Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym różnią się zwykłe maseczki od tych używanych przez lekarzy?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym różnią się zwykłe maseczki od tych używanych przez lekarzy?

Lekarz w ubraniu ochronnym

sturti/getty images

Temat noszenia maseczek budzi spore kontrowersje. Coraz częściej mówi się o tym, że wszyscy powinniśmy je zakładać, ponieważ nigdy nie wiadomo kogo i gdzie spotkamy. Co w tej kwestii uważa wirusolog? Jeżeli nosić maseczki, to jakie? Czy wybierać te same, których używają lekarze?

Kto powinien nosić maseczki, a kto nie?

Zdaniem prof. Krzysztofa Pyrcia, wirusologa z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, maseczki powinny nosić jedynie osoby chore.

Maseczki dla zdrowych ludzi nie stanowią żadnej ochrony. Maseczkę powinna nosić osoba, która podejrzewa, że jest chora na koronawirusa albo ma objawy choroby układu oddechowego. Powinni nosić wówczas zwykłe maseczki chirurgiczne

-tłumaczy ekspert.

Nosząc maseczkę w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, nie chronimy siebie, a dodatkowo zabieramy maseczkę, którą mógłby kupić sobie ktoś chory, kto jej bardziej potrzebuje, więc paradoksalnie zwiększamy ryzyko zachorowania dla samych siebie.

Oddychając w maseczce sprawiamy, że ona robi się wilgotna, wirus spokojnie przedostaje się przez nią i dostaje się dokładnie tam, gdzie chce być i gdzie mu dobrze, czyli do naszego układu oddechowego. Tam wymiesza się z naszą śliną i zarazi nasze komórki. Tak więc nie jest to żadna bariera ochronna dla zdrowych ludzi.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Czym różnią się zwykłe maseczki od tych używanych przez lekarzy?

Lekarze i ratownicy -to oni są na pierwszej linii frontu w walce z nowym, nieznanym wirusem SARS-CoV-2. To oni pracują bezpośrednio z ludźmi zakażonymi i to dla nich są przeznaczone certyfikowane profesjonalne maseczki. Ratownicy mają na sobie sprzęt ochrony biologicznej, który składa się z maseczki certyfikowanej, osłony oczu, kombinezonu i rękawiczek. Dzięki tej ochronie ratownik się nie zarazi wirusem i będzie mógł pomóc.

Coraz częściej mówi się o tym, że chorzy również powinni nosić takie certyfikowane maseczki. Jak tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by taka maseczka miała sens, musimy mieć cały kompletny strój.

Bo jeśli np. jesteśmy w takim miejscu, gdzie maseczka byłaby nam potrzebna, np. w tłumie ludzi, to co z tego, że mamy maseczkę na twarzy, jak reszta naszego ciała jest skażona. Nie mamy kombinezonu, rękawiczek, okularów i sprzętu do dezynfekcji, bo zanim się to wszystko zdejmuje, należy to zdezynfekować. Bez całego kompletu, sama maseczka jest bezużyteczna

-wyjaśnia ekspert.

Maseczka, którą noszą ratownicy i lekarze różni się od zwykłej chirurgicznej tym, że ma grubszy materiał, taki, który nie przepuszcza małych cząsteczek wirusów. Trudniej się przez nią oddycha, bo materiał jest zdecydowanie gęstszy. Ona jednak chroni osobę, która ją nosi, a nie odbiorców.

Zobacz też: Co - tak naprawdę - mamy na rękach?

Problem etyczny

Dochodzi również problem etyczny. Ten sprzęt ma zastosowanie profesjonalne, do pomocy ludziom. Produkcja odzieży ochrony biologicznej nie jest łatwa, mogłoby się okazać, że nawet jeśli każdy z nas miałby taki komplet certyfikowanej odzieży ochronnej np. w szafie, nie używany, to zabrakłoby dla osób, którym naprawdę jest potrzebny do ratowania ludzi, do podania tlenu i zaopiekowania się nami, jak będziemy w szpitalu.

Zobacz też: Rząd wprowadza kolejne zakazy.

Jakie maseczki dla osoby chorej?

Jeśli osoba jest chora powinna mieć maseczkę chirurgiczną, a nie profesjonalną, ponieważ ta profesjonalna wypuści na zewnątrz przez zawór to, co ratownik wydala z siebie z układu oddechowego (zawór ułatwia oddychanie), ale nie wpuści nic do środka, bo powietrze jest filtrowane. Więc osoba chora nosząca takie profesjonalne maseczki przez zawór będzie wypuszczać wirusy do otoczenia.

Ważne, żeby maseczki chirurgiczne często wymieniać, bo one stają się odpadem medycznym już w momencie, kiedy osoba chora je założy. Bo kiedy mówi, to już wydala z siebie kropelki śliny z wirusem. Nie można określić jak często każdy chory powinien zmieniać maseczkę, bo to zależy co się z nim dzieje, jakie ma objawy, jak często kicha i kaszle itd.

- tłumaczy wirusolog.

Maseczki antysmogowe czy budowlane dają tyle samo, co zwykła maseczka chirurgiczna i tak samo ją traktujemy i tak samo jej używamy.

Zobacz film: Magdalena Sułek- Domańska, koordynator działań edukacyjnych BHP opowiedziała o typach maseczek. Które są przeznaczone dla medyków, a które dla osób chorych oraz jak o nie dbać.

"Kompendium wiedzy o maseczkach", źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
11
Polecamy
Nosić czy nie nosić?
WHO wyraziło swoje stanowisko odnośnie używania maseczek
Nosić czy nie nosić? WHO wyraziło swoje stanowisko odnośnie używania maseczek TVN zdrowie
Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem
Maseczki ochronne - wszystko, co musisz wiedzieć, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem Dzień Dobry TVN
Czy zamiast maseczki można nosić szalik lub apaszkę?
Czy zamiast maseczki można nosić szalik lub apaszkę? TVN zdrowie
ABC wirusologii, czyli jak w łatwy sposób przekazywać wiedzę o koronawirusie.
"Jego kolec jest jak klucz do komórki"
ABC wirusologii, czyli jak w łatwy sposób przekazywać wiedzę o koronawirusie. "Jego kolec jest jak klucz do komórki" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?