Na jakiej podstawie dobieracie tematy do poszczególnych odcinków?
Ewa Drzyzga: Tematy przynosi życie. Słuchamy naszych widzów, sprawdzamy co ich interesuje. Śledzimy doniesienia prasowe na temat najnowszych technologii, podpatrujemy sukcesy najlepszych polskich lekarzy i naukowców.
W programie przyglądacie się Polakom. Jak dbają o swoje zdrowie, jak się odżywiają. Czy jest coś co najbardziej zaskoczyło cię w podejściu Polaków do zdrowia?
Ewa Drzyzga: Na pewno to, że aż 90 procent Polaków ma próchnicę. To, że nie wierzymy w to, że cukier nie jest dla nas dobry. Jemy go znacznie za dużo. Rocznie o 14 kg więcej niż w 2008 roku. Czai się na nas w słodkich napojach, przekąskach, gotowych potrawach, a nawet w parówkach.
Rusza siódmy sezon programu 36,6°C czy macie poczucie, że udało wam się coś zmienić w czyimś podejściu do zdrowia? Docierają do was takie sygnały?
Ewa Drzyzga: Chcę wierzyć, że choć część dzieci przekonaliśmy, że warzywa nie kłują i polubiły #jembozdrowe; że osoby po 50 roku życia znają #20 minut i wiedzą, że kolonoskopia to nie tylko badanie jelita grubego, ale także możliwość usunięcia zmian, które mogłyby zezłośliwieć; że większość Polek z dumą może powiedzieć #badampiersi, bo rak piersi wcześnie wykryty bardzo dobrze się leczy.
Zobacz zapowiedź nowego sezonu programu 36,6°C!
Który temat z programu zainspirował cię do osobistej zmiany?
Ewa Drzyzga: Piję więcej wody, robię sobie częstsze przerwy w siedzeniu, minimum dwa razy dziennie chodzę na spacer (z psem) i zaczęłam się regularnie badać. Zrobiłam też kolonoskopię oraz USG brzucha.
Jak wyglądają kulisy powstawania programu: ile kręcicie odcinków podczas jednego dnia zdjęciowego? Jak przygotowujecie się (merytorycznie) przed każdym odcinkiem do nagrywania programu?
Ewa Drzyzga: Mamy świetną redakcję. Redaktorzy przeczesują internet, konfrontują wszystko, co znajdą w danym temacie z gronem zaufanych specjalistów. Naszym źródłem są też publikacje specjalistyczne naukowców i lekarzy zza granicy.