Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dietoterapia – czym się zajmuje? Jakie ma znaczenie kliniczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Dietoterapia – czym się zajmuje? Jakie ma znaczenie kliniczne?

dieta

Fot. Hero Images / Getty Images

Dietoterapia jest podstawą leczenia wielu chorób, w tym np. chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Opiera się na podstawach zdrowego żywienia i obejmuje różne wskazania bądź restrykcje pomocne w terapii chorób.

Dietoterapia stanowi tak naprawdę zarówno dziedzinę dietetyczną, jak i medyczną. Okazuje się bowiem, że dieta jest nieodzownym elementem profilaktyki i leczenia wielu chorób. Wydawać by się mogło, że żywienie ma związek jedynie z układem pokarmowym. Jednak to właśnie od diety człowieka, dostarczanych przez niego wartości odżywczych zależy jego zdrowie.

Podstawy żywienia i dietoterapia

Specjaliści dietetyki i zdrowego żywienia wprowadzili szereg zaleceń co do zdrowego odżywiania człowieka. Nie ma w nim „zakazów” ani „nakazów”. Są to pewnego rodzaju wskazówki co do właściwego i racjonalnego odżywiania. Obejmują m.in. spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, dostarczanie z pożywieniem warzyw i owoców, ograniczenie pustych węglowodanów i używek. W podstawach żywienia człowieka nie ma więc eliminacji. Osoba odżywiająca się zdrowo wybiera produkty z rozwagą, unika bądź jedynie okazjonalnie spożywa produkty mogące negatywnie wpłynąć na jej zdrowie. Dietoterapia natomiast stanowi bardziej restrykcyjną formę żywienia. Okazuje się bowiem, że to właściwa dieta powinna stanowić punkt wyjścia dla różnych terapii chorób przewlekłych. Dopiero po modyfikacji stylu życia wdrożenie farmakoterapii przynosi pożądane efekty.

W jaki sposób odżywiać się świadomie? Jak i co jeść, aby było to zdrowe? 

Zobacz film: Zdrowe odżywianie. Jak jeść świadomie? Źródło: Wiem, co jem na diecie

Dietoprofilaktyka i dietoterapia

Oczywiście dieta nie zastąpi w zupełności leczenia. Jednak aby uzmysłowić sobie, jak ważne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób jest odżywianie, warto posłużyć się kilkoma przykładami. Najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi są nadciśnienie oraz cukrzyca. Okazuje się, że osoby, które zredukowały masę ciała, zmniejszyły ilość soli w diecie, a także odżywiają się zdrowo, unikając wysokoprzetworzonych produktów, mogły często zmniejszać ilość przyjmowanych leków na nadciśnienie. Natomiast osoby nadal odżywiające się nieprawidłowo często brnęły w coraz to bardziej złożoną farmakoterapię nadciśnienia. W cukrzycy również dieta stanowi podstawę leczenia. Jeśli pacjent nie przestrzega diety, ciężko mówić o ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi i zmniejszeniu ryzyka powikłań cukrzycowych. Co więcej, cukrzyca typu 2 to choroba wynikająca z otyłości. Wobec tego odpowiednie odżywianie to klucz dla profilaktyki i leczenia cukrzycy.

Kolejnym przykładem jest dna moczanowa. W codziennej diecie znajduje się wiele produktów bogatych w związki purynowe. Nadmierne ich spożycie i zaburzenia katabolizmu puryn prowadzą do nadmiaru kwasu moczowego we krwi i odkładania się kryształów kwasu moczowego w obrębie stawów. Dochodzi w końcu do bolesnych ataków dny moczanowej.

Dietoterapia w onkologii

Dietoterapia stanowi bardzo ważny element w onkologii. Choroby nowotworowe wpływają bardzo wyniszczająco na organizm. Często towarzyszą im niedobory pokarmowe. Zła dieta nie tylko może pogłębić stan wyniszczenia chorego, ale również utrudnić leczenie i pogorszyć rokowanie. Dietoterapia doskonale wpływa na proces leczenia i samopoczucie chorego. Dieta w onkologii (jak z resztą w każdej innej jednostce chorobowej) powinna być układana indywidualnie. Nie tylko pod kątem wagi i wzrostu, ale również z uwzględnieniem typu nowotworu, jego umiejscowienia, a także stosowanego leczenia.

Bardzo często w artykułach dotyczących niektórych produktów, owoców czy warzyw można spotkać się z określeniem „antynowotworowy”. Oczywiście nie ma niestety takiej diety czy takiego składnika diety, który sprawi, że człowiek nie będzie zapadał na choroby nowotworowe bądź będzie w stanie się z nich wyleczyć. Określenie, że dany produkt spożywczy ma działanie antynowotworowe, świadczy jedynie o jego antyoksydacyjnych właściwościach czy braku składników mogących pobudzać procesy nowotworowe. Osoby prowadzące bardzo zdrowy tryb życia są narażone również na choroby nowotworowe i są one u nich wykrywane. Jednak są nowotwory, na których wygenerowanie człowiek ma ogromny wpływ poprzez nadmierne spożywanie węglowodanów aromatycznych, nasyconych kwasów tłuszczowych, stosowanie nieodpowiednich technik obróbki pokarmu.

Dietoterapia – studia

Głównym kierunkiem związanym z dietoterapią jest dietetyka, a ściślej – dietetyka kliniczna. To właśnie jest kierunek studiów, na którym poszerza się wiedzę z zakresu wpływu diety na zdrowie człowieka i modulację przebiegu choroby. Osoby będące z wykształcenia lekarzami mogą poszerzyć swoją wiedzę medyczną o dietetykę, np. poprzez odbycie odpowiedniego kursu uzupełniającego. Bardziej szczegółową opcją są studia podyplomowe z zakresu dietetyki klinicznej czy dietoterapii.

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel?
Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel? Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy Dzień Dobry TVN
Dieta w leczeniu i profilaktyce depresji.
Jak jedzenie wpływa na nasz nastrój?
Dieta w leczeniu i profilaktyce depresji. Jak jedzenie wpływa na nasz nastrój? Dzień Dobry TVN
Dieta w nadciśnieniu tętniczym – jakie ma znaczenie i którą wybrać?
Dieta w nadciśnieniu tętniczym – jakie ma znaczenie i którą wybrać? TVN zdrowie
Zespół metaboliczny – czy konieczna jest odpowiednia dieta?
Zespół metaboliczny – czy konieczna jest odpowiednia dieta? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok