Spirometria jest badaniem wykorzystywanym do rozpoznania astmy oraz POCHP (czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Niestety chorych na te choroby w Polsce przybywa - na astmę leczy się około 4 mln pacjentów, a statystyki wyraźnie alarmują, że zaledwie połowa chorych ma świadomość choroby!
W przypadku POCHP chorych w Polsce mamy około 2 mln osób, z czego... zaledwie 6 tys. zdiagnozowało swoją dolegliwość! Nieleczona przewlekła obturacyjna choroba płuc skraca życie o 10 do 15 lat. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i w dniach od 7 do 12 października wykonać darmową spirometrię, czyli badanie, które wykrywa obie choroby.
Więcej o POCHP dowiecie się z filmu:
Jak wygląda badanie spirometrii?
Pacjent stoi lub siedzi w wyprostowanej pozycji, trzymając w ustach jednorazowy, plastikowy ustnik. Na nosie jest umieszczony klips, który uniemożliwia oddychanie. Badany najpierw robi kilka wolnych i spokojnych oddechów, następnie bierze bardzo głęboki oddech, który później wydmuchuje jak najdłużej. Czynność długiego wydychania powtarzana jest kilkakrotnie – w ten sposób wykonuje się spirometrię statyczną.
Więcej: Spirometria – zastosowanie, przebieg, rodzaje, wyniki
Spirometrię można wykonać na NFZ, należy jednak liczyć się z długim czasem oczekiwania na badanie. Wykaz placówek, które zgłosiły się do udziału w Dniach Spirometrii znajdziecie tutaj: Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP