Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest orteza stawu barkowego i kiedy z niej korzystać?

orteza na łokieć i ramię

Fot. sergeyryzhov / Getty Images

Orteza barku jest coraz bardziej powszechnym i cennym urządzeniem ortopedycznym w leczeniu skutków urazów mechanicznych, schorzeń neurologicznych i reumatologicznych stawu barkowego. Czym jest orteza barku, jaką rolę pełni w rehabilitacji i kiedy należy z niej korzystać?

Zaburzenia pracy stawu barkowego bez względu na przyczynę znacznie wpływają na jakość funkcjonowania całej obręczy barkowej i kończyny górnej. Orteza barkowa jest niezbędnym zaopatrzeniem ortopedycznym pacjenta w rehabilitacji i powrocie do zdrowia oraz w profilaktyce uszkodzeń stawu barkowego.

Czym jest orteza barkowa?

Orteza barku jest urządzeniem ortopedycznym zapewniającym ochronę stawu barkowego przed postępem uszkodzeń stawu i jego tkanek.

Orteza barkowa wykorzystywana jest w rehabilitacji kontuzji fizycznych i zniszczonego procesami chorobowymi stawu barkowego. Głównym zadaniem ortezy barkowej jest unieruchomienie zajętej okolicy w celu regeneracji jej struktur.

Ze względu na konstrukcję ortezy barkowej, urządzenia można podzielić na sztywne, półsztywne i miękkie. Natomiast ze względu na pełnione funkcje, wyróżnia się ortezy barkowe: kompresyjne, stabilizujące, kompensacyjne i korekcyjne.

Rodzaj ortezy i okres jej stosowania uzależnione są od stanu pacjenta i zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.

Polecamy: Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka

Zobacz film i sprawdź czym charakteryzuje się łokieć golfisty lub łokieć tenisisty: 

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty. Źródło: 36,6

Funkcje i zadania ortez barkowych

Orteza barkowa to swego rodzaju stabilizator uszkodzonej okolicy ciała, który zapewnia całkowite lub częściowe unieruchomienie oraz odciążenie uszkodzonych bądź nadwyrężonych tkanek stawowych i okołostawowych. Ponadto minimalizuje ból poprzez odpowiednie ustawienie kończyny górnej w stosunku do tułowia i ogranicza ryzyko postępu uszkodzenia tkanek.

Głównym zadaniem ortezy barkowej jest stabilizacja chorego stawu barkowego w pozycji anatomicznej, odciążenie okolicznych tkanek oraz korygowanie pozycji ciała, co działa również przeciwbólowo. Ortezę barkowa stosuje się:

  • podczas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w obrębie stawu barkowego i obojczyka, np. po rekonstrukcji głowy kości ramiennej, rekonstrukcji torebkowo-obrąbkowej czy artroskopii;
  • w stanach po urazach mechanicznych, przeciążeniach mięśniowo-ścięgnistych oraz nadwyrężeń więzadeł, np. po złamaniu kości ramiennej czy obojczyka, zwichnięcie stawu ramiennego, wydrążenie stawowe łopatki, zerwanie i naderwanie mięśni i więzadeł stawu barkowego;
  • w stanach zapalnych i zmianach zwyrodnieniowych w obrębie stawu barkowego, w zespołach bólowych, nawykowych zwichnięciach stawu ramiennego, w bezwładności kończyny górnej w przypadku porażeń wiotkich o nieznanej etiologii.

Orteza barkowa jest również wykorzystywana w celach profilaktycznych przez sportowców oraz podczas wykonywania przeciążających fizycznie aktywności. Orteza barkowa profilaktyczna uniemożliwia nadwyrężenie barku, utrzymuje staw w odpowiedniej pozycji i zapobiega niepożądanym wychyleniom stawy barkowego. Profilaktyczna orteza barkowa ma na celu tymczasowe wsparcie.

Polecamy: Orteza stawu kolanowego (stabilizator) – jakie spełnia funkcje? Jak ją właściwie dobrać?

Czy używałeś kiedyś ortezy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Rodzaje ortezy stawu barkowego

„Orteza barkowa” to ogólna nazwa wskazująca na rodzaj narzędzia ortopedycznego. Zapotrzebowanie pacjentów na odpowiednie stabilizatory stawu barkowego nieustannie rośnie. W związku z tym rynek proponuje wiele rozwiązań i możliwości dopasowania typu ortezy barkowej do własnych potrzeb. Specjaliści jednak wyróżniają dwa podstawowe rodzaje ortez barkowych, których dobór zależy od specyfikacji urazu, rozległości obrażeń oraz celu leczenia.

Orteza na bark i ramię wykorzystywana jest w przypadku dokuczliwych dolegliwości bólowych w wyniku mało rozległego urazu stawu barkowego, obojczyka i ramienia. Orteza na bark i ramię, uzupełnia rehabilitację stawu w wyniku przeciążenia fizycznego oraz wspiera i przygotowuje obręcz barkową do samodzielnego funkcjonowania bez pomocy ortopedycznych po długotrwałym unieruchomieniu. Tego typu orteza nie blokuje całkowicie ruchomości w stawie barkowym.

Orteza odwodząca staw barkowy wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń o rozległych uszkodzeniach stawu barkowego, ramiennego i tkanek okołostawowych. Jej zadaniem jest odciążenie ramienia i ustawienie barku w odpowiednio odwiedzionej i zrotowanej kończynie górnej. Orteza odwodząca staw barkowy całkowicie ogranicza ruchomość barku i ramienia; jest szczególnie przydatna po artroskopowych i otwartych operacjach chirurgicznych stawu barkowego, uszkodzeniach mięśni i stożków rotatorów oraz złamaniach głowy lub bliższej części kości ramiennej.

Wśród ortez wyróżnia się również ortezy barkowe działające na zasadzie ortezy na bark i ramię oraz ortezy odwodzącej staw barkowy, m.in.: temblak i kamizelka ortopedyczna, kapa barkowa i szyna odwodząca.

Polecamy: Dlaczego bark boli? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Jak działa orteza barkowa?

Orteza na bark zbudowana jest z lekkich, komfortowych materiałów i elastycznych tworzyw, dopasowujących się do anatomicznego kształtu ciała. Ogranicza niepożądane ruchy stawu, ale umożliwia jednocześnie podstawową aktywność fizyczną. Orteza wywiera odpowiedni nacisk na wybrane obszary stawu, ale nie blokuje przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Perforowane powierzchnie zapewniają ciągłą cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci.

Jak założyć ortezę na bark?

Ortezę barkową mocuje się na chorym ramieniu poprzez regulowane zaciski i rzepy. W zależności od modelu, ortezę barkową instaluje się na chorym stawie bądź taśmy mocujące prowadzi się pod ramię zdrowej kończyny. Ortezy barkowe dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego każdy pacjent dopasuje urządzenie do własnych potrzeb.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?