Różne są polskie nazwy relacji „friends with benefits” (FWB). Dosłownie to „przyjaciele z korzyściami” (od angielskich słów friends – przyjaciele i benefits – korzyści). Można się także spotkać z określeniem „przyjaciele bez zobowiązań” oraz „przyjaciel do łóżka” lub „przyjaciel do seksu”.
„Friends with benefits” – zasady
„Friends with benefits” to specyficzny układ łączący parę przyjaciół, którzy decydują się na seks. Sypianie ze sobą staje się dodatkiem do relacji – kobieta i mężczyzna uprawiają go okazjonalnie i zgodnie z definicją – bez zobowiązań.
Zwykle przyjaciółmi do seksu zostaje para, która zna się od podszewki, łączy ich bowiem wieloletnia przyjaźń. Lubią ze sobą spędzać czas, mają wspólne zainteresowania, dużo o sobie wiedzą. Czują się komfortowo w swoim towarzystwie. Wspólnie decydują się na układ, w którym seks staje się niejako dodatkiem do spotkań. Z drugiej strony, według uczonych zajmujących się tym zagadnieniem, często się zdarza, że komunikacja w układzie „friends with benefits” jest mocno ograniczona; szczególnie rzadko padają pytania o to, jak nazwać taki związek i dokąd relacja zmierza.
Posiadanie przyjaciela do łóżka pozwala zaspokoić potrzebę kontaktów intymnych osobom pozostającym w stanie wolnym.
Relacja „friends with benefits” to układ oparty na kontaktach fizycznych – uczucia, przynajmniej w teorii, nie wchodzą w grę. Zgodnie z zasadami „przyjaciół z korzyściami” nie łączy miłość czy zauroczenie. Seks uprawiany jest dla przyjemności.
Zobaczcie, jak ryzykowne kontakty seksualne przekładają się na ryzyko zarażeniem wirusem HIV:
Ludzie (najczęściej młodzi) na posiadanie przyjaciela do łóżka decydują się z różnych powodów. Niektórzy chcą w ten sposób wyleczyć rany i wypełnić pustkę po rozstaniu, inni szukają wrażeń i nowych doznań, a jeszcze inni liczą na coś więcej, niż tylko „przyjaźń z korzyściami”. Ci, którzy decydują się na relację „friends with benefits”, chętnie uprawiają seks bez miłości.
Badania ekspertów związanych z Wydziałem Psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado pokazują rozbieżności w postrzeganiu relacji „friends with benefits” przez mężczyzn i kobiety. Generalna różnica polega na tym, że mężczyźni na posiadanie przyjaciółki do łóżka decydują się dla samego seksu, natomiast dla kobiet ważne jest zaangażowanie emocjonalne. Zgodnie z badaniami mężczyźni liczą, że zasady układu „friends with benefits” cały czas pozostaną bez zmian, natomiast kobiety częściej mają nadzieję, że seks będzie początkiem głębszej relacji. Co ciekawe, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet posiadających przyjaciela do łóżka wciąż od samego seksu ważniejsza jest przyjaźń.
Różne są powody, z których kończy się seks bez zobowiązań. Może się zdarzyć, że do głosu dochodzą uczucia (dobrze, jeśli obie strony postanawiają stworzyć związek partnerski; gorzej, jeśli uczucia pojawiają się tylko u jednej z osób). Inne możliwe przyczyny to zazdrość o przyjaciela do łóżka, znudzenie układem czy pragnienie stworzenia związku z kimś innym. Zazwyczaj im dłużej trwa relacja „friends with benefits”, tym głębsze stają się zaangażowanie oraz przywiązanie i tym trudniej przerwać taki układ.
Zobacz także: Jak pokonać kryzys w związku partnerskim?
„Friends with benefits” – o tym należy pamiętać
Zanim nawiąże się tego typu relację, należy się upewnić, że żadna ze stron nie żywi do drugiej osoby uczuć romantycznych. Relacja „friends with benefits” tylko wtedy ma szansę się sprawdzić, jeśli intencje zarówno kobiety, jak i mężczyzny są takie same. Nie należy traktować takiego układu jako zalążku związku albo podwalin do jego stworzenia.
Przyjaciele, którzy postanawiają ze sobą sypiać, powinni wcześniej uzgodnić, jak daleko chcą się posunąć. Należy wspólnie ustalić, jakiego typu praktyki seksualne wchodzą w grę, a jakiego nie.
Koniecznym aspektem do wspólnego omówienia jest miejsce spotkań oraz sposób antykoncepcji.
Zobacz także: Co to jest antykoncepcja? Wszystko, co musisz wiedzieć o antykoncepcji
Para „przyjaciół z korzyściami” powinna ustalić, czy w czasie trwania takiej relacji sypia wyłącznie ze sobą, czy też dopuszczalne jest uprawianie seksu również z innymi osobami. W tym drugim przypadku zasadne jest stosowanie prezerwatywy jako ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Przyjaciele do łóżka mogą już na początku uzgodnić, jak długo będzie trwał taki układ. Czy decydują się na seks jednorazowo, czy relacja „friends with benefits” ma trwać przez określony czas, np. miesiąc, czy też zawiązywana jest na czas nieokreślony, a każda ze stron może w dowolnym momencie ją zakończyć.
Ponieważ badania mówią, że kobiety częściej angażują się emocjonalnie w taką relację, powinny się zastanowić, czy układ „friends with benefits” na pewno jest dla nich. Kobieta i mężczyzna po seksie bez zobowiązań nie wyznają sobie uczuć i rozchodzą się w swoje strony, co nie każdemu może odpowiadać.
Zobacz także: Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?
Nie należy oczekiwać, że przyjaciel do łóżka przedstawi swoją „przyjaciółkę z korzyściami” rodzinie czy znajomym.
Układ „friends with benefits” jest wyłącznie dla ludzi, którzy potrafią kontrolować swoje uczucia i stopień zaangażowania w relację.
Badania wykazały, że uczucia, które żywi do przyjaciela jedna ze stron w układzie „friends with benefits”, rzadko kiedy są odwzajemnione.
Bibliografia:
- "Lovers and Friends: Understanding Friends with Benefits Relationships and those Involved", Lydia Kathleen Merriam-Pigg, San Jose State University.
- "Sex differences in approaching friends with benefits relationships", Lehmiller JJ, VanderDrift LE, Kelly JR., The National Center for Biotechnology Information.