Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektroneurografia – na czym polega badanie przewodnictwa nerwowego
menu
Polub nas na Facebooku

Elektroneurografia – na czym polega badanie przewodnictwa nerwowego

Komórka nerwowa

Fot: Polina Shuvaeva / gettyimages.com

Jednym z elementów badań wykonywanych w neurologii jest badanie przewodnictwa nerwowego, czyli elektroneurografia. W jego przebiegu jedna z elektrod wysyła impuls, a druga go odbiera, co jest rejestrowane jako czas przewodzenia przez to włókno nerwowe.

Elektroneurografia to badanie przewodnictwa nerwowego. Pozwala ocenić, z jaką prędkością impuls nerwowy przewodzony jest przez dany nerw. Prędkość ta jest różna i zależy od budowy nerwów. Jednak ich uszkodzenia i patologie dodatkowo wpływają na zaburzenia przewodnictwa w obrębie danych nerwów.

Co to jest elektroneurografia?

Badanie przewodnictwa nerwowego, czyli elektroneurografia, to element badania neurologicznego pozwalający ocenić prędkość przewodzenia impulsów nerwowych w nerwach. Bardzo często stanowi ono uzupełnienie badania elektromiograficznego. Jak wiadomo, nerwy są elementem złożonego układu nerwowego, przewodzą informacje z mózgu do wszystkich tkanek i narządów organizmu, a także bodźców ze środowiska zewnętrznego do ośrodkowego układu nerwowego. Wyróżnia się włókna czuciowe i ruchowe. Poprzez stymulację nerwów prądem o niewielkim natężeniu można uzyskać informację, z jaką prędkością impulsy są przewodzone przez dane nerwy. W tym celu umieszcza się na skórze badanego odpowiednie elektrody, z których jedna ma za zadanie stymulować nerwy, a druga odbiera impulsy nerwowe. Wysyłany do mięśnia impuls powoduje skurcz mięśnia i to, w jakim czasie ten skurcz następuje, rejestrowane jest przez drugą elektrodę. Prędkość przewodzenia impulsu w mięśniach wynosi około 50–60 m/s, choć szybkość ta waha się w zależności od budowy mięśnia. W przypadku jego uszkodzenia szybkość przewodzenia spada.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Kiedy wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego?

Badanie przewodnictwa nerwowego wykorzystuje się w diagnostyce wielu schorzeń neurologicznych obejmujących zaburzenia czucia, bóle, osłabienie kończyn, drętwienie kończyn, urazy i podejrzenia uszkodzenia nerwów. Wskazania obejmują więc całą gamę różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń, takich jak:

  • urazy nerwów obwodowych,
  • neuropatie czuciowe,
  • zwyrodnienia nerwów obwodowych,

Badanie przewodnictwa nerwowego – przebieg

Do skóry pacjenta przyczepia się elektrody i poprzez impulsy delikatnym prądem stymuluje się określony nerw. Jedna elektroda znajduje się nad stymulowanym nerwem, a druga bezpośrednio nad mięśniem unerwionym przez to włókno mięśniowe. Najczęściej stosuje się elektrody opaskowe przylegające do skóry. Podczas badania przewodnictwa nerwowego określa się szybkość, z jaką nerw przewodzi impuls nerwowy. Badany przebywa podczas badania w pozycji leżącej, powinien być rozluźniony i nie napinać badanych mięśni. Badany powinien mieć zapewniony komfort termiczny, ponieważ zbyt niska temperatura w pomieszczeniu, czy też np. wykonanie badania po przyjściu pacjenta bezpośrednio z mroźnego dworu, powoduje zafałszowanie wyników. W zależności od zakresu badania i jego przebiegu, badanie trwa około godziny.

Przygotowanie do elektroneurografii

Przystępując do zabiegu, należy zadbać o to, by skóra nad obszarem badanym była czysta. Nie należy stosować żadnych balsamów, olejków czy kremów do ciała. Badanie nie powinno być też wykonywane przy zbyt dużym oziębieniu kończyny. Na kilka dni przed badaniem lekarz przechodzi z doustnego leczenia przeciwzakrzepowego na heparynę drobnocząsteczkową. Odstawia się przed badaniem również leki stosowane w leczeniu diagnozowanych schorzeń, np. miastenii. Badaniu nie poddaje się osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i niektórymi typami implantów.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
2
Polecamy
Czy amantadyna leczy COVID-19?
Odpowiedź poznamy za kilka miesięcy
Czy amantadyna leczy COVID-19? Odpowiedź poznamy za kilka miesięcy Dzień Dobry TVN
Elektromiografia (badanie EMG) - co to jest i na czym polega?
Elektromiografia (badanie EMG) - co to jest i na czym polega? TVN zdrowie
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Objaw Tinela-Hoffmana – na czym polega i o czym świadczy?
Objaw Tinela-Hoffmana – na czym polega i o czym świadczy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie