Nie od dziś wiadomo, że kobiety znacznie częściej odwiedzają gabinety lekarskie i lepiej zdają sobie sprawę z tego, że kontrolne badania mogą ocalić ich życie i zdrowie. Mężczyźni zaś do kliniki udają się dopiero w momencie, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby lub też gdy nie mogą sobie z nimi już w żaden sposób poradzić.
Przeczytaj też: Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?
Rak prostaty najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn
Jaki rodzaj nowotworu najczęściej atakuje panów? Statystyki mówią jasno, że najgroźniejszy dla nich jest dziś rak prostaty. Z roku na rok rośnie liczba nowych zachorowań. Według Global Burden of Disease, w tym roku rak prostaty zdiagnozuje się u 1,3 miliona mężczyzn na całym świecie. Eksperci przewidują także, że odbierze on życie aż 380 000 pacjentom. W Polsce co roku jest on wykrywany u około 16 000 z nich.
Skąd się biorą takie statystyki? Jednym z powodów jest starzejące się społeczeństwo. Wraz z wiekiem rośnie bowiem ryzyko zachorowania. Czy można temu jakoś zapobiec? Oczywiście. Najskuteczniejszą metodą będzie jego wczesne wykrycie i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Lekarze sugerują, że wczesna diagnoza pozwala na wyleczenie choroby u 9 na 10 mężczyzn. Warto też wiedzieć, że nowotwór ten nie daje często żadnych objawów, a panowie niestety nie posiadają czujności onkologicznej. Gdy rak prostaty zostanie szybko wykryty, można zastosować zabiegi mało inwazyjne, które pozwolą zachować lepszą jakość życia po przejściu choroby.
Przeczytaj też: Jakie są objawy raka prostaty. Czy rak prostaty jest dziedziczny?
To na przykład operacje laparoskopowe i robotowe, oszczędzające pęczki naczyniowo-nerwowe, a z zakresu farmakoterapii hormonoterapia, która może zahamować rozwój przerzutów nawet o całe lata – przekonuje dr Stefan W. Czarniecki.
Źródło: PAP
Zobacz film: Stereotypy o chorobie nowotworowej