Co łączy 130 g masła, 1,5 kg brokułów i 0,5 kg mięsa? Ich porcje mają po 500 kcal, a jednocześnie różnią się swoją wagą, bo posiadają różną gęstość energetyczną.
Czym jest gęstość energetyczna?
Gęstość energetyczna (zwana też gęstością kaloryczną) jest określana jako zawartość energii (w kcal lub kJ) na jednostkę masy produktu (g lub 100 g).
Im mniejsza gęstość energetyczna produktu, tym więcej możemy go zjeść, nie obawiając się przybrania na wadze. W efekcie, zjemy więcej pokarmu o niższej wartości kalorycznej, co pozytywnie wpłynie na pracę układu pokarmowego i nasze samopoczucie.
Dietetyczka Anna Radowicka podkreśla, że wiele doniesień naukowych mówi, że warto wybierać produkty o niskiej gęstości energetycznej, ponieważ bez wyrzutów sumienia możemy podjadać je przez cały dzień.
Warzywa o niskiej gęstości energetycznej to te bezskrobiowe, jak m.in. boćwina, bakłażan, cukinia, pomidory, ogórki, kalafior, brokuły, sałaty, czy kalarepa.
Ciekawostką jest, że produkty o wyższej gęstości energetycznej, jak ziemniaki, poddane obróbce termicznej, czyli gotowane lub pieczone – zmniejszają swoją gęstość energetyczną, która jest wtedy niższa niż u kasz, powszechnie uważanych za zdrowe i dietetyczne.
Najwyższą gęstością charakteryzują się tłuszcze, jak masła, oleje i orzechy. Ich 1 g zawiera może zawierać aż 9 kcal, co sprawia, że ich nadmiar w diecie przyczyni się do powstania nadwagi i otyłości.
Przeczytaj także: Adele schudła 20 kg! Wiemy jaką dietę stosowała
Podział pokarmów pod względem gęstości energetycznej:
- BARDZO NISKA: < 60 kcal/100 g – niemal wszystkie owoce, warzywa nieskrobiowe, niektóre zupy, niesłodzone kawa i herbata, napoje typu light
- NISKA: 60 – 150 kcal/100 g – pełne ziarna, chude mięsa, strączki, nabiał niskotłuszczowy, banany, ziemniaki, bataty
- UMIARKOWANA: 160 – 390 kcal/100 g – chleb, beztłuszczowe przekąski (np. paluszki słone), sery, tłuste mięso, awokado, suszone owoce
- WYSOKA: 400 – 900 kcal/100 g – smażone przekąski (np. chipsy), słodycze, ciastka, nasiona, orzechy i masła orzechowe, tłuszcze, oleje, majonez
Jakie produkty wybierać, jak obliczać i sprawdzać ich gęstość energetyczną? Zobacz video z dietetyczką Anną Radowicką: