W programie 36,6 °C Ewa Drzyzga poddała się eksperymentowi - zasłoniono jej oczy, zatkano nos i... dano do spróbowania trzy produkty. Dla Ewy każdy z nich był bez smaku! Dlaczego? Ze szczelnie zatkanym nosem nie była w stanie rozpoznać podstawowych produktów spożywczych - ziemniaka, jabłka i marchewki.
Osoba z widowni również została zaproszona do eksperymentu. Jednak nie zasłoniono jej nosa. Efekt? Odgadła dwa produkty. Jakie wnioski wysnuł laryngolog dr Michał Michalik?
Otóż to zmysł węchu jest ważniejszy od smaku. Zobaczcie wynik eksperymentu na filmie:
Zatkany nos
Problemy z zatokami, a także częste infekcje górnych dróg oddechowych i zatkany nos upośledzają funkcjonowanie całego organizmu. Katar nie powinien trwać dłużej niż 7 dni, a jeśli infekcja się przeciąga należy udać się do laryngologa. O śluzówkę nosa i gardła trzeba dbać i nawilżać ją oraz czyścić. Płukanie solą morską jest jak najbardziej zalecane przez laryngologów.
Czy kolor kataru jest ważny?
Odpowiedź jest jedna - tak. Katar, którym nie powinniśmy się przejmować jest rzadki, bezbarwny, wodnisty. Natomiast katar, który powinien nas zaniepokoić jest gęsty, trudno nam się go pozbyć, ma kolor zielony lub żółty. Jeśli utrzymuje się długo i ścieka po gardle może powodować inne problemy ze zdrowiem, a nie tylko upośledzenie zmysłów węchu i smaku.
Więcej dowiecie się z programu 36,6 °C: O czym świadczy kolor kataru? Domowe sposoby na katar