Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta jaglana – skuteczny detoks i odchudzanie. Zasady i przygotowanie do diety. Właściwości kaszy jaglanej 
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta jaglana – skuteczny detoks i odchudzanie. Zasady i przygotowanie do diety. Właściwości kaszy jaglanej 

NAN

Fot: matka_Wariatka / stock.adobe.com

Dieta jaglana wspomaga odchudzanie oraz przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Kasza jaglana będąca bazą tej diety dostarcza organizmowi cennych witamin i minerałów, naturalnych antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Detoks jaglany nie powinien trwać dłużej niż 14 dni. 

Dieta jaglana wykazuje właściwości detoksykacyjne oraz przyspiesza procesy przemiany materii ułatwiając odchudzanie. Kasza jaglana stanowiąca podstawę diety jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów, a także błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit.

Dieta jaglana – jakich składników dostarcza?

Dieta jaglana<, nazywana inaczej detoksem jaglanym lub monodietą jaglaną stosowana jest w celu oczyszczenia organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Kuracja trwa od 3 do 14 dni. Polega na codziennym jedzeniu kaszy jaglanej, najlepiej w postaci 5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu – co 3-4 godziny. W składzie kaszy znajduje się wiele cennych dla organizmu składników, takich jak witaminy: z grupy B, kwas foliowy, witamina E i K oraz minerały: żelazo, magnez, sód, potas, wapń, fosfor oraz cynk. Kasza jaglana dostarcza również krzemionki wpływającej na kondycję włosów, skóry i paznokci. 

Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

>Nie zawiera glutenu, dlatego zalecana jest w jadłospisie osobom z celiakią czy nietolerancją glutenu. Ponadto znajdują się w niej substancje o działaniu antyoksydacyjnym, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami tlenowymi. Te szkodliwe związki mogą prowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów. Antyoksydanty obecne w kaszy zapobiegają tym schorzeniom oraz hamują procesy starzenia się skóry. Kasza jaglana jest źródłem błonnika pokarmowego, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. 

Reguluje pracę jelit, przeciwdziałając zaparciom i przyczyniając się do przyspieszenia procesów przemiany materii. Ponadto zwiększa uczucie sytości, dzięki temu hamuje łaknienie i zapobiega podjadaniu między posiłkami. W składzie kaszy jaglanej obecna jest duża ilość skrobi należącej do węglowodanów złożonych stanowiących główne źródło energii dla organizmu. Kaloryczność kaszy wynosi około 350 kcal na 100 gramów produktu. Mimo dość wysokiej kaloryczności monodieta jaglana nie przyczynia się ona do przyrostów masy ciała, a zapewnia detoks i przyspiesza metabolizm.

Zobacz film: Rozgrzewająca kasza jaglana. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zasady diety jaglanej

Decydując się na dłuższą wersję diety jaglanej, czyli trwającą około dwóch tygodni, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie organizmu. W ten sposób osiągnie się lepsze efekty bez obciążenia organizmu gwałtowną zmianą sposobu żywienia. Na dwa tygodnie przed wprowadzeniem diety jaglanej zadbać o optymalne nawodnienie, pijąc m.in. ciepłą, przegotowaną wodę, naturalną i niegazowaną wodę mineralną oraz herbatę: zieloną lub ziołową. 

Z jadłospisu należy wyeliminować cukier, tłuste rodzaje mięs, produkty wysoko przetworzone, sery żółte i pleśniowe, słodzone napoje gazowane. Dieta przygotowująca do detoksu jaglanego powinna dostarczać dużej ilości warzyw i owoców. Przez pierwsze dwa dni diety jaglanej zaleca się jeść wyłącznie zupę na bazie kaszy. Po tym wstępnym etapie wskazane są posiłki złożone z kaszy, wzbogacone o warzywa i owoce. Proponowaną potrawą jest zapiekanka z kaszy jaglanej z dodatkiem papryki i cukinii. Na śniadanie sprawdzi się natomiast kasza jaglana na słodko w formie „jaglanki” uzupełnionej o świeże owoce, np. jabłka, śliwki oraz odrobinę orzechów i cynamonu. W trakcie diety jaglanej powinno się wypijać dużą ilość płynów, eliminując kawę, czarną herbatę i napoje słodzone.

Byłaś / Byłeś kiedyś na diecie jaglanej?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Właściwości kaszy jaglanej i efekty diety

Kasza jaglana posiada właściwości detoksykacyjne. Monodieta jaglana przyczynia się do szybszego usunięcia z organizmu szkodliwych toksyn. Dieta jaglana przyspiesza procesy przemiany materii wspomagając odchudzanie. Prowadzi również do lepszego samopoczucia i poprawy kondycji zdrowotnej, a także do wzmocnienia skóry, włosów i paznokci. W kaszy jaglanej znajdują się witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. 

Wpływają na poprawę pamięci oraz koncentracji. Osiągnięcie pożądanych efektów jest możliwe, jeżeli detoks jaglany jest stosowany przez co najmniej 3 dni. Nie może trwać jednak dłużej niż dwa tygodnie, gdyż opiera się na jednym produkcie i z czasem mógłby doprowadzić do niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia. Detoks jaglany można stosować kilka razy w roku – maksymalnie do 4 powtórzeń. Zalecany jest zwłaszcza w okresie jesiennym, gdyż wzmocni organizm przed nadchodzącą zimą.

Dla kogo przeznaczona jest dieta jaglana?

Dieta jaglana może być stosowana przez każdego, zdrowego człowieka. Przeciwwskazaniem są choroby przewlekłe, które często wymagają specjalnego sposobu odżywania dostosowanego do potrzeb chorego organizmu i stanowiącego element złożonego leczenia. Detoks jaglany najbardziej wskazany jest osobom palącym oraz prowadzącym nieregularny tryb życia uniemożliwiający zdrowe odżywianie się. 

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
131
15
Komentarze (1)
Super dueta
Brawo. Dieta z kasza jaglana jest zdrowa, a dodatkowo tez dość łatwa do stosowania, bo kasza jest smaczna i można ja jadac z dodatkami z warzyw lub owoców.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?