Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego kaszel nie ustępuje? Lekarz zdradza najczęstsze powody
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego kaszel nie ustępuje? Lekarz zdradza najczęstsze powody

Getty Images

Uporczywy kaszel, na którego nie działają żadne leki wcale nie musi być objawem poważnej choroby. Co więc może go powodować? Przeczytaj!

Męczy cię kaszel i nie wiesz, co może być jego powodem? Cóż, jeśli utrzymuje się dłużej niż 14 dni, warto udać się do lekarza. Specjalista może przepisać ci bowiem odpowiednie leki, a przede wszystkim wysłać na rentgen klatki piersiowej. Zanim jednak zdenerwujesz się, że kaszel jest symptomem czegoś poważnego, wiedz,  że nie zawsze musi on wiązać się z infekcją. Kaszel pojawia się w ponad 100 jednostkach chorobowych.

Najczęstsze przyczyny nieustającego kaszlu

Zapytaliśmy lekarza Michała Domaszewskiego o to, co według niego najczęściej powoduje uporczywy i długo utrzymujący się kaszel. Na co wskazał nasz ekspert? W pierwszej kolejności wymienił suche powietrze, które powoduje odruch kaszlowy. Jest to nierzadka przyczyna suchego kaszlu - szczególnie zimą. Dlaczego? Gdy rozkręcamy kaloryfery, zapominamy o nawilżaczach. Ale spokojnie, nie trzeba od razu inwestować w profesjonalny sprzęt. Wystarczy bowiem powiesić na grzejniku pojemniczki z wodą.

Kolejny powodem długotrwałego kaszlu może być przebyta infekcja. Warto zdawać sobie sprawę, że po chorobie receptory kaszlu są szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju bodźce. Taki kaszel może utrzymywać się nawet do 8 tygodni.

Do częstych problemów z kaszlem może przyczynić się też alergia bądź jego nieodpowiednie leczenie (np. suchy kaszel leczony syropem wykrztuśnym).

Uporczywy kaszel, który prowadzi aż do odruchów wymiotnych może być także objawem krztuśca. Wówczas koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ niezbędna okaże się w tym przypadku antybiotykoterapia.

Jak leczyć kaszel domowymi sposobami?

Czy można zwalczyć kaszel domowymi sposobami? Próbować zawsze warto, ale pamiętaj, że gdy taki stan utrzymuje się długo, nie obejdzie się bez kontroli lekarskiej. Zanim jednak udasz się do specjalisty, możesz wypróbować metodę naszych babć, czyli syrop z cebuli. Jak go zrobić? Pokrój jedną, dużą cebulę, a następnie dodaj do niej kilka łyżeczek cukru i miodu. Tak powstałą mieszankę przerzuć do szklanego słoika i odstaw na dobę. Po upływie tego czasu przecedź miksturę przez gazę lub sitko, a następnie podawaj syrop rano i wieczorem. Preparat ten poradzi sobie zarówno z suchym, jak i mokrym kaszlem. Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego sposobu? Wypróbuj inhalacje na przykład z miętowym olejkiem. Dzięki nim drogi oddechowe zostaną nawilżone.

Kim jest nasz ekspert - Michał Domaszewski?

Michała Domaszewski to lekarz rodzinny, który na co dzień zajmuje się zdrowiem zarówno małych, jak i dużych pacjentów. Jest on absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie, a w 2019 roku uzyskał dyplom specjalisty w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. Aktualnie pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej oraz jako lekarz „investigator” w badaniach klinicznych nad lekami. W 2019 roku uczestniczył też w projekcie P&M Partners wdrożenia działań projakościowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Obecnie prowadzi również coaching zdrowotny w postaci szkoleń - „Zdrowie w pracy”, w których zwraca uwagę na to, jak być maksymalnie wydajnym pracownikiem, jednocześnie zdrowo żyjąc. Internautom przybliża również wiedzę medyczną na swoim blogu oraz Instagramie.

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
4
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Kaszel suchy czy mokry?
Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel TVN zdrowie
Suchy kaszel w nocy – jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć? 
Suchy kaszel w nocy – jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?