Polub nas na Facebooku
Czytasz: Francuski pocałunek – jak się całować z języczkiem krok po kroku
menu
Polub nas na Facebooku

Francuski pocałunek – jak się całować z języczkiem krok po kroku

NAN

Fot: Fxquadro / fotolia.com

Francuskie pocałunki polegają na masowaniu warg i języka partnera własnym językiem. To jedna z form sprawiania drugiej osobie erotycznej przyjemności. Całowanie się z języczkiem może dostarczyć wielu doznań zmysłowych i stanowić początek gry wstępnej.

We Francji pocałunek francuski nosi nazwę un baiser amoureux bądź un baiser avec la langue. W przeszłości nazywano go również „pocałunkiem florenckim”. Co ciekawe, samo określenie „francuski pocałunek” wymyślili Brytyjczycy. Na początku XX wieku, gdy nadano nazwę pocałunkom z języczkiem, Francja uchodziła za znacznie bardziej postępową w kwestii erotyki. Dla porównania: kiła (choroba weneryczna), znana również jako syfilis, bywała nazywana „chorobą francuską”, a seks oralny to „miłość francuska”.

Całowanie z języczkiem

We francuskim pocałunku język pobudza język, wargi i wnętrze ust partnera (stąd nazwa „pocałunek z języczkiem”). To intymna forma kontaktu – taki pocałunek jest zazwyczaj długi, głęboki, bardzo namiętny. Bywa przejawem uczuć albo wstępem do seksu. Usta to niezwykle wrażliwa okolica, jedna ze stref erogennych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Podczas pocałunku francuskiego odbiera się bodźce dotykowe, smakowe, zapachowe.

Jak całować się z języczkiem krok po kroku?

Poniżej wskazówki, jak krok po kroku zacząć dobrze całować się z języczkiem.

 • Przed pocałunkiem francuskim wargi powinny być miękkie i zadbane. Jeśli są przesuszone, należy nawilżyć je pomadką. Pocałunek ma być przyjemny dla obu stron, warto się więc postarać, żeby każda ze stron z całowania z języczkiem czerpała taką samą przyjemność. Bezpośrednio przed francuskim pocałunkiem można dyskretnie zwilżyć usta językiem.
 • Przed francuskim pocałunkiem (i przed każdym innym pocałunkiem w ogóle) nie należy jeść ostrych i ciężkostrawnych dań, a także potraw zawierających czosnek i cebulę.
 • Należy zadbać o świeżość oddechu: umyć zęby, wypłukać usta odświeżającym płynem. Jeśli nie ma się takiej możliwości, można sięgnąć po gumę do żucia lub odświeżacz do ust w sprayu. Dbanie o zęby na co dzień pozwoli być zawsze przygotowanym do pocałunku z języczkiem.
 • Nie należy całować się z języczkiem, jeśli chwilę wcześniej paliło się papierosy albo spożywało alkohol. Intensywny oddech można mieć również po mocnej kawie.
 • Przed pocałunkiem francuskim trzeba znaleźć odpowiedni moment. Pocałunek z języczkiem może być wspaniałym przeżyciem, ale można go też zepsuć, szczególnie jeśli ma to miejsce po raz pierwszy. Przed francuskim pocałunkiem warto zadbać o prywatność. Choć niektórzy lubią całować się z języczkiem w miejscach publicznych, to jednak gdy para zostaje sama, może skoncentrować się na sobie.
 • Jeżeli kobieta i mężczyzna patrzą na siebie z czułością, zbliżają do siebie swoje ciała, zwilżają bądź gryzą wargi, to prawdopodobnie oboje czekają na pocałunek.
 • Najczęstszym wstępem do francuskich pocałunków jest długi i intensywny kontakt wzrokowy.
 • Przed pocałunkiem należy spojrzeć partnerce/partnerowi głęboko w oczy, przysunąć się do niej/niego (nie tylko twarz, ale również całe ciało), lekko przechylić głowę, przymknąć oczy i zbliżyć usta do jej/jego ust.
 • Urozmaiceniem francuskiego pocałunku może być dotykanie twarzy albo pieszczoty ciała partnerki/partnera.
 • Z początku pocałunek powinien być subtelny i delikatny. Warto na moment przerwać, by sprawdzić reakcję drugiej osoby i zorientować się, czy należy na tym poprzestać, czy też można przejść do bardziej namiętnych pocałunków.
 • Jeżeli kobieta i mężczyzna liczą na głębszy pocałunek, podczas całowania należy delikatnie wsunąć język do ust partnerki/partnera i masować nim jej/jego język oraz wargi. Nie należy się przy tym śpieszyć. Lepiej powoli zwiększać intensywność pocałunków, niż zrobić coś, co nie będzie odpowiadało drugiej stronie.
 • Im większe podniecenie, tym bardziej zaawansowane mogą być pocałunki. Można np. wsunąć język pomiędzy zęby a wargę partnerki/partnera, kreślić nim kółka wokół jej/jego ust. Wiele par lubi naprzemienne intensywne, namiętne francuskie oraz delikatne, subtelne pocałunki. Warto eksplorować językiem usta partnerki/partnera. Nie trzeba też wsuwać go zbyt głęboko – mnóstwo przyjemnych doznań gwarantuje umiejętne operowanie samym czubkiem języka. Po udanych francuskim pocałunku para powinna się do siebie uśmiechnąć. Dla obu stron będzie to sygnał, że pocałunek był udany.

Jak dobrze całować się z języczkiem?

Dla niejednej kobiety francuski pocałunek jest bardzo intymnym doznaniem, a szczególnie dla młodej dziewczyny, dlatego mężczyzna (czy dorastający chłopak) powinien powoli zwiększać intensywność pocałunków i reagować na sygnały wysyłane przez partnerkę. Kobieta i mężczyzna mogą również porozmawiać o tym, na jakie pocałunki są gotowi i uzgodnić, że nie będą robić nic, co mogłoby sprawić, że druga strona poczuje się niekomfortowo.

Poprzez francuski pocałunek nie można się zarazić wirusem HIV, pocałunek z języczkiem może jednak doprowadzić do zarażenia: opryszczką, mononukleozą, grzybicą jamy ustnej, wirusowym zapaleniem wątroby typu B czy bakteryjnym zapaleniem opon mózgowych. Lepiej nie całować się z osobą przeziębioną lub chorującą na grypę (dolegliwość przez francuski pocałunek może zostać przeniesiona z osoby chorej na zdrową). Jeśli w jamie ustnej jednego z partnerów występują ogniska chorobowe kiły czy kłykcin kończystych, również może dojść do zarażenia.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
142
32
Polecamy
Co warto wiedzieć na temat całowania się z języczkiem?
Kilka rad nie tylko dla początkujących
Co warto wiedzieć na temat całowania się z języczkiem? Kilka rad nie tylko dla początkujących TVN zdrowie
Całowanie po szyi - ważny element gry wstępnej
Całowanie po szyi - ważny element gry wstępnej Dzień Dobry TVN
Pozycja 69 w praktyce.
Na czym polega pozycja 69?
Pozycja 69 w praktyce. Na czym polega pozycja 69? Dzień Dobry TVN
Na czym polega i jak wygląda pozycja 69?
Na czym polega i jak wygląda pozycja 69? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?