Dieta Diamondów jest kuracją odchudzającą, która opiera się na warzywach i owocach. Jej stosowanie przyczynia się do redukcji masy ciała i sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn. Podstawową zasadą diety Diamondów jest niełączenie produktów zawierających białko i skrobię.
Dieta Diamondów - skuteczna metoda redukcyjna
Dieta Diamondów nazywana jest inaczej dietą niełączenia lub dietą życia. Została opracowana przez dietetyka Harveya Diamonda pracującego w amerykańskim Instytucie Zdrowia. Autor diety niełączenia sam zmagał się z nadwagą i poszukiwał skutecznego sposobu na odchudzanie. Stworzony plan żywieniowy zastosował na sobie i szybko osiągnął właściwą masę ciała. Wspólnie z żoną - Marley Harvey rozpowszechnił dietę niełączenia jako dietę oczyszczająco - odchudzającą. Celem stosowania diety życia jest wspomaganie organizmu w likwidacji zgromadzonych w nim toksyn. Skutkuje to poprawą ogólnego samopoczucia i przyspieszeniem procesów przemiany materii.
Zasady diety Diamondów
Dieta Diamondów zakłada jedzenie jak największej ilości warzyw i owoców. Jadłospis diety życia powinien składać się z trzech posiłków dziennie - śniadania, obiadu i kolacji, które należy spożyć od godziny 12.00 do 20.00. Podstawową zasadą tego planu żywieniowego jest nie łączenie ze sobą produktów spożywczych zawierających białko i skrobię. Wynika to z założenia, iż jedzenie w jednym posiłku tych dwóch rodzajów produktów sprawia, że żołądek nie może ich efektywnie strawić i dłużej zalegają w żołądku. Produkty białkowe i skrobiowe można natomiast łączyć z warzywami. Rano po przebudzeniu oraz między posiłkami dozwolone jest jedzenie owoców oraz picie soków owocowo-warzywnych. Dieta życia zakłada wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie, co wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Stosowanie diety Diamondów nie wymaga ciągłego liczenia dostarczanych kalorii, jednak ważne jest, by 60% energii pochodziło z węglowodanów, 30% z białek, 10% z tłuszczów. W ramach śniadania i obiadu należy spożywać pokarmy dostarczające węglowodanów, a na kolację posiłki białkowe. Stosowanie się do tej diety przyczynia się do usprawnienia procesów trawiennych i przyspieszenia metabolizmu.
Dieta życia - co jeść?
W diecie życia szczególnie zalecanymi owocami i warzywami są: pomidory, papryka, marchew, ogórki, buraki, cebula, jabłka, kiwi, owoce leśne, melony, ananasy. W jadłospisie mogą pojawić się również warzywa strączkowe, takie jak fasola, bób, groch, soja. Niewskazane jest jedzenie bananów. Z diety życia wyklucza się: cukier, alkohol, jasne pieczywo i większość gatunków mięs. Ograniczeniu podlegają również mleko i produkty mleczne.
Dieta Diamondów - zdrowa dieta odchudzająca czy nie?
Dieta Diamondów jest dietą oczyszczająco-odchudzającą, która umożliwia spadek masy ciała nawet o 7 kilogramów w ciągu miesiąca. Stosowanie diety życia usprawnia procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii, co skutkuje lepszym samopoczuciem. Dieta niełączenia prowadzi również do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, gdyż wraz z warzywami i owocami dostarcza organizmowi wielu niezbędnych witamin i minerałów. Specjaliści żywieniowi nie są jednak zgodni z założeniem, że dieta Diamondów jest całkowicie zdrową dietą odchudzającą. Dieta życia nie spełnia wszystkich zaleceń zdrowego i racjonalnego żywienia, np. jedzenia pięciu posiłków dziennie czy codziennego spożywania nabiału. Jadłospis diety niełączenia jest ubogi w białko, wapń, żelazo i witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B2), które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Dieta Diamondów - przykładowy jadłospis na dwa dni
- Dzień I:
- Śniadanie: świeżo wyciskany sok pomarańczowy, dowolny owoc
- Obiad: Kasza gryczana z grzybowym sosem, surówka z kapusty i pora
- Kolacja: ryba po grecku
- Dzień II:
- Śniadanie: pieczywo zapiekane z pomidorem, bazylią i cebulą
- Obiad: naleśniki z warzywami: sałatą, pomidorem, brokułami i kukurydzą
- Kolacja: kurczak duszony na maśle z dodatkiem koperku
Dieta Diamondów - przepis na rybę po grecku
Składniki:
- 500 g fileta z dorsza
- 150 g pietruszki,
- 100 g selera,
- 1 mały por (tylko biała część pora),
- ½ kg marchewki,
- 1 duża cebula,
- 100 g koncentratu pomidorowego,
- 3 szklanki wrzącej wody,
- olej roślinny do smażenia,
- przyprawy: 3 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 1 łyżeczka soli, po ½ łyżeczki: pieprzu, oregano, bazylii, słodkiej papryki
Sposób przygotowania:
- Rybę osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój na kawałki. Oprósz solą, pieprzem. Odłóż.
- Marchewkę, pietruszkę i selera obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Warzywa przełóż do garnka i zalej wrzącą wodą. Posól. Gotuj przez około 15-20 minut przy uchylonej pokrywce. Pod koniec gotowania do warzyw dodaj listek laurowy i ziele angielskie.
- Podczas gotowania warzyw usmaż rybę. Obtocz filet w mące. Smaż partiami na rozgrzanym oleju.
- Odlej około pół szklanki wywaru. Rozmieszaj w nim koncentrat.
- Cebulę i pora pokrój w półplasterki. Zeszklij na patelni na rozgrzanym oleju. Dodaj warzywa z wywarem, koncentrat. Całość wymieszaj i zagotuj. Dodaj przyprawy: bazylię, oregano, sól, pieprz i słodką paprykę.
- Gotowe i gorące warzywa połóż na usmażonej rybie ułożonej w ceramicznym naczyniu. Potrawę ostudź, przykryj i włóż do lodówki, aby nabrała smaku.