Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest poduszka poporodowa i kiedy warto ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest poduszka poporodowa i kiedy warto ją stosować?

Kobieta z małym dzieckiem na rękach.

Fot. LeoGrand / Getty Images

Poduszka poporodowa to ciekawy gadżet, który może spodobać się wielu świeżo upieczonym mamom. Kobiety po urodzeniu dziecka bardzo często zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Tzw. koło poporodowe przynosi im wtedy ulgę i pozwala na podniesienie komfortu życia.

Większość kobiet przed porodem skrupulatnie przygotowuje wyprawkę do szpitala, która zawiera wszystkie potrzebne rzeczy, m.in. dokumenty i wyniki badań, koszule nocne, poporodowe podpaski, przybory toaletowe, szlafrok czy wygodne i ciepłe kapcie. Czy warto zabrać coś jeszcze? Ciekawym elementem wydaje się kółko poporodowe, czyli rozwiązanie stworzone specjalnie dla kobiet w połogu. Czym wyróżnia się poduszka poporodowa i kiedy jej stosowanie jest najbardziej polecane?

Jak wygląda poduszka poporodowa?

Kółko poporodowe na pierwszy rzut oka przypomina zwyczajną poduszkę. Wyróżnia się jednym podstawowym elementem – na środku podparcia znajduje się okrągły otwór, przez co wygląda ono jak oponka lub ciastko typu donut (stąd też pochodzi anglojęzyczna nazwa gadżetu, czyli donut pillow lub donut cushion). Taka poduszka poporodowa z dziurką charakteryzuje się również sposobem wykonania. W jej środku znajduje się najczęściej specjalny wypełniacz, czyli mikrogranulat perełkowy. Ma on właściwości antyalergiczne, a także wyróżnia się dużą elastycznością. Dzięki temu koło poporodowe idealnie dopasowuje się do kształtu ciała kobiety, nie uciskając jej i nie wywołując niepożądanych otarć czy podrażnień.

Poduszki poporodowe mają najczęściej kształt kwadratu lub koła. Występują także w wielu wersjach kolorystycznych, w związku z czym przyszła mama może wybrać wzór, który najbardziej jej odpowiada. Tego typu akcesoria stają się coraz bardziej popularne, dlatego wybór modeli jest stosunkowo duży.

Zobaczcie, jak wygląda połóg na filmie:

Zobacz film: Połóg co to jest? Źródło: 36,6

Kiedy przydaje się koło poporodowe?

Poduszka poporodowa (oponka) nie jest wymysłem i zbędnym gadżetem, a przedmiotem, który w znaczący sposób może podnieść komfort młodej mamy w okresie połogu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które podczas porodu miały nacinane krocze. Ten standardowy zabieg dość często wykonywany jest w polskich szpitalach. Jego celem jest ułatwienie wydobycia dziecka. Choć może mieć to niewątpliwe zalety, odznacza się również wadami – po nacięciu krocza kobiecie zakładane są szwy, które mogą utrudniać siedzenie i sprawiać ból. Z pomocą przychodzi wówczas poduszka poporodowa.

Używając koła poporodowego, świeżo upieczona mama może swobodnie siedzieć. Jego kształt sprawia, że szwy nie są uciskane, dzięki czemu wrażenie dyskomfortu zostaje zminimalizowane. Poduszka poporodowa chroni wrażliwe miejsca, dzięki czemu rekonwalescencja jest o wiele łatwiejsza. Przede wszystkim jednak gadżet pozwala na eliminację przykrych dolegliwości bólowych, które wystąpiłyby podczas siedzenia na płaskiej powierzchni. Ze względu na otwór znajdujący się w poduszce poporodowej następuje też odpowiednia cyrkulacja powietrza, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć odparzeń.

Kiedy jeszcze warto stosować poduszki poporodowe? Tak naprawdę kółko poporodowe będzie dobrym rozwiązaniem nie tylko dla kobiet po nacięciu krocza. Tego typu podparcie okazuje się przydatne również przy wielu innych dolegliwościach związanych z porodem. Do takich sytuacji należy np. pojawienie się hemoroidów, dyskomfort okolic miednicy czy dolegliwości bólowe związane ze szczeliną odbytu.

Koła poporodowe mogą być stosowane jeszcze przed urodzeniem dziecka. Ich kształt powoduje, że możliwe jest utrzymanie lepszej postawy pleców, a także zmniejszenie napięcia mięśni.

Czy korzystałaś z poduszki poporodowej?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Gdzie kupić poduszki poporodowe?

Zakup poduszek poporodowych nie powinien stanowić problemu. Obecnie podparcia dla kobiet po urodzeniu dziecka dostępne są w wielu sklepach, zarówno tych specjalizujących się w dostarczaniu produktów dla młodych matek, jak i dystrybuujących zwykłą pościel. Najlepiej zapoznać się z ofertą producentów dostępną w Internecie. Przed kupieniem koła poporodowego zawsze należy sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane i czy jego skład jest naturalny i antyalergiczny. Warto również robić zakupy w sprawdzonych sklepach.

Standardowa cena kółka poporodowego waha się między 30 a 40 zł. Czasami można również znaleźć tańsze produkty, jednak w tym przypadku nie zawsze warto oszczędzać.

Osoby, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na poduszkę poporodową, mogą zastąpić ją zwykłym dmuchanym kołem ratunkowym dla dzieci. Jego kształt jest bardzo podobny, w związku z czym przedmiot ten może sprawdzić się równie dobrze.

Przyszłe mamy, które zdecydują się na zakup koła poporodowego, powinny pamiętać, że poduszki tego typu nie trzeba wyrzucać zaraz po połogu. Warto ją zatrzymać, ponieważ jeszcze może się przydać. Jeżeli kobieta wybierze atrakcyjny kolor i wzór, kółko poporodowe może później służyć jako zwykła poduszka dekoracyjna. Innym rozwiązaniem jest usunięcie z niego granulek i przesypanie ich do poduszki używanej do karmienia piersią.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
456
42
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?