Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czyszczenie nosa – jak wykonać je prawidłowo? Jakich środków można użyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Czyszczenie nosa – jak wykonać je prawidłowo? Jakich środków można użyć?

Kobieta pomaga oczyścić dziecku nos

Fot. filadendron / Getty Images

Czyszczenie nosa to prosty zabieg, który powinny wykonywać osoby zmagające się z katarem i wysuszoną śluzówką nosa. Można przeprowadzać go samodzielnie w domu, wcześniej zaopatrując się w specjalny zestaw do irygacji nosa. Oczyszczanie nosa noworodka natomiast należy do codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Zdarza się, że zapalenie błony śluzowej nosa ma charakter przewlekły, co powoduje znaczny dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Irygacja pozwala na oczyszczenie jamy nosowej z zalegającej w niej śluzowej wydzieliny. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk, stan zapalny i podrażnienie śluzówki. Codzienne oczyszczanie nosa u dzieci skutecznie chroni przed namnażaniem się drobnoustrojów i infekcją.

Kiedy należy wykonywać czyszczenie nosa?

Czyszczenie nosa jest bezpieczną i skuteczną metodą, która łagodzi dolegliwości związane z zaleganiem lub nadmiarem wydzieliny śluzowej w jamie nosowej. Zalecane jest każdej osobie, która cierpi na zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok i infekcje górnych dróg oddechowych. Irygacja nosa pozwala na pozbycie się nie tylko kataru, ale również czynników drażniących i drobnoustrojów. Dzięki zabiegowi zmniejsza się stan zapalny, obrzęk i podrażnienie śluzówki. Nos staje się drożny, co umożliwia prawidłowe oddychanie. Wskazaniem do jego płukania są również:

  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
  • nieżyt nosa spowodowany alergią,
  • podrażnienie błony śluzowej nosa przez pył lub dym,
  • przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • długotrwałe stosowanie kropli i aerozoli donosowych,
  • wysuszenie śluzówek nosa,
  • uczucie niedrożności nosa.

Płukanie nosa solą fizjologiczną należy wykonać zawsze przed zaaplikowaniem leków podawanych donosowo. Dzięki temu lepiej się wchłoną – zadziałają bezpośrednio na śluzówkę. Można je stosować także profilaktycznie jako element codziennej pielęgnacji i toalety. Zapewni to nawilżenie i wyeliminuje czynniki drażniące wdychane wraz z powietrzem.

Polecamy: Sól morska do nosa: dla dorosłych, noworodków i w ciąży

Zobaczcie na filmie, jakie funkcje spełnia przegroda nosowa:

Zobacz film: Przegroda nosowa - jakie spełnia funkcje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czego użyć do czyszczenia nosa?

Czyszczenie nosa można przeprowadzić przy pomocy specjalnych zestawów do irygacji nosa, które można kupić w aptece bez recepty. W ich skład wchodzi butelka ze specjalną końcówką o pojemności 20–200 ml i saszetki z proszkiem do przygotowania hipertonicznego lub izotonicznego roztworu. Zestawy do irygacji nosa są łatwe w użytkowaniu i wykazują dużą skuteczność. Można wypróbować także płukanie nosa solą fizjologiczną lub wodą morską. Oba środki kupuje się bez recepty.

Na rynku dostępny jest także aspirator elektryczny do nosa. Jest on szczególnie przydatny przy czyszczeniu nosa noworodka lub niemowlęcia. Przy pomocy specjalnej końcówki można nim odessać zalegającą wydzielinę. W udrożnieniu nosa dziecka, które nie potrafi jeszcze go wydmuchać, sprawdzi się również tradycyjna, gumowa gruszka. Płukanie nosa u dzieci przy pomocy irygatora można wykonać dopiero powyżej 4 roku życia.

Jak prawidłowo oczyścić nos?

Oczyszczanie nosa zestawem do irygacji jest prostym zabiegiem, który wykonuje się samodzielnie w domu. Proszek należy rozpuścić w przegotowanej wodzie o temperaturze ok. 37℃, następnie pochylić się nad zlewem i przechylić głowę do ramienia tak, aby jeden otwór nosa skierowany był w dół, a drugi do góry – od niego rozpoczyna się płukanie.

Końcówkę irygatora trzeba włożyć do nosa, otworzyć usta i nacisnąć butelkę w celu wprowadzenia jej zawartości do jamy nosowej. W tym czasie należy oddychać przez usta. Roztwór swobodnie przepłynie przez zatoki i wyleci do zlewu przez drugą dziurkę. Potem przechyla się głowę w drugą stronę i powtarza czynność w drugim otworze nosowym. Jeżeli płyn przedostanie się do jamy ustnej, trzeba go wypluć. Po zakończeniu oczyszczania nosa butelkę i końcówkę myje się pod bieżącą wodą.

Zabieg jest w pełni bezpieczny, chociaż wprowadzenie płynu do nosa pod ciśnieniem może powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort. Oczyszczanie nosa należy przerwać, kiedy pojawi się krwawienie, mocne pieczenie lub szczypanie w nosie.

Dbasz o regularną higienę nosa?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak czyścić nosek u noworodka?

Czyszczenie nosa u noworodka powinno być wykonywane codziennie, ponieważ tak małe dzieci nie są w stanie samodzielnie pozbyć się zalegającej wydzieliny. Śluz w jamie nosowej może stać się przyczyną upośledzenia drożności nosa. Stanowi także środowisko sprzyjające namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Czyszczenie nosa zapobiega infekcjom i nawilża śluzówkę.

Można je wykonać przy pomocy wody morskiej lub soli fizjologicznej. Kilka kropel preparatu należy wpuścić do jamy nosowej, a następnie odciągnąć wydzielinę za pomocą gumowej gruszki lub elektrycznego aspiratora do nosa. Drugi przyrząd jest polecany ze względu na jego skuteczność oraz możliwość czyszczenia i dezynfekcji, co jest szczególnie ważne w profilaktyce zakażeń.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?