Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fiołek trójbarwny – naturalny lek na trądzik. Działanie, stosowanie i efekty kuracji
menu
Polub nas na Facebooku

Fiołek trójbarwny – naturalny lek na trądzik. Działanie, stosowanie i efekty kuracji

NAN

Fot: Romario Ien / fotolia.com

Ziele fiołka trójbarwnego to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Od lat stosuje się ją w terapii chorób pęcherza, stanów zapalnych oczu czy w reumatyzmie. Bratek doskonale sprawdza się również jako naturalny lek na trądzik.

W medycynie naturalnej fiołek trójbarwny (bratek) znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości detoksykujących. Skutecznie odtruwa i oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Dawniej mówiono nawet, że bratek oczyszcza krew. Napar, tonik lub maseczka z ziela fiołka trójbarwnego neutralizuje wolne rodniki i działa antyseptycznie. Dzięki tym właściwościom, ziele bardzo korzystnie wpływa na włosy, paznokcie i cerę. Szczególne pomocne jest w walce z trądzikiem. Bratek może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Efekty terapii antytrądzikowej z wykorzystaniem fiołka widoczne są zwykle po miesiącu regularnego stosowania ziela.

Fiołek trójbarwny – właściwości

Bratek to roślina, która występuje przede wszystkim w Europie, rosnąc na łąkach i w ogrodach. Roślina ta powszechnie występuje w Polsce.

Zielarze, branża kosmetyczna i farmaceutyczna korzystają głównie ze zbieranych od maja do września młodych pędów ziela fiołka trójbarwnego. Zawierają one liczne związki flawonoidowe, saponiny, rutynę, sole mineralne, kwasy organiczne i wiele innych składników. Naturalne, lecznicze substancje, które znajdują się w niepozornym fiołku trójbarwnym, sprawiły, że roślina ta jest niezwykle wysoko ceniona, zarówno przez medycynę, jak i przez kosmetologię.

Fiołek trójbarwny - skuteczny na trądzik

W jaki sposób fiołek trójbarwny leczy trądzik? Przede wszystkim poprzez swoje silne działanie oczyszczające i odtruwające. Wysyp pryszczy i zły stan skóry często bywają skutkiem nagromadzenia w organizmie szkodliwych substancji – toksyn i porów zablokowanych nadmiarem sebum. Stosowany wewnętrznie jako herbatka do picia, fiołek trójbarwny opiera swoje działanie na przyspieszaniu przemiany materii i wspieraniu organizmu w procesie oczyszczania z toksyn. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i salicylanów stosowany zewnętrznie, jako tonik, kompres lub maseczka, fiołek trójbarwny znajduje zastosowanie jako bardzo skuteczny środek przeciwzapalny i odkażający – doskonale koi podrażnienia, działa antyseptycznie, antyoksydacyjnie i przeciwgrzybiczo.

Fiołek trójbarwny jako herbata, maseczka lub tonik - zwalcza trądzik

Fiołek trójbarwny można kupić najczęściej w formie suszu lub w postaci gotowych do zaparzania torebek typu fix. Herbata z fiołka trójbarwnego (przygotowana z 2 torebek lub 2 łyżek suszu zalanych 2 szklankami wrzącej wodą) może być bez przeszkód spożywana 2 lub 3 razy w ciągu dnia. Fusów, które pozostaną z zaparzenia herbaty, można użyć jako naturalnej maseczki, nakładając je na zmienione miejsca na skórze na 15 minut. Napar z fiołka trójbarwnego można wykorzystać również jako tonik do przemywania twarzy – połączenie działania wewnętrznego i zewnętrznego będzie najlepszym orężem w walce z trądzikiem.

Płatki fiołka trójbarwnego można również spożywać na surowo – ten kolorowy i zdrowy kwiat może stanowić oryginalny i aromatyczny składnik sałatek lub ozdobę ciepłych dań.

Ziele fiołka trójbarwnego – nie tylko na trądzik

Trądzik nie jest jedynym schorzeniem, które można wyleczyć przy pomocy ziela fiołka trójbarwnego. Ta niezwykła roślina znajduje zastosowanie również przy wielu innych problemach i dolegliwościach. Poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze z nich.

  • Choroby układu moczowego – osoby zmagające się z zapaleniem pęcherza bądź kamicą nerkową, powinny sięgać po herbatki z bratka! Wykazują one silne działanie moczopędne.
  • Nadwaga – każdemu, kto planuje zrzucić kilka kilogramów fiołek trójbarwny może ułatwić odchudzanie. Z jednej strony przyspiesza on przemianę materii, z drugiej zmniejsza apetyt i zwiększa uczucie sytości. Napar z bratka należy pić 2 lub 3 razy dziennie.
  • Podrażnione oczy – napar z fiołka trójbarwnego, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynka, doskonale sprawdzi się jako środek do przemywania spojówek. Można również użyć go jako kompresu na spuchnięte i podkrążone oczy. Wystarczy 2 waciki kosmetyczne zamoczyć w naparze, a następnie położyć na zamkniętych powiekach na 15 minut.
  • Zapalenie oskrzeli, grypa, przeziębienie – zawarte w fiołku trójbarwnym saponiny, działają wykrztuśnie, dzięki czemu ułatwiają oczyszczenie oskrzeli z zalegającej wydzieliny. Podczas choroby warto wypijać 2 lub 3 szklanki naparu z bratka dziennie.

Przytoczone przykłady to jedynie część zastosowań niezwykłej rośliny, jaką bez wątpienia jest fiołek trójkolorowy. Trądzik, przeziębienie, odchudzanie, bolesne oddawanie moczu, zmęczone oczy… Lista problemów, które potrafi rozwiązać bratek, jest naprawdę imponująca!

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?