Polub nas na Facebooku
Czytasz: #20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?
menu
Polub nas na Facebooku

#20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

Kampania promująca profilaktyczną kolonoskopię

Fot: TVN Media

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się 14 000 nowych przypadków. Niestety w ogromnej większości przypadków chorzy trafiają do lekarza zbyt późno. Zapominamy, że dzięki badaniom profilaktycznym – przede wszystkim kolonoskopii – raka można nie tylko wykryć we wczesnej fazie rozwoju, ale całkowicie wyleczyć! Wystarczy zaledwie 20 minut, aby wygrać z rakiem.

Kampania programu 36,6°C prowadzona we współpracy z Ministerstwem Zdrowia ma na celu zachęcenie Polaków do poddania się badaniu kolonoskopi. Do odwiedzenia lekarza zachęcają kolarka Maja Włoszczowska, hokeista Mariusz Czerkawski, piłkarz ręczny Artur Siódmiak i siatkarz Arkadiusz Wlazły. Kolonoskopię można wykonać w ramach Programu Badań Przesiewowych Ministerstwa Zdrowia. Od 2012 roku wysyłane są imienne zaproszenia na bezpłatną kolonoskopię, zaproszenie otrzyma każdy między 55 a 64 rokiem życia. Zaproszenie jest ważne do końca roku w którym obchodzi się 64 urodziny.

Nie daj się zaskoczyć!

Rak jelita gruba zaliczany jest do nowotworów, które mogą rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Tym samym, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, każdy kto otrzymał zaproszenie na kolonoskopię powinien się przebadać. W czasie badania można nie tylko wykryć zmianę, ale od razu ją usunąć. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Chcesz wiedzieć jak rozwija się rak jelita grubego? Zobacz film:

Zobacz film: Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito? Źródło: 36,6.

Mimo że badanie jest najlepszą metodą diagnostyczną, to są sytuacje kiedy nie można go wykonać. Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej są:

  • ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa;
  • ciąża (II i III trymestr);
  • zator płucny.

W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Na badanie bez zaproszenia może, a nawet powinny zgłosić się:

  • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny;
  • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
  • osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.

Zbigniew Boniek zachęca do kolonoskopii:

Zobacz film: Zobacz jak Zbigniew Boniek namawia do kolonoskopii. Źródło: TVN.

Nie bój się kolonoskopii!

Kolonoskopia to badanie, które pozwala dokładnie obejrzeć jelito grube. Wykonuje się je miękką, giętką rurką grubości małego palca (kolonoskop), którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. Wprowadzanie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu.

Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzone polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów jest niebolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy. Kolonoskopia trwa zwykle 15-30 minut. Czasem zdarza się, że lekarz nie może usunąć zmiany w czasie badania. Wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

Jak się przygotować do badania?

Przed badaniem należy wypełniać ankietę dotyczącą aktualnego stanu zdrowia. Zostaną one uwzględnione przy kwalifikacji do badania. Dokładnie obejrzenie jelita od środka wymaga perfekcyjnego oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przeczyszczający, który trzeba przyjmować zgodnie z instrukcją.

Istnieje kilka dostępnych w Polsce preparatów służących do oczyszczenia jelita. W Programie Badań Przesiewowych rutynowo wykorzystujemy najlepiej poznany i stosowany od wielu lat preparat glikolu politylenowego (Fortrans), ale możliwe jest użycie innych preparatów.

Kolonoskopię najlepiej jest wykonywać raz na dziesięć lat.

Zobacz jak Maja Włoszczowska zachęca do kolonoskopii:

Zobacz film: Maja Włoszczowska zachęca do wykonania kolonoskopii. Źródło: TVN.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
102
11
Polecamy
Nie musisz zachorować na raka jelita grubego.
Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby
Nie musisz zachorować na raka jelita grubego. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby TVN zdrowie
Kto może wykonać bezpłatną kolonoskopię?
Kto może wykonać bezpłatną kolonoskopię? TVN zdrowie
Rak płuca wykryty wcześnie to nie wyrok
Rak płuca wykryty wcześnie to nie wyrok Dzień Dobry TVN
Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego.
Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne?
Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego. Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (8)
Zofia
Ludzie po 65 roku życia nie mogą zachorować i ich nie obejmuje profilaktyka,chociaż oni najwięcej i co miesiąc płacą ze swojej emerytury składkę na fundusz zdrowia. Oni już są niepotrzebni społeczeństwu
Czytaj całość
BOGUSHHH
DO: San - to czy można wybrać forme narkozy/znieczulenia zależne jest od placówki w której dane badanie chcemy miec przeprowadzone, niestety do kolonoskopii pod narkozą potrzebny jest lekarz anestezjolog- których możemy "spotkać" póki co w niewielu miejscach. Jeśli jednak nie odczuwamy bólu-kolonoskopia bez znieczulenia nie jest bolesna-choć to również zalezy od lekarza przeprowadzającego badanie
Czytaj całość
robert S.
Tak zrobić badanie, najbliższy termin z NFZ za rok, do tej pory to mogę już... Prywatnie od 650 i dodatkowo za wycinanie polipów, może być i z 1500. Tylko się leczyć- po śmierci.
Czytaj całość
Marni
Chcesz się zbadać to się badaj najlepiej prywatnie-wyciągając kasę z portfela. Wszędzie chuczy na temat profilaktyki a prawda jest taka,że lekarze nie są chętni do wystawiania skierowań na profilaktyczne badania. A jeśli już wystawią takowe to trzeba odczekać conajmniej rok aż przyjdzie czas na Twój "numerek" w kolejce do badania. Chory system jak cały ten kraj.
Czytaj całość
San
Proszę nie straszyć, w ramach programu można wybrać badanie w krótkim dożylnym znieczuleniu ogólnym, miałem badanie z usunięciem polipów obudziłem się i po 20 minutach poszedłem do domu. Nic mnie nie bolało. Polecam badanie w znieczuleniu.
Czytaj całość
ula
ja też wyłam z bólu, rozrywało mnie żywcem, okropny ból którego nigdy nie zapomnę. Mąż , który czekał na mnie na poczekali nie wiedział co robić. Co oni mi robią był przerażony i osoby które czekały na kolonoskopie chciały uciekać.
Czytaj całość
ab
Przede mną dziewczyna wyła z bólu, ja zemdlałam z bólu, byłam nastawiona, że boli, myślałam że wytrzymam. Zalecono mi pod narkozą.
Czytaj całość
Wika
dla mnie kolonoskopia była koszmarem, miałam ją dwa razy. Wiem, że są osoby, które nie czują bólu, dla mnie był on nie do zniesienia i powodował duże skoki ciśnienia. Gastroenterolog, który przeprowadzał je za drugim razem zalecił kolonoskopię pod narkozą kolejnym razem, mam zalecaną co 10 lat
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii