GIS opublikował na swoich stronach ostrzeżenie przed bąblowicą. Choroba bardzo często rozwija się bezobjawowo, a pozostawiona bez leczenia może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Czym właściwie jest bąblowica?
Co to jest bąblowica?
Bąblowica to schorzenie wywoływane przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja pasożyta mogą się znajdować w kale psów lub lisów, na niedokładnie lub wcale nie umytych owocach, niedogotowanej żywności oraz w skażonej wodzie. Co zrobić, żeby nie zachorować? Przede wszystkim trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny - dokładanie myć ręce oraz wszystkie warzywa i owoce. Należy także unikać jedzenia surowych lub prawie surowych potraw, a także picia wody niewiadomego pochodzenia.
Zobacz także: Pasożyty u dzieci - skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?
Bąblowica - jakie daje objawy?
Bąblowica to choroba, która nie zawsze daje objawy. Zdarza się, że schorzenie rozwija się latami i pacjenci przez przypadek dowiadują się, że mają pasożyta. Objawy, które pojawiają się u osób zakażonych będą zależały od rodzaju tasiemca.
Organizm, który chroni się przed tasiemcem jednojamowym (tzw. bąblowca jednojamowa) zaczyna wytwarzać specjalną osłonę z tkanki łącznej. W ten sposób - najczęściej w wątrobie - tworzą się cysty. Kiedy są bardzo duże i zaczynają naciskać na inne narządy chorzy skrzą się na bóle lub kłucie w brzuchu. Jeśli pasożyt zagnieździ się w płucach, może wywoływać częste infekcje układu oddechowego.
Zobacz film i dowiedz się, jak w naturalny sposób oczyścić organizm z pasożytów:
Jeśli w ciele znajduje się tasiemiec wielojamowy mówi się o bąblowicy wielojamowej. U osób z tym schorzenie pasożyt najczęściej żeruje w wątrobie. Czasem zdarza się, że dociera do płuc czy mózgu. Bez względu na to, w którym organie znajdzie się tasiemiec, wywołuje w nim bardzo poważne uszkodzenia. Bąblowica wielojamowa może prowadzić do padaczki, zaburzeń wzroku, a także przyczynić się do rozwoju żółtaczki. Może także spowodować znacznego powiększenia wątroby. Czasem zdarza się, że zmiany w organizmie wywołane przez tasiemca brane są za nowotwór.
Zobacz także: Co można zrobić, aby uniknąć zakażenia pasożytami? Profilaktyka
Bąblowica - leczenie
Bąblowica to choroba, której nie można lekceważyć. Szacuje się, że pozostawiona bez leczenia aż w 90 proc. przypadków kończy się śmiercią pacjenta. Jeśli lekarz podejrzewa bąblowicę powinien zlecić badanie obrazowe oraz pobrać wycinek wątroby do badania histopatologicznego.
Leczenie bąblowicy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju tasiemca, który znajduje się w organizmie. W przypadku pacjentów z tasiemcem jednojamowym, jeśli cysty są duże - konieczna jest interwencja chirurga, w skrajnych przypadkach konieczny może być przeszczep wątroby. Przy lżejszym przebiegu choroby stosuje się leczenie farmakologiczne.
U pacjentów z bąblowicą wielojamową konieczny jest zabieg operacyjny. Chorzy do końca życia muszą także przyjmować leki.