Polub nas na Facebooku
Czytasz: Delfinoterapia – na czym polega? Czy animaloterapia jest skuteczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Delfinoterapia – na czym polega? Czy animaloterapia jest skuteczna?

Delfin

Fot: Tier Und Naturfotografie J und C Sohns / gettyimages.com

Delfinoterapia, czyli wykorzystanie ssaków do terapii dzieci, budzi tyle samo pozytywnych, co negatywnych emocji. Nie wszyscy specjaliści od rehabilitacji są przekonani o jej spektakularnych efektach. Z pewnością jednak jest to niezwykła forma pracy z najmłodszymi. Polega na wykonywaniu przez dzieci określonych ruchów w formie zabawy.

Delfinoterapia, która jest w ofercie wielu zagranicznych ośrodków rehabilitacji, polega na zapewnieniu chorej lub upośledzonej osobie kontaktu ze zwierzętami, najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W praktyce nie zawsze jest to możliwe.

Delfinoterapia – na czym polega?

Delfinoterapia polega na wspólnych zabawach w wodzie dzieci z delfinami. W czasie takiej sesji najmłodsi zachęcani są do aktywności fizycznej – muszą pływać i wykonywać sekwencje ruchów zadane przez instruktorów. Oczywiście każdorazowo ćwiczenia są dopasowane do indywidualnych możliwości danej osoby. Terapeuta musi wziąć pod uwagę zakres ruchów właściwy dla danego schorzenia i możliwości, jeśli chodzi o zrozumienie poleceń przez osoby z upośledzeniem umysłowym.

Do współpracy z dziećmi wybrano właśnie delfiny, ponieważ są one bardzo inteligentne i chętne do wspólnej zabawy. Poza tym wzbudzają, zwłaszcza u młodszych, bardzo pozytywne emocje i ciekawość, a to bardzo ważne, aby zmotywować dziecko do ćwiczeń, które nie zawsze sprawiają mu przyjemność. Forma aktywności w wodzie jest dodatkowym atutem. Wykonywane w niej sekwencje ruchów mają mniejsze ryzyko kontuzji, a sam opór wody sprawia, że ćwiczący musi włożyć więcej siły, aby wykonać zadanie.

Animaloterapia – czy jest skuteczna?

Samo przebywanie w otoczeniu zwierząt, najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, daje niewątpliwie wiele pozytywnych efektów, zwłaszcza jeśli chodzi o terapię dzieci z autyzmem. Animaloterapia nie powinna być jednak traktowana jako podstawowa forma terapii i rehabilitacji, ale ich uzupełnienie. Najczęściej do terapii ze zwierzętami wykorzystuje się również psy, koty czy konie. Przebywanie z nimi uczy odpowiedzialności, uwagi i wyzwala tzw. aktywność spontaniczną. Dodatkowo wykonywane w trakcie sesji ćwiczenia wspomagają rehabilitację ruchową. Zajęcia w basenie dają możliwość wykonywania ogólnorozwojowych ćwiczeń, a np. praca na koniu jest odzwierciedleniem naturalnego chodu człowieka, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci z dysfunkcją aparatu ruchu.

W przypadku pływania z delfinami niektórzy specjaliści zwracają uwagę na potencjalne pozytywne działanie fal ultradźwiękowych, które te ssaki wykorzystują do porozumiewania się i echolokacji. Fale, które przenikają przez organizm, mogą wpływać na niego już na poziomie komórkowym, ale naukowcy nadal nie potrafią jednoznacznie potwierdzić tego efektu.

Faktem jest, że przebywanie z tymi zwierzętami poprawia samopoczucie, co przekłada się na zwiększone wydzielanie endorfin, które pozwalają zmniejszyć odczuwany ból, dyskomfort i mogą powodować większą chęć do dalszej pracy.

Autystyczne dziecko a delfinoterapia

Delfinoterapia jest często rekomendowana jako forma pracy z autystycznym dzieckiem. Mimo niewątpliwych efektów, jakie daje przebywanie z tymi ssakami, zawsze należy pamiętać, że najważniejsza jest codzienna praca wykonywana pod okiem wykwalifikowanego terapeuty i fizjoterapeuty. Pływanie z delfinami może być jej rozwinięciem i uzupełnieniem, zwłaszcza że autystyczne dzieci, które na co dzień unikają bezpośredniego kontaktu i zaangażowania, w trakcie takich sesji przejawiają spore zainteresowanie i widoczne zadowolenie.

Delfinoterapia jest zalecana nie tylko w leczeniu autyzmu, ale także przy nerwicach, depresjach, zespole Downa, ADHD czy wszelkiego rodzaju zaburzeniach (słuchu, wzroku, mowy czy pamięci). W zasadzie lista schorzeń, w terapii których mogą pomóc zwierzęta, jest nieograniczona.

Pływanie z delfinami w Polsce

Pływanie z delfinami w Polsce nie jest dostępne. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z tej formy zajęć, musi udać się do ośrodka:

  • w Turcji (Delfinarium Sealanya),
  • na Ukrainie (Ośrodek Delfinoterapii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kozaczej Buchcie),
  • na Florydzie (Island Dolphin Care).

Podobne zajęcia mogą odpłatnie oferować też niektóre wakacyjne kurorty, ale należy pamiętać, że często takie sesje nie mają nic wspólnego z terapią, a jedynie stanowią element rozrywki i uatrakcyjnienia pobytu.

Nie wolno też pomijać aspektu etyki w przypadku delfinoterapii. Zastrzeżenia dotyczą tego, że ssaki są łapane i izolowane od ich naturalnego środowiska. Część z nich nie przeżywa długiego transportu, który jest bardzo stresujący. Takie praktyki dotyczą głównie ośrodków, w których delfiny wykorzystywane są do pokazów dla publiczności. Profesjonalne centra starają się zapewnić ssakom warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Dodatkowo często trafiają tam delfiny po urazach, złapane w sieci – osobniki, które nie radzą sobie w naturalnym środowisku. Nie są traktowane przedmiotowo, ale mają podobne prawa jak rehabilitant – pracują, odpoczywają i są otoczone należytą opieką.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
154
16
Polecamy
Co to jest delfinoterapia i kiedy jest stosowana?
Kontrowersje wokół terapii z delfinami
Co to jest delfinoterapia i kiedy jest stosowana? Kontrowersje wokół terapii z delfinami Dzień Dobry TVN
Lecznicza moc psiaka – na czym polega dogoterapia i dla kogo jest przeznaczona?
Lecznicza moc psiaka – na czym polega dogoterapia i dla kogo jest przeznaczona? TVN zdrowie
Alpakoterapia – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona? 
Alpakoterapia – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?  TVN zdrowie
Dogoterapia – czym jest, dla kogo jest wskazana i jakich efektów się spodziewać?
Dogoterapia – czym jest, dla kogo jest wskazana i jakich efektów się spodziewać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
1234
Sama metoda leczenia wygląda wręcz idealnie szkoda tylko, że nie jest dostępna w Polsce. Pływanie z delfinami w Polsce nie jest dostępne. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z tej formy zajęć, musi udać się do ośrodka: w Turcji na Ukrainie lub na Florydę.
Czytaj całość
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła