Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać to przede wszystkim powinniśmy czytać etykiety - jeśli oznaczenia typu E i numer nic nam nie mówią to zawsze możemy sprawdzić, jaki kod chemiczny dany numer oznacza. Im więcej sztucznych dodatków do żywności, tym jest ona bardziej estetyczna, ale i bardziej szkodliwa. Więcej informacji na temat oznaczeń E znajdziecie tutaj: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Może okazać się, że producenci barwią cukier, aby sprzedawać go w droższej cenie jako cukier brązowy. Na szczęście łatwo się poznać na takim produkcie. Na filmie poniżej znajdziecie instrukcję, jak sprawdzić czy dany produkt jest prawdziwym brązowym cukrem, czy tylko go udaje:
Podobny eksperyment można przeprowadzić na soku malinowym! Okazuje się, że sztuczne barwniki są także wygodniejsze w użyciu, bowiem są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym temperaturę. Jak sprawdzić, czy producent nas nie oszukuje? Zobaczcie na filmie:
Pediatrzy oraz dietetycy biją na alarm - spożywanie żywności wysoko przetworzonej oraz tej, która zawiera szkodliwe barwniki jest niebezpieczne dla zdrowia. Do najgroźniejszych substancji E należących do grupy barwników zaliczamy:
- E102 - tartrazynę, która może powodować problemy z koncentracją oraz bezsenność;
- E104 - żółcień chinolinową, która może wywoływać reakcje alergiczne skóry;
- E110 - żółcień pomarańczową, wywołującą duszności, pokrzywkę, wysypkę;
- E122 - azorubinę, która powoduje obrzęk ciała;
- E123 - amarant, który ma działanie mutagenne;
- E124 - czerwień koszalinową, która ma działania pobudzające i może powodować nadpobudliwość u dzieci;
- E124 - pąs 4R, który negatywnie wpływa na płodność;
- E127 - erytrozyna, może ona powodować dekoncentrację, trudności w nauce, jest także niebezpieczna dla osób z chorą tarczycą;
- E129 - czerwień allura, która wzmaga dolegliwości u astmatyków;
- E131 - błękit patentowy powoduje wydzielanie histaminy, może przez co być niebezpieczny dla alergików;
- E132 - indygotyn, który jest podejrzewany o działanie rakotwórcze;
- E151 - czerwień brylantowa, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób nadwrażliwych na salicylany. W jelicie jest przekształcana do szkodliwych związków;
- E173 - aluminium, które może powodować chorobę Alzheimera, choroby nerek i płuc, jest także toksyczne dla układu krwionośnego, rozrodczego i nerwowego.
Niestety sztuczne barwniki są szkodliwe, ale większość z nas łączy piękne kolory z dobrym jedzeniem. Połączenie kolorów żółtego i czerwonego pobudza nasz apetyt! Jak reagujemy na kolory i dlaczego producenci barwią żywność? Przekonajcie się na filmie: