Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dobra wędlina, czyli jaka?
menu
Polub nas na Facebooku

Dobra wędlina, czyli jaka?

Deska z wędlinami

Fot: beats3 / gettyimages.com

Lady sklepowe wypełnione są po brzegi różnymi rodzajami wędlin, szynek, kiełbas i innych wyrobów mięsnych. Jednak bardzo łatwo można się natknąć na wyroby wędlinopodobne, których skład na etykietach wydaje się nie kończyć. Jak poznać, że wędlina, na którą się decydujemy jest dobrej jakości i nie zawiera więcej wypełniaczy niż mięsa?

Jak rozpoznać dobrą wędlinę?

Kiedy zależy Ci na wędlinie dobrej jakości, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wędlina powinna mieć strukturę mięsa z widocznymi włóknami. Dobry wyrób zazwyczaj nie ma jednolitego koloru, dlatego kiedy wędlina jest jednolitą, różową masą oznacza to, że jest to produkt niskiej jakości i stanowczo powinno się go unikać. Nienaturalne, fosforyzujące, żółte barwy również świadczą o dodatku różnych „ulepszaczy”. Wyroby mięsne nie powinny zawierać fragmentów przypominających żel lub galaretkę, gdyż świadczy to o obecności karagenu (E407) wykorzystywanego w przemyśle, jako substancja zagęszczająca i żelująca. Wędlina nie może zawierać w swojej strukturze okrągłych dziurek, gdyż oznacza to, że do wyrobu dodano sporą ilość wody. O dodatku wody do wędliny czy szynki świadczy również wyciek wody po przekrojeniu lub kiedy wędlina pozostawia morką plamę na podłożu. Dobra wędlina jest raczej sucha i się nie klei.

Czytaj etykiety

Bardzo ważnym jest, aby czytać etykiety. Niektórym może wydawać się, że jest to bardzo męczące, jednak w dzisiejszych czasach warto być świadomym konsumentem. Im dłuższy skład na etykiecie, tym gorszej jakości jest dany wyrób. Czytając etykietę zwróć uwagę na ilość gramów lub kilogramów mięsa jaka została wykorzystana do produkcji 100g lub kilograma danego produktu. Im wyższa będzie ta wartość, tym lepsza jakość produktu. Przyjmuje się, że z 10 kg mięsa można wyprodukować 8 kg wędliny.

Jak rozpoznać dobrą wędlinę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać dobrą wędlinę? Źródło: Wiem co jem

Czy cena wędliny ma znaczenie?

Cena dobrego wyrobu mięsnego, powinna być odpowiednio wyższa. Jeżeli kilogram wyrobu kosztuje mniej lub tyle samo, co kilogram mięsa, które zostało wykorzystane do jego produkcji, oznacza to, że taki produkt nie może składać się tylko lub głównie z mięsa. Warto wydać więcej na wędlinę i mieć pewność, że kupuje się wyrób dobrej jakości niż kupić wyrób wędlinopodony pełen konserwantów, wody, barwników i ulepszaczy. W tym wypadku również należy uważać, gdyż można trafić na wędliny słabej jakości o wysokiej cenie, dlatego nie bój się poprosić sprzedawcy o informację na temat składu danego wyrobu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi znakowania żywności, takie informacje powinny być dostępne dla konsumenta. Sprawdzanie składu to najskuteczniejszy sposób, aby mieć pewność jaki produkt się kupuje. Wyroby mięsne staraj się kupować w sklepach mięsnych, gdzie panuje duży ruch, a dostawy są często.

Co wchodzi w skład wędlin?

Skład wędlin zależy od jej typu. W śród nich wyróżnia się wędzonki, kiełbasy, wędliny z podrobów i produkty blokowe.

Wędzonki są to szynki, polędwice, balerony produkowane z jednego lub kilku kawałków mięsa. W przypadku wędzonek i kiełbas na pierwszym miejscu powinno być mięso, z którego wytwarzany jest produkt. Inne podstawowe składniki to tłuszcz (w przypadku kiełbas), przyprawy i sól.

Wędliny z podrobów produkowane są z solonych lub peklowanych podrobów, mięsa i tłuszczu. Mogą być parzone, wędzone lub pieczone, np. pasztet lub salceson. Przy zakupie zwróć na ilość mięsa, która została używa do produkcji.

Produkty blokowe to m.in. szynka konserwowa czy mielonka. Produkuje się je z dokładnie rozdrobnionego mięsa, tłuszczu i czasem podrobów. Często pakowane są w puszki lub plastikowe foremki. Te wyroby zawierają najmniej mięsa ze wszystkich produktów mięsnych.

Większość wędlin dostępnych na naszym rynku to produkty, które poddawane są procesowi peklowania, dzięki któremu posiadają różowoczerwoną barwę i są mikrobiologicznie bezpieczne. Takie mieszanki peklujące zawierają w składzie, m.in. azotyn sodu. Ponad to, wiele wędlin w swoim składzie zawiera również inne dodatki. Najpopularniejsze to izolaty białkowe, np. sojowe, białka mleka.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wędliny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wędliny? Źródło: Wiem co jem

Oznaczenia z etykiet

Z etykiety na wędlinach można uzyskać wiele informacji. Oto wyjaśniana kilku oznaczeń, które znajdują się w składzie mięsnych wyrobów.

Białko sojowe

Często jest dodawane w celu podwyższenia procentowej zawartości białka w wędlinie, która powinna być jak największa. Białko sojowe również chłonie wodę i w ten sposób przyczynia się do zwiększenia objętości wędliny.

Produkt wysokowydajny

Najlepiej od razu go odłóż na półkę. Taka informacja oznacza, że wyrób jest nafaszerowany różnymi dodatkami, które zwiększyły jej objętość (czasem nawet o 100%!), np. wodą, konserwantami czy solą.

Z czym najczęściej robisz kanapki?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

MOM

To inaczej mięso oddzielone mechanicznie. Jest to jeden z najczęściej stosowanych wypełniaczy w produktach mięsnych. Są to zmielone na gładką masę resztki, czyli odseparowane kości, skóra, grzbiety, szyje itp. Obecność MOM-u w składzie nie świadczy dobrze o produkcie.

E450 - E452 (fosforany), E407 (karagen)

To najczęściej stosowane konserwanty, które zabezpieczają wędlinę przed wypłynięciem z niej wody, która została wpompowana w celu zwiększenia jej objętości. Fosforany wiążą nawet 25 proc. wody. Karagen dodatkowo jest substancją żelującą i zagęszczającą.

E120, E300-E316

Są to barwniki dodawane w trakcie produkcji wędliny. Konsument często kupuje oczami, a barwniki sprawiają, że wyroby wyglądają apetycznie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Co to jest mięso oddzielone mechanicznie (MOM)?
Czy jest zdrowe?
Co to jest mięso oddzielone mechanicznie (MOM)? Czy jest zdrowe? TVN zdrowie
Mięso – czy powinno znajdować się w naszej diecie? 
Mięso – czy powinno znajdować się w naszej diecie?  Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać dobry produkt spożywczy?
O czym świadczą certyfikaty jakości?
Jak rozpoznać dobry produkt spożywczy? O czym świadczą certyfikaty jakości? Dzień Dobry TVN
Biała kiełbasa – czy jest zdrowa?
Biała kiełbasa – czy jest zdrowa? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Martika
Najważniejsze jest ile jest mięsa w danej wędlinie. Ile mięsa zużyto do wyprodukowania danej wędliny. Bardzo często z 0,5 kg mięsa powstaje szynka 1,20 kg - 1,5kg. A co najgorsze to wędzenie poprzez płyn wędzarniczy, a nie prawdziwy dym z drewna :)
Czytaj całość
Bemowiak
Artykuł ok ale jako wedliniarz nie zgodzę się z twierdzeniem że wilgotność wędliny jest wskaźnikiem jakości. Owszem jest to opłacalny finansowo zabieg ale jest to zbyt daleko idący wniosek. Nie chodzi o to aby zmaksymalizowac ilość białka na kanapce ale żeby nie jeść chemii i żeby smakowało.
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?