Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektromiografia (badanie EMG) - co to jest i na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Elektromiografia (badanie EMG) - co to jest i na czym polega?

NAN

Fot: nyul / stock.adobe.com

Elektromiografia to rejestracja czynności mięśni i stawów. W trakcie badania wykorzystywany jest aparat EMG służący do diagnozowania tzw. potencjałów wywołanych (EP) oraz elektroneurografii (ENG).

Elektomiografia - co to jest?

Elektromiografia jest rodzajem badania elektrofizjologicznego, w trakcie którego oceniane są funkcje mięśni oraz nerwów. EMG wykorzystuje się do diagnozowania chorób układu nerwowego oraz mięśniowego, a także ich leczenia. Dzięki elektromiografii możliwa jest ocena charakteru zmian patologicznych w mięśniach bądź w obwodowym układzie nerwowym. EMG jest przeprowadzane u osób, które mają podejrzenie na przykład dystrofii mięśniowej, która jest dziedziczną chorobą, a jej głównym objawem jest osłabienie mięśni. Chory ma problemy z chodzeniem i bieganiem, a jego ciało pochyla się w stronę nogi podporowej. Z tego względu charakterystyczną cechą osób, które mają dystrofię, jest kaczkowaty chód.

Poza dystrofią mięśniową, badanie elektromiografem wykorzystuje się do diagnozowania wielu chorób wynikających z patologii samych mięśni lub nerwów odpowiedzialnych za ich odpowiednie napięcie. Znajduje więc zastosowanie w przypadku stwardnienia bocznego zanikowego, rdzeniowego zaniku mięśni czy uszkodzenia nerwów, np. w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.

Jedną z chorób mięśni o podłożu autoimmunologicznym, która coraz częściej dotyka również młode osoby, jest miastenia. W diagnostyce choroby również wykorzystuję się elektromiografię. 

Badanie EMG – wskazania

Wskazaniami do badania EMG są symptomy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu mięśni lub nerwów. Przykładem mogą być pacjenci cierpiący na spastyczność (nadmiernie napinanie mięśni) spowodowaną niedotlenieniem mózgu, udarem, operacją kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy urazami nerwów, a także splotów nerwowych. Osoby, które miały kontuzję, również mogą dostać skierowanie na EMG, by na przykład sprawdzić stopień uskodzenia układu nerwowo-mięśniowego.

Przeciwskazaniami do badania EMG są między innymi rozrusznik serca lub protezy metalowe w ciele.

Zobacz film: Jaką role pełnią zastawki w sercu?Źródło: 36,6

Badanie EMG - przygotowania

Badanie EMG nie wymaga szczególnego przygotowania. W dniu badania należy umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli masłami czy kremami do pielęgnacji. Przed zabiegiem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, jednak zazwyczaj nie jest konieczne ich odstawienie na czas badania. Należy jednak poinformować doktora, jeśli pacjent brał aspirynę, acenokumarol, leki przeciwpłytkowe bądź suplementy diety, ponieważ mogą mieć wpływ na wynik przeprowadzonego badania.

Badanie EMG – przebieg

Elektromiografia przebiega w czterech etapach, na które składają się cztery różne badania:
  • elektroneurografia,
  • badanie mięśni,
  • badanie transmisji nerwowo-mięśniowej,
  • badanie nadpobudliwości.

Elektroneurografia polega na pobudzeniu nerwów do działania pod wpływem prądu o bardzo małym natężeniu, częstotliwości oraz w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu etapowi sprawdzane jest działanie obwodowego układu nerwowego pacjenta. Badanie mięśni jest głównym etapem elektromiografii. W jego trakcie do mięśnia wprowadza się od 10 do 20 elektrod igłowych, które stymulują organ do działania. Poprzez takie badanie lekarz może sprawdzić działanie mięśni w stanie spoczynku, reakcji na elektrody oraz maksymalnego wysiłku. Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej wykorzystuje się w przypadku nużliwości mięśni. Lekarz sprawdza, jak bodźce są przekazywane. Natomiast w trakcie badania nadpobudliwości nazywanego również próbą ischemiczną lub tężyczkową, lekarz wkłuwa pacjentowi elektrodę igłową między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie wstrzymuje krążenie krwi poprzez zaciśnięcie opaski na ramieniu chorego.

Można wyróżnić również dwie metody elektromiografii: metodę igłową oraz metodę powierzchniową. W metodzie igłowej, do mięśnia wprowadzane są elektrody igłowe stymulujące organ, natomiast w metodzie powierzchniowej, elektrody są przyczepiane do ciała pacjenta.

Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po przeprowadzeniu EMG.

Badanie EMG - czy badanie boli i jaka jest cena?

Badanie EMG nie jest przyjemne, tym bardziej, że bezpośrednio po badaniu może być odczuwana bolesność oraz wrażliwość mięśnia, do którego były wprowadzane igły. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi również do krwawienia lub zakażenia po wkłuciu elektrod. Koszt badania jest zróżnicowany. EMG kosztuje ok. 120-150 złotych, próba tężyczkowa – około 200 złotych, badanie jednego mięśnia metodą ilościową – ok. 100 złotych, natomiast konsultacja medyczna z lekarzem specjalistą – ok. 200 złotych.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1117
53
Polecamy
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Elektroneurografia – na czym polega badanie przewodnictwa nerwowego
Elektroneurografia – na czym polega badanie przewodnictwa nerwowego TVN zdrowie
EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania
EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania TVN zdrowie
Komentarze (3)
mg
Jestem tydzień przed badaniem po...40 latach :), które było traumą, bo wtedy gdy miałem 12 lat panicznie bałem się zastrzyków i trochę mam cykora :) za tydzień napiszę jak było.
Czytaj całość
Ha
No to w moim przypadku badanie wyglądało zupełnie inaczej: żadnego wkłuwania elektrod czy zaciskania opaski na ręku, a jedynie przyklejanie elektrod w różnych miejscach. Nie było to może przyjemne, ale niepotrzebnie się stresowałam.
Czytaj całość
Dariusz31lat
Dziękuję za ten artykuł. Był bardzo pomocny.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie