Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym mogą być spowodowane brązowe plamienia w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym mogą być spowodowane brązowe plamienia w ciąży?

Kobieta w ciąży dotyka swojego brzucha

Fot: Sondem / fotolia.com

Plamienie w ciąży stanowi częste zmartwienie przyszłych mam i powód do szybkiej konsultacji ginekologicznej. Przyczyny plamienia z pochwy podczas ciąży są przeważnie bardzo poważne. Plamienie w trakcie ciąży może przybierać rozmaite barwy, mieć różną intensywność oraz występować na różnych etapach.

Plamienie u ciężarnych jest zazwyczaj bardzo niepokojącym objawem, zwłaszcza jeśli upławy przybierają brązowy kolor. Krwawienie w ciąży bywa sygnałem zagrożenia zarówno dla matki, jak i dla płodu. W 10-15% przypadków oznacza poronienie. Pojawić się może podczas implantacji zarodka, ale i w przypadku ciąży pozamacicznej, nadżerki, oderwania łożyska.

Co oznacza brązowe plamienie na początku ciąży?

Plamienie pojawia się w większości przypadków podczas pierwszego trymestru ciąży (dotyczy nawet 20–30% kobiet). Sytuacje, podczas których najczęściej występują brązowe plamienia to:

  • krwawienie implantacyjne - jest to objaw zagnieżdżenia się zarodka, czyli tzw. implantacji, do której dochodzi 7 - 10 dni od owulacji; krwawienie pojawia się, gdy w trakcie implementacji uszkodzeniu ulegnie ściana naczynia krwionośnego; łatwo pomylić je z miesiączką; trwa zwykle do kilku godzin i mogą mu towarzyszyć bóle podbrzusza;
  • ciąża zaśniadowa - zaśniadem groniastym określa się przerost tkanek, z których wykształca się łożysko, co uniemożliwia rozwój zarodka; w tym przypadku konieczne jest wyłyżeczkowanie (oczyszczenie) jamy macicy, hospitalizacja oraz około roczna opieka lekarska;
  • zmiany hormonalne - czasami pojawia się pseudomiesiączka w dniach, w których wypadałaby menstruacja, gdyby kobieta nie była w ciąży; może dojść do tego nawet 2 - 3 razy w pierwszym trymestrze ciąży.

Plamienie podczas drugiego i trzeciego trymestru

Plamienie w drugim i trzecim trymestrze ciąży stanowi rzadkość i występuje w kilku przypadkach:

  • zagrożenie poronieniem - z dróg rodnych wydobywa się brązowa wydzielina, plamienie utrzymuje się przez ponad tydzień, towarzyszy mu uczucie ucisku w podbrzuszu, ogólne złe samopoczucie i obecność skrzepów we krwi;
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - upławy o brązowym kolorze wydostają się z pochwy przed 37 tygodniem ciąży; wydzielany płyn owodniowy, oprócz charakterystycznego koloru, ma także nietypowy, słodkawy zapach;
  • odejście czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy - następuje przed samym porodem; śluz często bywa podbarwiony krwią, dając brązowy kolor; pod koniec ciąży plamienie może być też spowodowane podrażnieniem szyjki macicy po wizycie u ginekologa;
  • odklejenie lub oderwanie się łożyska - może nastąpić u wieloródek lub na skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi u matki, palenia papierosów w ciąży lub krótkiego sznura pępowinowego.

Inne przyczyny plamienia w ciąży

Brązowe plamienie w ciąży może świadczyć o łożysku przodującym lub nisko usadowionym (łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy dokładnie nad szyjką macicy, przez co jego tkanki stają się mało rozciągliwe, częściowo odrywa się od ściany macicy powodując przez to krwawienie) czy pęknięciu macicy. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Plamienie o kolorze brązowym podczas ciąży może wynikać także ze stanów zapalnych i rozwijającej się nadżerki szyjki macicy, infekcji dróg rodnych, żylaków pochwy czy polipów (niewielki wypukły fragment przerośniętej błony śluzowej). Stanom tym towarzyszyć może uciążliwe pieczenie.

Zobacz film i dowiedz się jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Krwawienie, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe podbrzusza oraz w okolicy części lędźwiowej kręgosłupa, pojawiają się skrzepy krwi, mdłości, wymioty, zawroty głowy, zasłabnięcia lub omdlenia mogą stanowić objawy świadczące o ciąży pozamacicznej nazywanej też ciążą ektopową (zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, np. w jajowodach).

Brązowe upławy w ciąży mogą być także spowodowane silnym przemęczeniem. Należy wówczas poświęcić więcej czasu na odpoczynek, dłuższy sen i unikać prac fizycznych, obciążenia i stresu.

Przyczyną plamienia w ciąży mogą być niewielkie krwiaki, pojawiające się jako konsekwencja nadmiernego wysiłku czy zbyt ciepłej kąpieli, na skutek których łożysko może się nieznacznie odkleić od ściany macicy i spowodować otwarcie naczynka.

Plamienie pojawić się może po zbliżeniu seksualnym, gdyż u ciężarnej kobiety zwiększa się ukrwienie pochwy i jej okolic, przez co łatwiej jest o drobne uszkodzenia błony śluzowej.

Zazwyczaj skąpe, krótkotrwałe plamienie, któremu nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe i inne niepokojące objawy nie zwiastuje problemu. W każdym innym przypadku przyszła mama, bez względu na to, na jakim etapie ciąży pojawiło się krwawienie, powinna zasięgnąć porady lekarskiej. Po przeprowadzeniu badań (zwłaszcza USG), lekarz szybko określi, czym spowodowane jest plamienie i zastosuje odpowiednie leczenie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
7
Polecamy
Brązowe upławy a stosunek płciowy w ciąży.
Jakie są przyczyny brązowego plamienia w ciąży?
Brązowe upławy a stosunek płciowy w ciąży. Jakie są przyczyny brązowego plamienia w ciąży? Dzień Dobry TVN
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Krwawienie w ciąży – co oznacza?
Czy zawsze jest powodem do niepokoju?
Krwawienie w ciąży – co oznacza? Czy zawsze jest powodem do niepokoju? TVN zdrowie
Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży.
Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji?
Inne przyczyny krwawienia u kobiet
Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet TVN zdrowie
Komentarze (2)
Asia
@kaja Masz rację, trzeba wszystko zgłaszać nim bedzie za późno
@kaja u mnie zarówno przed jak i w trakcie była pregna. A jak u Ciebie?
Czytaj całość
kaja
wszystkie niepokojące sprawy należy zgłaszać swojemu lekarzowi, dziewczyny jakie witaminy stosowałyście w ciąży?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?