Czerwona glinka marokańska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Maroka. Ma czerwono-brązowy kolor i wydobywa się ją w górach Atlas. Jej powstanie przypisywane jest naturalnym procesom geotermicznym oraz wulkanicznym. Glinka marokańska Ghassoul jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacyjnych stosowanych w tureckich hammamach, czyli łaźniach.
Czym jest glinka marokańska?
Czerwona glinka Ghassoul jest minerałem o czerwono-brązowym kolorze. Wydobywa się ją w postaci dużych brył, następnie polewa wodą i robi się z niej proszek. Trwałość tego minerału to 4–5 lat. Proszek ten jest później szeroko stosowany w kosmetyce ze względu na silnie oczyszczające i odżywiające właściwości. W jej skład wchodzą takie minerały, jak sód, potas, lit, żelazo, krzem i magnez. Jest bogata również w wapń oraz glin, a jej naturalna wilgotność to mniej niż 8%.
Glinka marokańska Ghassoul – właściwości kosmetyczne
Nad glinką marokańską przeprowadzono już mnóstwo różnych badań. Słowo Ghassoul w języku arabskim oznacza pranie. Nic w tym dziwnego – glinka ma silnie oczyszczające właściwości. Minerały zawarte w glince marokańskiej silnie absorbują zanieczyszczenia i sebum z naskórka. Pomagają w sposób jak najmniej inwazyjny oczyścić pory. Badania dowiodły również, że regularne stosowanie glinki czerwonej uelastycznia skórę i znacznie ją wygładza. We wszystkich przypadkach stosowania glinki następuje znacząca poprawa struktury skóry. Glinka skutecznie ją nawilża i zmniejsza łuszczenie. Kobiety stosujące glinkę marokańską zauważają również wyrównanie kolorytu cery.
Czytaj także: Czym jest glinka bentonitowa? Właściwości i zastosowanie tzw. żywej glinki
Pomysły na codzienne stosowanie glinki marokańskiej
Glinka marokańska Ghassoul jest dostępna w większości sklepów z kosmetykami naturalnymi. Jej cena nie jest wysoka. Warto mieć ją w kosmetyczce ze względu na mnogość zastosowań.
- Czerwona glinka marokańska może być z powodzeniem używana zamiast mydła – do mycia ciała i rąk.
- Zbawiennie na włosy wpływa maseczka z glinki marokańskiej – wystarczy zmieszać ją z olejkiem arganowym i nanieść na włosy.
- Glinka Ghassoul może być stosowana jako skuteczny i działający kojąco na włosy szampon.
- Glinka marokańska wspomaga walkę z łupieżem.
- Zmieszanie glinki z olejem kokosowym i cukrem to bardzo dobry pomysł na zrobienie domowego peelingu.
- W przypadku zapaleń stawów okłady z glinki marokańskiej działają przeciwzapalnie i usprawniają ich ruchomość. Jest to świetny sposób na łagodzenie objawów dny moczanowej.
- Maseczka z glinki marokańskiej ujędrnia, oczyszcza i nawilża skórę. Wystarczy zmieszać proszek z wodą i rozprowadzić na skórze twarzy.
Dla kogo jest glinka marokańska?
Czerwona glinka marokańska na ogół nie uczula i nie sprawia żadnych skutków ubocznych. Jeśli jednak występuje jakaś choroba skóry, przed zastosowaniem należy skonsultować się z dermatologiem. Nie należy również spożywać glinki i nakładać jej na błony śluzowe. Na stosowanie glinki czerwonej do włosów należy uważać szczególnie wtedy, kiedy włosy są farbowane. Minerał może wchodzić w reakcję chemiczną z farbą, powodować matowienie i blaknięcie koloru. Również w przypadku mycia włosów często zdarza się, że glinka marokańska je wysusza. Dzieje się tak, ponieważ wiele użytkowniczek tego minerału tworzy zbyt „nasyconą” pastę do mycia. Wystarczy po proprostu dodawać mniej glinki lub nieco więcej wody. Należy zwrócić uwagę, że glinka marokańska ma wyższe pH niż włosy, dlatego może wywoływać ich lepkość i je wysuszać. Glinki więc nie należy stosować zbyt często – najwyżej 2–3 razy w tygodniu.
Czytaj także: Maseczki DIY: sprawdź, jak zrobić je z produktów, które masz w lodówce