Glinka kaolinowa to nie tylko kosmetyk. Często stosowana jest do leczenia przeziębienia, a dzięki właściwościom oczyszczającym może być skutecznym wsparciem detoksykacji organizmu. Biała glinka kaolinowa jest wydobywana ze skał znajdujących się we wnętrzu ziemi. Osusza się ją na słońcu, a następnie rozdrabnia. Powstaje biała, sypka substancja w postaci delikatnego pudru. Poziom pH kaolinu wynosi 5, można więc stosować go nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry.
Skład białej glinki kaolinowej
W zależności od miejsca wydobycia, skład glinki kaolinowej może różnić się procentowo, jeśli chodzi o poszczególne składniki. Są to takie pierwiastki jak:
- krzem;
- żelazo;
- potas;
- tytan;
- sód;
- wapń;
- glin;
- magnez.
Dzięki specyficznej mieszaninie tych substancji glinka biała ma działanie oczyszczające i regenerujące skórę.
Biała glinka kaolinowa dla cery wrażliwej
Kaolin działa bardzo podobnie jak antybiotyki – dokładnie zwalcza bakterie. Krzemian glinu ma działanie ściągające i przyspieszające gojenie się skóry. Pierwiastki, takie jak żelazo, krzem, wapń, sód i potas, mają działanie silnie odżywcze i regeneracyjne. Odpowiednie pH białej glinki i jej miękka struktura sprawiają, że stosowanie jej jest bezpieczne dla skóry wrażliwej. Przede wszystkim nie wywołuje nadmiernego przesuszenia. Zaleca się kaolin osobom o skórze z płytkim unaczynieniem. Glinka kaolinowa biała może być używana przez nastolatków oraz osoby starsze.
Zobacz film i poznaj maseczki, które poprawią jędrność skóry:
Kaolin w walce z trądzikiem
Osoby zmagające się z tłustą cerą, skłonną do wyprysków i podrażnień z powodzeniem mogą stosować glinkę kaolinową jako uniwersalny środek do pielęgnacji. Glinka biała wycisza skórę, oczyszcza pory oraz sprawia, że są ściągnięte. Kojące właściwości białej glinki pomagają w gojeniu się ran po wypryskach, a jej właściwości przeciwzapalne łagodzą nowo powstające zmiany trądzikowe. Glinka kaolinowa poprawia również ukrwienie skóry, dzięki czemu jest ona lepiej odżywiona. Maseczki z białą glinką nie tylko oczyszczają i złuszczają martwy naskórek, ale również wspomagają gojenie, łagodzą i widocznie poprawiają wygląd cery trądzikowej. Regularne i długotrwałe stosowanie białej glinki może w niektórych przypadkach nawet wyleczyć trądzik.
Czytaj także: Glinka marokańska – zastosowanie. Czym są glinki?
Glinka kaolinowa jadalna
Glinka kaolinowa może być spożywana – wystarczy zmieszać proszek z odpowiednią ilością wody. Codzienne picie kaolinu ma działanie detoksykujące organizm. Mieszanka soli mineralnych ma zdolność do „wyłapywania” toksyn z organizmu, a następnie ich usuwania ich. W przypadku problemów trawiennych biała glinka będzie również niezwykle pomocna, ponieważ wspomaga te procesy i je usprawnia. Wiele osób stosuje również glinkę w czasie przeziębienia – dzięki niej organizm otrzymuje dodatkową dawkę soli mineralnych, co zwiększa odporność i daje mu siłę do walki ze stanem zapalnym.
Glinka kaolinowa biała spożywcza może być stosowana ciągle w niewielkich dawkach lub jedynie okresowo, dla wzmocnienia organizmu. Bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie glinki w czasie zrzucania zbędnych kilogramów. Detoksykacja organizmu wspiera proces odchudzania lub może być dla niego bardzo dobrym początkiem.
Glinka kaolinowa pomaga w leczeniu schorzeń układu hormonalnego, naczyniowego, likwiduje problemy ginekologiczne, urologiczne, a także wspiera gojenie się ran. Jej dobroczynne działanie wykorzystywane jest często w medycynie naturalnej przy leczeniu nowotworów – włókniaka macicy i łagodnego raka prostaty. Glinkę można stosować również do łagodzenia objawów kaca.