Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest mizoginizm? Przyczyny, objawy i leczenie chorobliwej niechęci do kobiet
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest mizoginizm? Przyczyny, objawy i leczenie chorobliwej niechęci do kobiet

Kobieta, która krzyczy na mężczyznę

Fot: GlobalStock / gettyimages.com

Mizoginizm jest to patologiczny przejaw niechęci lub nienawiści do kobiet. W większości przypadków postawę tę przejawiają mężczyźni, jednak zdarzają się także przypadki mizoginii wśród pań. Przyczyny tego zjawiska mają podłoże psychologiczne. Osobę reprezentującą takie poglądy określa się mizoginem.

Początki mizoginizmu sięgają starożytności. Nazwa wzięła się z połączenia greckich słów misos – nienawiść oraz gyne – kobieta. W tamtej epoce pozycja kobiety była zdecydowanie niższa niż mężczyzny. Tylko oni mogli się kształcić, brać udział w dyskusjach, pracować czy występować w teatrze.

Co to jest mizoginizm?

Mizoginizm (lub mizoginia) oznacza chorobliwą niechęć, uprzedzenie lub nienawiść, a nawet wstręt do kobiet. Często uczucia te odnoszą się do całej żeńskiej populacji i nie mają żadnego konkretnego powodu. W większości przypadków mizoginizm przejawiają mężczyźni, jednak zdarza się, że występuje wśród kobiet.

Osobę, która cechuje się wyrażaniem mizoginistycznych poglądów i niechęcią do przedstawicielek płci żeńskiej, określa się mizoginem. Taki mężczyzna jest przeświadczony o niższości kobiet, nie szanuje ich, dyskryminuje i uważa, że ich rola społeczna jest nieważna. Niekiedy zdarza się, że mizoginizm przejawia się agresywnym zachowaniem.

Mizoginizm jest silnie związany z seksizmem, czyli uprzedzeniem ze względu na płeć. Jest to ideologia zakładająca, że kobiety są gorsze od mężczyzn. Natomiast nie należy mylić go z gynofobią – lękiem przed przedstawicielkami płci żeńskiej. Przeciwieństwem mizoginii jest mizoandryzm, który oznacza patologiczną niechęć lub nienawiść do mężczyzn związaną z uprzedzeniami wobec społeczeństwa patriarchalnego.

Przyczyny mizoginizmu

Przyczyny mizoginizmu są zróżnicowane i w większości przypadków ciężko stwierdzić, co konkretnie przyczyniło się do utrwalenia takich, a nie innych poglądów. Przede wszystkim uważa się, że wstręt do kobiet ma podłoże kulturowe lub psychiczne.

Mizoginizm może brać się ze wzorców kulturowych. Większość społeczeństw opiera się na patriarchacie – naczelną rolę przypisuje się mężczyźnie. Kobieta natomiast ma być mu poddana, a jej główną rolą jest zajmowanie się domem i opieka nad dziećmi. Przyczyną mizoginizmu może być także model wychowania w rodzinie. Chłopiec czerpie wzorce od ojca, który otwarcie nie szanuje żony, odnosi się do niej z wyższością, zabrania rozwijać się zawodowo lub stosuje wobec niej jakąkolwiek formę przemocy. Uważa się, że wstręt do kobiet może pojawić się także u mężczyzn wychowywanych przez despotyczną matkę.

Czynniki psychologiczne, które mogą być przyczyną mizoginizmu, to:

  • traumatyczne wydarzenia z przeszłości z udziałem kobiet (np. znęcanie się psychiczne lub fizyczne),
  • złe doświadczenia seksualne z kobietami (wykorzystanie seksualne, upokorzenie związane z seksualnością),
  • doświadczenie zdrady przez kobietę,
  • poczucie bycia odrzuconym lub odtrąconym przez kobiety,
  • irracjonalny lęk przed rozrodczą funkcją kobiet.

Mizogin to często osoba, która cierpi na kompleks niższości. Poczucie bycia gorszym, zaniżoną samoocenę oraz swoje niepowodzenia i porażki stara się sobie zrekompensować poniżaniem kobiet.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry? Dowiesz się z tego z filmu:

Zobacz film: Psychiatra. Czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Jak objawia się mizoginizm?

Objawy mizoginizmu to przede wszystkim charakterystyczne zachowania i poglądy, które głosi mężczyzna. Mizogin na każdym kroku podkreśla niższą rolę kobiet w poprzednich epokach. Jest przy tym w pełni przekonany o swojej racji, a odmienne poglądy powodują u niego złość i irytację. Zdarza się (często w pracy), że publicznie podkreśla błędy popełnione przez kobietę, a za ich przyczynę uznaje wyłącznie płeć.

Mizogin nie traktuje kobiety jak partnera i koncentruje się wyłącznie na swoich potrzebach. Bardzo często w towarzystwie ignoruje je i wyraźnie faworyzuje mężczyzn. Często usprawiedliwia te zachowania panów, za które krytykuje przedstawicielki płci pięknej. Objawy mizoginii można dostrzec także w rodzinie – żona i córki są wyraźnie gorzej traktowane od synów.

W skrajnych przypadkach mizoginizm prowadzi do przemocy słownej lub fizycznej. Agresja może brać się z narastającej frustracji mężczyzny lub chęci zademonstrowania wyższości, siły i władzy nad kobietą.

Leczenie mizoginizmu

Leczenie mizoginizmu jest na ogół trudne. Wielu mężczyzn w ogóle nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty, ponieważ nie widzi w swoim zachowaniu niczego nieprawidłowego. Jeżeli jednak wykaże chęć podjęcia terapii, najskuteczniejsza jest psychoterapia indywidualna. Przy poważniejszych zaburzeniach, których objawem jest mizoginia, konieczna może być konsultacja psychiatryczna.

Bibliografia:

1. A. Gajewska, „mizoginia” [w:] Encyklopedia gender. Płeć w kulturze, red. M. Rudaś-Grodzka, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2014, s. 319–322.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
11
Polecamy
Masochizm psychiczny i emocjonalny.
Jakie są przyczyny masochizmu i na czym polega jego leczenie?
Masochizm psychiczny i emocjonalny. Jakie są przyczyny masochizmu i na czym polega jego leczenie? Dzień Dobry TVN
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej?
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej? Dzień Dobry TVN
Androfobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed mężczyznami 
Androfobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed mężczyznami  TVN zdrowie
Gynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed kobietami
Gynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed kobietami TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?