Glinka niebieska kambryjska słynie z pozytywnego działania na skórę. Jak sama nazwa wskazuje, ma niebieski kolor, jednak im jest on jaśniejszy, tym lepsza jest jakość surowca. Co ciekawe, niebieska glinka może być stosowana nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie – w postaci roztworu do picia. Produkt dostępny jest w wielu drogeriach oraz w sklepach internetowych, a jego cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od producenta i pojemności opakowania.
Glinka niebieska – właściwości i zastosowanie
Wydobycie niebieskiej glinki odbywa się głównie na Krymie i w Rosji (jezioro Ostrownoje na Syberii). Jej najcenniejsze złoża znajdują się na 30–60 m głębokości, dlatego surowiec nazywany bywa żywą substancją ziemi. Istnieje ku temu jeszcze jedna przesłanka – glinka niebieska zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników. Wśród nich prym wiodą takie pierwiastki, jak żelazo, glin, krzem, sód, fosfor, srebro, wapń, potas czy magnez.
Ze względu na skład niebieska glinka ma wiele walorów pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Przede wszystkim regeneruje, odżywia i oczyszcza skórę, a także odświeża ją i wyrównuje jej koloryt. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne i tonizujące. Oprócz tego wspomaga gojenie ran i oparzeń, poprawia krążenie krwi i działa odmładzająco. Zaletą niebieskiej glinki kambryjskiej jest także wchłanianie nadmiaru sebum i toksyn oraz stymulacja procesu odnowy komórek. Uważa się również, że surowiec może działać przeciwrakowo.
Entuzjaści medycyny naturalnej twierdzą, że w przypadku wewnętrznego stosowania niebieskiej glinki substancja może być pomocna w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także bezsenności i depresji.
Zobaczcie także, jak samemu wykonać maskę na twarz:
Glinka niebieska w kosmetyce. Kto powinien po nią sięgnąć?
Wyjątkowe właściwości niebieskiej glinki kambryjskiej sprawiają, że stanowi ona ratunek dla osób zmagających się z problemami skórnymi twarzy. Polecana jest zwłaszcza w przypadku skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ doskonale oczyszcza i absorbuje sebum. Ponadto po niebieską glinkę powinny sięgnąć osoby palące papierosy, jak również mające skórę zmęczoną lub dojrzałą. Maseczka przygotowana na bazie surowca ma bowiem właściwości odżywiające i uelastyczniające.
Co ważne, glinka niebieska może być stosowana na całe ciało. Używana regularnie, stanowi m.in. doskonały produkt pomagający w walce z cellulitem – wygładza i ujędrnia ciało, redukując tzw. pomarańczową skórkę. Ponadto dzięki działaniu przeciwzapalnemu niebieska glinka w postaci okładów pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów, mięśni czy zatok.
Cenny surowiec kosmetyczny, jakim jest niebieska glinka, znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów. Dzięki niemu stają się one mocniejsze oraz mniej podatne na łamliwość i wypadanie. Glinka niebieska wykazuje też działanie przeciwłupieżowe, w związku z czym stanowi dobry produkt dla osób zmagających się z tego typu problemami skóry głowy.
Jak wygląda niebieska glinka? Sposób użycia
Glinka niebieska, którą można kupić w sklepach, ma postać proszku o błękitnym lub niebieskim zabarwieniu. Aby była gotowa do użycia, należy połączyć ją z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie wymieszać. Niebieska glinka kambryjska może być stosowana jako:
- maska nakładana na twarz – glinkę niebieską należy rozmieszać z wodą do uzyskania gęstej pasty. Dodatkowo można wzbogacić skład maseczki poprzez dodanie np. kilku kropel olejku różanego, laurowego lub arganowego, a także odrobiny soku z cytryny lub ogórka. Powstałą papkę z niebieskiej glinki należy nałożyć na twarz na ok. 10–20 minut, a następnie dokładnie zmyć ciepłą wodą. Należy pamiętać, że podczas zabiegu glinka nie powinna wyschnąć,
- maska nakładana na ciało – sposób przygotowania jest taki sam jak w przypadku maseczki na twarz; niebieską glinkę warto pozostawić na ciele przez 20–40 minut, po czym zmyć ciepłą wodą,
- okłady i kompresy – należy rozrobić niebieską glinkę z wodą (tak samo jak na maseczkę), a następnie posmarować powstałą pastą chore lub bolące miejsca (np. stawy). Dla spotęgowania działania relaksującego trzeba owinąć je ciepłym i mokrym ręcznikiem lub ściereczką i pozostawić na ciele przez 30–60 minut,
- dodatek do kąpieli – do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać ok. 200 g glinki niebieskiej kambryjskiej. Należy jednak pamiętać, że taka kąpiel nie powinna być zbyt długa – optymalnie ok. 15 minut,
- maska na włosy – należy wymieszać odrobinę glinki z wodą (warto dodać też kurze jajo) i nałożyć pastę na włosy na całej długości na ok. 15 minut, a następnie spłukać,
- roztwór do picia – do szklanki wody mineralnej należy dodać ok. 1–2 łyżeczki niebieskiej glinki, a następnie wymieszać i wypić.