Fundusz Medyczny, który ma służyć poprawie zdrowia
W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że cel inicjatywy ma zostać osiągnięty dzięki zapewnieniu dodatkowych środków finansowych. Dzięki temu możliwa będzie odpowiednia profilaktyka i diagnostyka, wczesne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych, rzadkich i innych chorób cywilizacyjnych. W projekcie ustawy wskazano także zapewnienie dodatkowych środków źródeł finansowania na infrastrukturę ochrony zdrowia, która wpływa na jakość udzielanych świadczeń.
Finansowym wsparciem dotyczącym świadczeń opieki zdrowotnej zostaną także objęte osoby do ukończenia 18 roku życia.
Trzy filary Funduszu Medycznego
W projekcie ustawy na wydatki przewidziano cztery miliardy złotych. Będą one ukierunkowane na trzy główne filary Funduszu: leki i świadczenia zdrowotne, profilaktykę oraz inwestycje. Środki pieniężne przewidziane w ramach filaru profilaktyki zasilą budżety jednostek samorządu terytorialnego, które mają opracowany wieloletni plan polityki zdrowotnej i zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych na swoim terenie.
W ramach Funduszu wyznaczone zostały również cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej; modernizacji podmiotów leczniczych; rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny. Głównym dysponentem Funduszu będzie Minister Zdrowia.
Co więcej, część środków finansowych zostanie przeznaczona na wprowadzenie bezlimitowych świadczeń szpitalnych i specjalistycznych dla dzieci.