Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie nóg i rąk w ciąży – przyczyny, zapobieganie
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie nóg i rąk w ciąży – przyczyny, zapobieganie

ciąża

Fot. sot / Getty Images

Drętwienie nóg w ciąży wynika ze zmian hormonalnych i zaburzeń krążenia. Często pojawiają się dokuczliwe obrzęki w obrębie stawów. Spory odsetek kobiet uskarża się również na zespół niespokojnych nóg, czyli nieprzyjemne drętwienie i mrowienie w nogach w nocy.

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, jednak ze względu na toczące się w organizmie zmiany przyszłe mamy odczuwają wiele uporczywych dolegliwości. Jedną z nich jest uczucie drętwienia nóg. Nasilenie tego objawu jest cechą indywidualną. U części kobiet w ciąży może w ogóle nie występować. Czasem jest to syndrom znacznie utrudniający funkcjonowanie, a także nasilający problemy ze snem, jeśli drętwienie nóg pojawia się w nocy.

Przyczyny drętwienia nóg w ciąży

Najczęściej drętwienie nóg w ciąży ma podłoże krążeniowe. Powiększająca się macica zaczyna uciskać na sąsiadujące struktury, w tym duże naczynia krwionośne, powodując upośledzone krążenie w kończynach dolnych. W ciąży dochodzi do rozluźnienia większości struktur złożonych z mięśni gładkich, w tym rozszerza się układ żylny. Istnieje więc większa tendencja do tworzenia się żylaków. Nie należy zapominać, że powiększający się brzuch to dodatkowych ciężar, z którym muszą poradzić sobie nasze nogi i kręgosłup. W ciąży dochodzi do zwiększonego gromadzenia się płynów w organizmie, co objawia się obrzękami palców, kostek, kolan czy bioder. Przekłada się to często na bóle w obrębie stawów kończyny dolnej.

Czasami drętwienia mylone są ze skurczami, a te z kolei wynikają z niedoboru magnezu w ciąży.

Drętwienie nóg a zespół niespokojnych nóg

Bardzo częstym problemem kobiet w ciąży jest tzw. zespół niespokojnych nóg. Jest to niezwykle uciążliwa przypadłość do której predysponuje ciąża. Polega na drętwieniu nóg, uczuciu mrowienia w łydkach i wielu innych dolegliwościach pojawiających się najczęściej wieczorami i w nocy, kiedy ciężarna odpoczywa. Czasem drętwienie nóg jest na tyle silne, że nie pozwala zasnąć bądź budzi ze snu. Konieczne jest wtedy wstanie, chodzenie, ruszanie nogami, masowanie ich. Nie ma lekarstwa pozwalającego zupełnie pozbyć się tego problemu. Można jednak złagodzić objawy poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, większą częstotliwość spacerów czy masaże nóg. Warto więc wieczorem przed pójściem spać wybrać się na spacer. Poza aktywnością fizyczną bardzo dobry wpływ na sen będzie miało odpowiednie dotlenienie organizmu.

Jak sobie radzić z drętwieniem nóg w ciąży?

Jeśli drętwienie nóg wynika z niedoboru magnezu, warto zwiększyć jego suplementację. Nie powinno się sięgać po leki przeciwbólowe, które nie są pożądane w ciąży a przynoszą niewielki efekt. Postępowaniem z wyboru jest odpowiednia dieta, nawadnianie organizmu i aktywność fizyczna. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest basen, oczywiście jeśli kobieta nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej. W wodzie nie dochodzi do dodatkowego obciążenia stawów i kręgosłupa, nie ma właściwie ryzyka urazu. Pomocne mogą okazać się masaże z użyciem olejków naturalnych, a także kąpiele nóg w ciepłej wodzie. Należy jednak uważać, ponieważ sama gorąca kąpiel rozszerza naczynia krwionośne i tym bardziej może nasilać objawy zastoju krwi żylnej w kończynach dolnych. Ciepła kąpiel stanowi raczej dobry sposób relaksacji nóg. Dla polepszenia krążenia można zastosować na łydki mieszany prysznic, czyli polewanie łydek na zmianę bardzo ciepłą i zimną wodą.

Należy unikać długotrwałego stania i siedzenia. Często w ciągu dnia warto układać nogi wysoko. Nie wolno też leżeć na plecach, szczególnie w zaawansowanej ciąży, ponieważ powoduje to ucisk na duże naczynia krwionośne. Absolutnie przeciwwskazane jest również noszenie obuwia na wysokim obcasie i obcisłych ubrań.

Drętwienie rąk w ciąży

Nogi to nie jedyna część ciała, w której kobieta w ciąży może odczuwać drętwienie. Zdarza się, że na skutek zatrzymania wody w organizmie dochodzi do ucisku struktur nerwowych w obrębie cieśni nadgarstka. Pojawia się wtedy osłabienie i drętwienie rąk. Konieczne jest unikanie czynności wymagających powtarzalnych ruchów przeciążających kończynę. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć do maksimum czas spędzany przed komputerem, a jeśli piszą na klawiaturze, powinny dostosować wysokość krzesła tak, aby nadgarstki nie były zgięte w dół podczas pisania.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
4
Polecamy
Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć?
Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć? Dzień Dobry TVN
Ból pleców w ciąży.
Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży?
Ból pleców w ciąży. Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży? Dzień Dobry TVN
Obrzęki rąk i nóg w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki rąk i nóg w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Opuchnięte nogi – jakie mogą być przyczyny?
Co pomaga?
Opuchnięte nogi – jakie mogą być przyczyny? Co pomaga? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia