Wśród najlepszych domowych sposobów na zaparcia od lat niezmiennie dominuje jedzenie śliwek suszonych lub surowych. Za sprawą sporej ilości zawartego w nich błonnika, wspomagają perystaltykę jelit. Do problemów z regularnym wypróżnianiem dochodzi najczęściej u osób z niewłaściwą dietą bogatą w produkty ciężkostrawne, jedzących w pośpiechu, zestresowanych oraz prowadzących siedzący tryb życia. Zaparciom powinno się zapobiegać, ponieważ przewlekłe i nieleczone mogą spowodować żylaki odbytu (hemoroidy), szczeliny odbytu, uchyłki jelita grubego, a nawet nowotwory jelit.
Zobacz także: Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia
Domowe sposoby na przeczyszczenie – owoce bogate w błonnik!
Osoby chcące w naturalny i szybki sposób wspomóc perystaltykę jelit, powinny sięgnąć po wspomniane śliwki. Warto dodać, że więcej pożądanej substancji – błonnika mają śliwki suszone niż surowe. W 100 g śliwek surowych jest ok. 1,5 g błonnika, a w 100 g suszonych – aż 10 g! Błonnik, zwany inaczej włóknem pokarmowym, wchłania wodę w przewodzie pokarmowym, zwiększając objętość masy kałowej, a także przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Aby przekonać się o szybkim i skutecznym działaniu suszonych śliwek, należy wstawić kilka owoców na noc do przegotowanej wody i zjeść z samego rana. Można również wypić kompot z rozgotowanych lub rozmoczonych suszonych śliwek.
Pomóc w zaparciach mogą także surowe jabłka, które w zależności od gatunku zawierają ok. 2,5 g błonnika w 100 g. Ponadto poprawiają trawienie i wspomagają odchudzanie. Nieco więcej błonnika, bo ok. 3,1 g w 100 g, mają surowe gruszki. Dobrym domowym sposobem na zaparcia może być także zjedzenie truskawek. Za sprawą zawartego w nich enzymu – bromeliny – ułatwiają trawienie, a także regulują pracę przewodu pokarmowego i wspomagają wydalenie toksyn. Poza działaniem przeczyszczającym truskawki mają także właściwości moczopędne. Pomocne mogą okazać się także rodzynki, figi oraz daktyle, które pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit. Nie warto jednak spożywać ich w nadmiarze, ponieważ jedzone w sporych ilościach wywołują wzdęcia.
Jogurt, kefir i maślanka na szybkie przeczyszczenie
Osoby chcące w stosunkowo szybki i naturalny sposób oczyścić jelita powinny wypróbować fermentowane przetwory mleczne, czyli w jogurty, maślanki oraz kefiry. Wymienione produkty zawierają zdrowe bakterie, które pomagają utrzymać układ trawienny i odpornościowy w harmonii. Bogate w bakterie kwasu mlekowego produkty pozwalają zmniejszyć wydzielanie kwasów żołądkowych.
Herbaty, zioła i woda wspomagające przeczyszczanie
Pożytecznym i dobrym zwyczajem nie tylko dla osób poszukujących skutecznego i domowego sposobu na zaparcia jest wypicie na czczo szklanki ciepłej wody z cytryną, do której można dodać odrobinę miodu. Poza tym poranne wypróżnienie może wywołać kawa. Pracę jelit pobudza niekiedy także łyżeczka oleju słonecznikowego wypita przed obiadem.
Zdaniem zwolenników domowych metod, na zaparcia korzystne działanie ma także ocet jabłkowy. Zaparcia ma zwalczyć wypicie na czczo szklanki wody z trzema łyżkami octu jabłkowego, który zawiera kwas jabłkowy, wapń, pektynę, a także kwas octowy – substancję wspomagają i regulują pracę jelit, ułatwiającą przepływ resztek pokarmowych.
Korzystny wpływ na organizm ma także zielona herbata. Przez wielu uważana jest za naturalny środek oczyszczający, który dostarcza do jelit pożytecznych bakterii, regulujących funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wpływających dobroczynnie na trawienie. Wypicie filiżanki zielonej herbaty przed snem może przynieść efekt i poprawić perystaltykę już następnego ranka. Warto jednak pamiętać, że zielona herbata pita w nadmiarze może przynieść efekt odwrotny do pożądanego.
Wśród domowych sposób na naturalne i szybkie zwalczanie zaparć warto wymienić także zioła spożywane w formie herbatek, naparów, odwarów, lub wyciągów. Rzesze zwolenników ma siemię lniane, które ze względu na wysoką zawartość błonnika wpływa na zaparcia podobnie jak suszone śliwki. pomóc mogą także korzeń lukrecji, mięta, melisa, rumianek, kminek oraz glistnik. Jednak podobnie jak w przypadku herbaty, nie należy przesadzać z ilością spożywanych ziół.
ŹRÓDŁA
- Bielecki K., Trytko I., Zaparcia u ludzi w wieku podeszłym, „Postępy Nauk Medycznych” 11/2008, s. 760–766.
- Dzierżanowski T., Rydzewska G., Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2012; 7 (5), s. 249–263.
- Jabłońska B., Żaworonkow D., Lesiecka M., Agafonnikov V.F., Pinkolsky P. M., Lampe P., Zaparcia – etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie, „Postępy Nauk Medycznych” s1/2011, s. 33–38.
- Krzak J., Biegunki i zaparcia, „Medycyna Rodzinna” 2/2000, s. 43–44.
- USDA National Nutrient Database for Standard Reference, < https://ndb.nal.usda.gov/ndb/> (dostęp: 22 sierpnia 2017).
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, „Medycyna Rodzinna” 1/2015, s. 18–22.