GIS przestrzega przed śmiercionośnym narkotykiem
W ostatnim czasie w kilku krajach europejskich, tym w Polsce, pojawił się nowy narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów o nazwie 4F-MDMB-BICA, który jest odpowiedzialny za przy najmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia br.
Do tej pory substancja ta była obecna na rynku w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączenia suszu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu.
Dlaczego środek ten stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi? GIS zaznacza, że jest on nawet 60 razy mocniejszy, niż morfina. Narkotyk ma silne właściwości toksyczne i atakuje cały organizm.
Jak podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, narkotyk działa nie tylko na układ nerwowy, ale przede wszystkim układ oddechowy i krążenia. Substancja z grupy syntetycznych kannabinoidów jest tak silna, że potrafi zatrzymać pracę serca albo układu oddechowego.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem. Chciałbym przypomnieć, że najsilniejsza ze starych narkotyków - heroina, żeby zabiła, to musiała być używana przez wiele, wiele miesięcy, a tak prawdę mówiąc, to i kilka lat - powiedział prof. Jędrzejko w Dzień dobry TVN
Przeczytaj też: Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków? Przyczyny, skutki i objawy narkomanii
Zobacz film: Nowy śmiercionośny narkotyk w rękach nastolatków
Narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów jest już drugą niebezpieczną substancją, która trafiła na polski rynek w trakcie tych wakacji. W lipcu tego roku GIS przestrzegał młodzież przed szkodliwym działaniem etazanu.
Etazan - niebezpieczny narkotyk w Polsce
Etazan został znaleziony w Łodzi. Jak twierdzą pracownicy GIS, należy on do grupy opioidów. Jest to substancja bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
Narkotyk sprzedawany jest w formie tabletek, proszków, ziołowych lub plastycznych mieszanek, a także liquidów do palenia lub w formie areozolu do nosa.
Objawy zażycia narkotyków - etazanu i substancji z grupy syntetycznych kannabinoidów
Etazan wywołuje on zaburzenia świadomości. Osoba, która go zażyła, może odczuwać senność, zaburzenia oddechowe. Inne objawy to wąskie źrenice, zwolniona czynność serca (bradykardię), niskie ciśnienie tętnicze.
Objawami użycia 4F-MDMB-BICA z grupy syntetycznych kannabinoidów mogą być bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszenie czynności serca, śpiączka, zaburzenia postrzegania, pobudzenie, ostra psychoza, a przy ciężkich zatruciach ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe. Chociaż działanie syntetycznych kannabinoidów może być podobne do działania marihuany czy haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą powodować poważniejsze skutki psychiczne, fizyczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje również ciężkie i śmiertelne zatrucie.
Jak pomóc osobie, która zażyła narkotyki?
Obecnie nie ma swoistego antidotum na zatrucia spowodowane syntetycznymi kannabinoidami oraz etazanem, a jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe. W pierwszej kolejności należy udrożnić drogi oddechowe, położyć daną osobę w pozycji bezpiecznej (na boku) i wezwać pogotowie. Medycy powinni zabezpieczyć funkcję oddechową, podać pacjentowi nalokson, czyli odtrutkę i czym prędzej zawieźć poszkodowanego do szpitala.
Przeczytaj też: Uważaj na te produkty – mogą uzależniać jak narkotyk lub alkohol
Zobacz też film: Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm jak rozpoznać?
źródło:www.gov.pl