Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grejpfrut a leki na nadciśnienie – które wchodzą z nim w interakcje?
menu
Polub nas na Facebooku

Grejpfrut a leki na nadciśnienie – które wchodzą z nim w interakcje?

Osoba, która mierzy sobie ciśnienie

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Nie wszystkie leki stosowane w leczeniu nadciśnienia ulegają metabolizmowi przez cytochrom P450, wobec czego nie przy wszystkich lekach należy wyeliminować grejpfrut z diety. Są jednak takie, przy których grejpfrut nie jest dobrym składnikiem diety.

Mimo szeregu prozdrowotnych właściwości z grejpfruta muszą zrezygnować osoby przewlekle leczone niektórymi grupami leków. Należą do nich m.in. leki na nadciśnienie. Grejpfrut bowiem blokuje cytochrom P450, czyli kluczowy enzym występujący w ścianach jelit i w wątrobie. W związku z tym wpływa na metabolizm leków, powodując ich osłabienie oraz wzrost stężenia we krwi. W przypadku leków na nadciśnienie ta interakcja jest o tyle niebezpieczna, że może dojść do nadmiernego spadku ciśnienia tętniczego z utratą przytomności i istotnymi zaburzeniami w układzie sercowo naczyniowym.

Czy grejpfrut ma znaczenie w leczeniu nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna dotykająca ogromnego odsetka osób. Poprzez brak aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietę, rozwój otyłości, a także wiele innych czynników ryzyka rozwija się nadciśnienie, choć oczywiście może mieć ono też inne podłoże (nerkopochodne). Istnieją teorie, jakoby regularne jedzenie grejpfruta sprzyjało redukcji tkanki tłuszczowej, cholesterolu we krwi, a także przyczyniało się do normalizacji ciśnienia we krwi. Niestety większość badań nie potwierdza istotnych zmian w masie ciała i innych parametrach po około miesiącu regularnego (codziennie 1 sztuka) spożywania grejpfrutów.

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

Modne diety mogą poniekąd zawdzięczać grejpfrutom efektywność, jednak duże znaczenie w tych przypadkach ma raczej sama dieta, wprowadzenie zdrowych nawyków i ograniczenie kaloryczności, aniżeli wyłączne jedzenie grejpfrutów. W zależności od chorób współistniejących, czynników etiologicznych, wieku pacjenta i wielu innych parametrów, lekarz dobiera odpowiednią terapię. U chorych, u których konieczne było włączenie leczenia farmakologicznego, spożywanie grejpfrutów może okazać się niewskazane, a wręcz niebezpieczne ze względu na możliwe interakcje. Skoro badania nie potwierdzają wpływu grejpfrutów na normalizację ciśnienia, można je zastąpić innymi owocami.

Grejpfrut a leki na nadciśnienie – mechanizm interakcji

Okazuje się, że nie wszystkie grupy leków obniżających ciśnienie tętnicze wchodzą w interakcję z grejpfrutem. Zależność pomiędzy grejpfrutem a lekami na nadciśnienie odnosi się przede wszystkim do blokerów kanału wapniowego. Są to leki rozpuszczalne w tłuszczach i metabolizowane przez ten sam izoenzym cytochromu P450 co grejpfrut. Jest to też grupa najszerzej przebadana pod kątem interakcji z grejpfrutem. Należąca do niej felodypina była pierwszym lekiem, przy którym odkryto określone właściwości grejpfruta. Jednoczesne spożywanie grejpfruta i blokera kanału wapniowego powoduje hamowanie enzymu w ścianie jelita cienkiego, co powoduje wzrost biodostępności tego leku o przeszło 100%. Im częściej podczas terapii blokerami kanału wapniowego spożywane są grejpfruty, tym silniejsze są interakcje. Minimalny odstęp pomiędzy spożyciem grejpfruta a lekiem na nadciśnienie powinien wynosić około 2–3 dni, a w związku z tym, że blokery kanału wapniowego stosowane są w terapii przewlekłej, grejpfrut nie jest dobrym wyborem w diecie. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że wraz z wiekiem ryzyko interakcji wzrasta, a częstość występowania nadciśnienia koreluje z wiekiem. Interakcja pomiędzy grejpfrutem a lekami na nadciśnienie może wystąpić również w przypadku sartanów. Przykładem jest losartan, który jest metabolizowany przez izoenzym cytochromu P450 w wątrobie. Jego działanie również może być spotęgowane przez spożycie grejpfruta.

Który lek na nadciśnienie wybrać?

Lekarz w terapii wybranej jednostki chorobowej dobiera lek do aktualnego stanu chorego, wieku czy chorób towarzyszących. Dieta powinna być dostosowana do przyjmowanych leków i chorób towarzyszących. Nie każdy pacjent w leczeniu nadciśnienia otrzyma blokery kanału wapniowego, dlatego też nie każdy będzie zmuszony do rezygnacji z grejpfrutów. Jeśli więc ktoś jest fanem tych owoców, powinien skonsultować się z lekarzem, czy przy określonym leku może je dalej bezpiecznie jeść.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
157
36
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?