Polub nas na Facebooku
Czytasz: Demencja starcza – czym charakteryzuje się otępienie u osób starszych?
menu
Polub nas na Facebooku

Demencja starcza – czym charakteryzuje się otępienie u osób starszych?

Osoba starsza

Fot: RUNSTUDIO / gettyimages.com

Demencja starcza doprowadza do zmniejszenia sprawności umysłowej i wynika ze zmian, które wraz z wiekiem zachodzą w organizmie. Objawy demencji dotyczą przede wszystkim funkcji poznawczych.

Demencja starcza określana jest dzisiaj mianem „cichej epidemii”. Przyczynami pojawiania się objawów demencji są najczęściej choroby naczyniopochodne, epizody udarowe oraz zawałowe. Mimo że pojawiają się najczęściej po 60. roku życia, to nie oznacza, że nie zdarzają się osobom w młodym wieku. Objawy otępienia starczego mogą być częściowo lub całkowicie odwracalne, chociażby w przypadku, gdy powoduje je przyjmowanie określonych leków. Wówczas stan pacjenta ulega znacznej poprawie po wyeliminowaniu czynnika sprawczego.

Przyczyny demencji u osób starszych

Demencja w większości przypadków jest konsekwencją zaburzeń naczyniowych mózgu. Do częstych przyczyn zalicza się również chorobę Alzheimera oraz kilka rodzajów otępienia, w tym przebiegających z ciałkami Lewy’ego oraz czołowo-skroniowymi. Symptomy demencji mogą pojawić się także na skutek niedoborów witaminowych, w tym witamin B1, B6, B12 oraz D. Narażone są na nie przede wszystkim osoby uzależnione od alkoholu oraz będące na diecie warzywnej, a nie suplementujące witaminy z grupy B. Zdarzają się również przypadki otępienia wynikającego z chorób endokrynologicznych i metabolicznych

Wyróżnia się kilka czynników, które zwiększają ryzyko demencji starczej, w tym: wiek powyżej 65 lat, predyspozycje genetyczne (krewni osób chorych na Alzheimera mogą rozwinąć objawy nawet w 3. lub 4. dekadzie życia), cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, przebycie udarów oraz migotanie przedsionków.

Objawy demencji starczej

Pierwsze objawy demencji starczej mogą rozpocząć się bardzo niespecyficznie. Samo schorzenie jest procesem powolnym, postępującym. Pacjent może miewać epizody chwilowej utraty pamięci, stanów podenerwowania oraz uczucia zagubienia. Z czasem objawy te nasilają się i są dla chorego coraz bardziej dokuczliwe. W większości przypadków pierwsze niepokojące symptomy otępienia są niezauważalne dla otoczenia, w tym bliskiej rodziny dotkniętego tą chorobą. Może on zadawać to samo pytanie kilkakrotnie w ciągu dnia, bez względu na to, czy otrzymał na nie odpowiedź czy nie. Ma wyraźne problemy z przyswajaniem nowej wiedzy i faktów. Podczas rozmowy sprawia wrażenie, jakby „odpływał” myślami i był nieobecny. Sam dotknięty demencją może czuć się obcy, nawet w dobrze znanych sobie przestrzeniach, czy też zapomina słowa podczas konwersacji. Bliscy powinni być zaniepokojeni, gdy senior traci zainteresowanie pasją, która pociągała go przez lata. Popada przez to w apatię, bywa częściej rozdrażniony, markotny i nie ma apetytu. Kiedy procesy neurodegeneracyjne w mózgu są już bardziej zaawansowane, co oznacza znaczną utratę neuronów, dochodzi do poważniejszych objawów.

Późniejsze objawy demencji starczej są już znacznie bardziej odczuwalne nie tylko przez samego chorego, ale również przez jego najbliższych. Senior z symptomami demencji ma narastające problemy z przebywaniem w otoczeniu dobrze znanych mu osób i rzeczy. Miewa częste zmiany nastroju, przy czym mogą pojawić się nawet epizody agresji. Jego codzienne funkcjonowanie bywa całkowicie uzależnione od pomocy rodziny. Chory na otępienie miewa okresowe zaniki do rozpoznawania członków własnej rodziny, w tym małżonka i dzieci. Nie wie, gdzie się znajduje i który jest rok. Poza objawami typowo kognitywnymi może mieć również trudności w poruszaniu się oraz trzymaniu przedmiotów codziennego użytku, w tym szczoteczki do zębów czy sztućców.

Warto jednak mieć na uwadze, że objawy demencji mogą zmieniać się osobniczo. Nie ma jednego wzorca symptomów czy zachowania. Wiele zależy od pierwotnej przyczyny choroby oraz predyspozycji genetycznych.

Jak rozpoznaje się demencję starczą?

Rozpoznanie demencji starczej wymaga połączenia zarówno testów psychologicznych, jak i wyników badań laboratoryjnych i obrazowania medycznego. Standardowo wykorzystuje się takie testy przesiewowe, jak MMSE (ang. mini-mental state examination), który pozwala także na ocenę stopnia otępienia. Dobrym narzędziem jest test zegara – senior ma za zadanie narysować tarczę zegara z prawidłowo umieszczonymi na niej cyframi oraz zaznaczenie na aktualnej godziny.

Jeśli wyniki badań sugerują otępienie, przeprowadza się dodatkowe badania laboratoryjnie, w tym głównie poziom hormonów tarczycowych i witaminy B12. Aby móc ocenić, co dokładnie dzieje się w mózgu osoby chorej, wykonuje się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Z pomocą tych metod można wykryć guzy mózgu, problemy naczyniowe oraz zaniki tkanki neuronalnej w okolicy płatów czołowych czy skroniowych.

Zobacz wideo: Na czym polega choroba Alzheimera?

36,6

Bibliografia:

1. O. Siga, K. Piotrowicz, B. Wizner. 2014. Co nowego na temat otępienia – przegląd najnowszych danych z piśmiennictwa. Gerontologia Polska. Tom 22, nr 1, 24–30.

2. A. Fymat. 2018. Dementia - a review. Journal of Clinical Psychiatry. Neurosci Vol.1 No.3.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
7
Polecamy
Objawy demencji starczej - jakie występują najczęściej?
Objawy demencji starczej - jakie występują najczęściej? TVN zdrowie
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Schizofrenia - objawy, leczenie.
Czym jest schizofrenia i jakie są jej odmiany?
Schizofrenia - objawy, leczenie. Czym jest schizofrenia i jakie są jej odmiany? Dzień Dobry TVN
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?