Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gruczolak nadnercza: przyczyny powstawania, objawy i metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Gruczolak nadnercza: przyczyny powstawania, objawy i metody leczenia

nerki

Fot.: Stasique / stock.adobe.com

Gruczolak nadnercza to niezłośliwy guz, który powstał z tkanki gruczołowej nadnerczy. Jest bardzo rzadkim schorzeniem, diagnozowanym za pomocą USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero, gdy zacznie wydzielać hormony.

Gruczolaka nadnerczy nie należy mylić z guzem nadnerczy, który jest pojęciem znacznie szerszym. Przypadkowo wykryty gruczolak nadnerczy nosi nazwę „incydentaloma” (z łac. incidentaloma). W większości zachorowań rokowania są dobre.

Gruczolak a nadnercza

Jak informują lekarze, nadnercza są gruczołami wydzielania wewnętrznego, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie z nerkami, a dokładnie na ich górnych biegunach (szczytach). W ludzkim ciele obecne są 2 nadnercza, które składają się z produkującej hormony sterydowe kory nadnerczy oraz rdzenia nadnerczy, wytwarzającego katecholaminy (adrenalinę i noradrenalinę). Kształtem przypominają piramidy. Gruczolak tego narządu może mieć nowotworowy lub nienowotworowy charakter. Wszystkie gruczolaki są niezłośliwe, w przeciwieństwie do pozostałych guzów nadnerczy: mięsaków, przyzwojaków, chłoniaków i innych zmian nowotworowych (mogących mieć charakter złośliwy lub niezłośliwy). Gruczolaki nadnerczy na tle pozostałych guzów wyróżniają się budową – złożone są jedynie z komórek gruczołowych.

Przyczyny powstawania gruczolaków nadnerczy

Wciąż nie jest znana konkretna przyczyna powstawania łagodnych zmian, jakimi są gruczolaki nadnerczy. Szerokie grono specjalistów jest zdania, że kluczową rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Gruczolak to jedna z najczęściej diagnozowanych zmian rozrostowych w obrębie kory nadnerczy, chociaż może rozwinąć się również w rdzeniu nadnerczy. W przypadku zmian nowotworowych nadnerczy, takich jak np. rak, przyczyna powstawania leży w predyspozycjach genetycznych oraz mutacjach genów (beta-kateniny oraz TP53).

Jak powinno się dbać o nerki, aby uniknąć ich chorób? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6

Diagnostyka gruczolaka nadnerczy

Gruczolak nadnerczy najczęściej jest wykrywany przypadkiem podczas badań diagnostycznych. Dzieje się tak, ponieważ większość gruczolaków ma charakter łagodny, czyli nie wydziela żadnych hormonów, przez co nie dochodzi do powstania niepokojących objawów. W przypadku podejrzeń występowania gruczolaka nadnerczy lub innych guzów tego narządu najczęściej wykonuje się: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i testy endokrynologiczne (tzw. próby wydzielania wewnętrznego). W przypadku tomografii komputerowej podanie kontrastu pomaga stwierdzić, czy potencjalna zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

Objawy choroby – gruczolaka nadnerczy

Gruczolak lewego lub prawego nadnercza nie musi dawać żadnych objawów, dopóki zmiany nowotworowe nie zaczną wydzielać hormonów, co prowadzi do nadmiaru danych substancji. W przypadku nadmiaru glikokortykosteroidów dochodzi do zespołu Cushinga. Jest to stan towarzyszący hiperkortyzolemii, czyli zwiększonemu poziomowi kortyzolu we krwi. Objawy w przebiegu zespołu Cushinga to zazwyczaj: tworzenie się zmian skórnych (rozstępy, trądzik), nadwaga lub specyficzna otyłość (nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy karku, brzucha, twarzy, obojczyków z wyłączeniem kończyn), zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie u kobiet (hirsutyzm), wrzody żołądka, cukrzyca, osteoporoza, depresja, bezsenność, brak stabilności emocjonalnej oraz inne problemy natury psychicznej, osłabienie mięśniowe wraz z zanikiem mięśni, osłabienie układu immunologicznego ze skłonnością do częstych infekcji, nadciśnienie tętnicze charakteryzujące się odpornością na leki.

Kolejną grupą objawów w przypadku aktywnego hormonalnie gruczolaka może być zespół Conna. Dochodzi do niego w sytuacji nadmiernego wytwarzania aldosteronu przez nadnercza. Substancja odgrywa istotną rolę w regulowaniu gospodarki wodnej i elektrolitowej, a także hamuje wydzielanie wody i jonów sodu przez nerki. Nadmiar aldosteronu prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, co skutkuje opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym. Objawami gruczolaka nadnerczy, nadmiernie produkującego aldosteron, może być również zwiększenie poziomu sodu, przy jednoczesnym obniżeniu stężenia magnezu i potasu w organizmie. Charakterystycznym symptomem zespołu Conna jest osłabienie, znaczny spadek siły mięśniowej, zaburzenia równowagi elektrolitowej, parestezje, kurcze mięśniowe wraz z drżeniem mięśni. Osoby z zespołem Conna cierpią także na częstomocz z jednoczesnym wzmożonym pragnieniem.

Metody leczenia gruczolaka nadnerczy

Najskuteczniejszą formą leczenia gruczolaków nadnerczy jest operacyjne usunięcie zmian. Dotyczy to jednak guzów spełniających określone kryteria. Interwencja chirurgiczna w niektórych przypadkach wymaga pewnego przygotowania farmakologicznego, polegającego m.in. na ustabilizowaniu ciśnienia tętniczego. Rokowania w przypadku gruczolaków nadnerczy są w zdecydowanej większości przypadków bardzo dobre.

Zobaczcie, jak zadbać o nerki:

Zobacz film:Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Deptała A., Onkologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

2. Chabner B.A., Lynch T., Longo D., Perek D. (red.), Onkologia, Czelej, Lublin 2009.

3. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, „Medycyna Praktyczna” 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
503
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?