Krajowy rejestr pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2 utworzony zostanie na 12 miesięcy. Do tej bazy danych trafią informacje o wszystkich zarażonych koronawirusem, nawet tych, którzy dziś uznani są już za zdrowych. Wykaz wchodzi w życie 9 kwietnia. Jakie dane będą do niego wprowadzane? Poza osobowymi, czyli imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL, datą urodzenia, obywatelstwem, adresem zamieszkania lub do korespondencji i numeru telefonu, znajda się tam także informacje medyczne, takie jak stan zdrowia pacjenta w momencie postawienia diagnozy, wykonywane badania, przyjmowane leki czy potrzeba hospitalizacji. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zbiór takich wiadomości w jednym miejscu, pozwoli zwiększyć kontrolę nad potencjalnymi ogniskami zakażenia, a także na długotrwałą obserwację chorych po wyleczeniu. Ułatwi to także analizę poszczególnych sposób terapii pacjentów z COVID-19.
Koronawirus w liczbach
Na tę chwilę na świecie wykryto ponad 1 500 000 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego ponad 88 500 ludzi zmarło, a ponad 330 000 wyzdrowiało. Najtrudniejsza sytuacja jest dziś w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu jednej doby z powodu zainfekowania SARS-CoV-2 życie traci 2 000 chorych. W Polsce do tej pory zdiagnozowano 5341 zachorowań, z czego 164 osoby zmarły, a 284 uznano za zdrowe.
Jak się bronić przed koronawirusem?
Najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem jest przeprowadzanie jak największej liczby testów. Niemniej na takie działanie niespecjalnie mamy wpływ. Możemy jednak za ograniczyć kontakty społeczne do minimum, a co za tym idzie, maksymalnie spłaszczać krzywą zachorowań. Poza izolacją warto także dbać o higienę – szczególnie rąk oraz częściej niż zazwyczaj czyścić podłogi, blaty, klamki i krany w mieszkaniu, a także dezynfekować klucze i ekrany telefonów komórkowych.
Zobacz film: Jak się opiekować osobą chorą na COVID-19?