Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest koblacja? Wskazania i przygotowanie do zabiegu. Plusy zastosowania koblacji
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest koblacja? Wskazania i przygotowanie do zabiegu. Plusy zastosowania koblacji

lekarz-dziecko

Fot.: WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com

Koblacja to metoda umożliwiająca molekularne rozdzielanie, redukcję, usuwanie tkanek, a w przypadku zaistnienia ewentualnego krwawienia natychmiastowe łagodzenie go. Wykorzystywana jest do plastyki podniebienia miękkiego, usuwania migdałków czy przerośniętych małżowin nosowych.

Koblacja jest nowoczesną techniką operacyjną, powszechnie wykorzystywaną w laryngologii, którą określa się jako chirurgię plazmową tkanek miękkich. Opiera się na działaniu energii fali radiowej wysokiej częstotliwości oraz niskiej, łagodnej dla otoczenia temperaturze wynoszącej 40–70°C. Większość wykonywanych przy użyciu koblacji zabiegów ma ambulatoryjny charakter i wiąże się z bardzo krótkim czasem rekonwalescencji.

Czym jest koblacja?

Koblacja to nowoczesna metoda leczenia chirurgicznego, która opiera się na użyciu energii fal elektromagnetycznych, wytwarzających w środowisku soli fizjologicznej plazmę o niskiej temperaturze. Do powstania plazmy dochodzi na granicy końcówki elektrody i tkanki. Strumień plazmy powoduje rozbicie wiązań molekularnych i oddzielenie tkanki.

Dezintegrację tkanek uzyskuje się przy użyciu cienkiego, uplecionego z mikrowłókien, izolowanego „drucika” przewodzącego fale radiowe, który wprowadza się delikatnie w pożądane miejsce zabiegowe. Metoda koblacji uważana jest przez specjalistów za niezwykle precyzyjną, a powstała plazma oddziałuje wyłącznie wokół elektrody w polu o rozmiarze 100–200 μm, przez co nie ma wpływu na tkankę sąsiadującą z operowanym miejscem.

Wskazania do koblacji

Koblacja małżowin nosowych, czyli konchoplastyka, jest jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów z użyciem omawianej metody. Podejmowana jest celem plastyki przerośniętych małżowiny nosowych, które powodować mogą niedrożność nosa, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia powonienia, przewlekły katar, zaburzenia drożności trąbki Eustachiusza.

Kolejnymi wskazaniami do koblacji jest plastyka podniebienia miękkiego, likwidująca chrapanie oraz łagodny i umiarkowany bezdech nocny. Zabieg zwalcza wiotkość i nadmierną długość podniebienia miękkiego czy przedłużony języczek. Koblacja zapewnia podniesienie i usztywnienie podniebienia, dzięki czemu zwiększa się drożność dróg oddechowych.

Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków metodą koblacji, jest obecnie jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych. Wskazaniem do koblacji migdałków są m.in. przerośnięte migdałki sprawiające kłopoty z oddychaniem i przełykaniem, nawracające (3–5 razy w ciągu roku) bakteryjne zakażenia migdałków, obecność w migdałkach bakterii stwarzających ryzyko powstania stanu zapalnego serca, nacieki zapalne i ropień okołomigdałkowy, choroby, podczas których przewlekle występujące stany zapalne migdałków nasilają przebieg innych schorzeń, w tym zapalenia nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), cukrzycy. Koblacja znalazła też zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie wykorzystywana jest do usuwania blizn, znamion barwnikowych czy brodawek.

Przygotowanie do koblacji

Koblacja wymaga od chorego specjalnego przygotowania. Na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy wykonać badania krwi: grupę krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych, morfologię, czas kaolinowo-kefalinowy (APTT, z ang. activated partial thromboplastin time) będący jednym ze wskaźników krzepliwości krwi, międzynarodowy współczynnik znormalizowany (INR, z ang. international normalized ratio) wyrażający czas protrombinowy, który służy do oceny zewnątrzpochodnego układu krzepnięcia. W sytuacji, gdy chory zażywa leki na rozrzedzenie krwi, wskazane jest na 7 dni przed i 10 dni po koblacji zastąpić je podskórnymi zastrzykami. Dodatkowo w dniu zabiegu konieczna jest co najmniej 6-godzinna wstrzemięźliwość od jedzenia i picia.

Koblacja – korzyści zabiegu

Specjaliści podkreślają wiele korzyści z użycia koblacji, w tym m.in.:

  • redukcję ryzyka krwawienia w czasie zabiegu,
  • ograniczenie bólu pooperacyjnego,
  • skrócenie czasu trwania operacji,
  • szybszy proces gojenia ran pooperacyjnych,
  • brak ryzyka zniszczenia okolicznych tkanek, brak obrzęku tkanek i ran,
  • wykonywanie bardzo drobnych, precyzyjnych i delikatnych nacięć.

Dodatkowo koblacja wiąże się z krótkim (zazwyczaj 1–2 dni) pobytem w szpitalu w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów, jak usunięcie migdałków, a w przypadku większości pozostałych zastosowań zabieg ma charakter ambulatoryjny.

Koblacja – zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzonym koblacji chory powinien przestrzegać następujących zasad: spożywać duże ilości niegazowanej, chłodnej wody, na 2 tygodnie ograniczyć aktywność fizyczną, gorące kąpiele, przebywanie na zimnym powietrzu i w miejscach zapylonych. Wskazane jest unikanie pikantnych i gorących potraw, napojów gazowanych, alkoholu, soków cytrusowych, w jadłospisie powinny dominować miękkie, letnie potrawy.

Kiedy wycinanie migdałków jest konieczne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy trzeba wyciąć migdałki? Źródło: 36,6.

Ile kosztują zabiegi metodą koblacji?

Oto orientacyjny koszt najczęściej przeprowadzanych zabiegów z wykorzystaniem koblacji:

  • zabieg na podniebieniu miękkim likwidujący chrapanie i bezdechy senne – 3800 zł,
  • korekcja małżowin nosowych – 2400 zł,
  • zabieg łączony na podniebieniu miękkim i małżowinach nosowych – 4800 zł,
  • usunięcie migdałków podniebiennych – 3200 zł.

Co to jest nukleoplastyka koblacyjna?

Nukleoplastyka koblacyjna to jedna z najnowszych technik zabiegowego leczenia bólu dyskogennego kręgosłupa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu do dysku pod kontrolą rentgenu (RTG) cienkiej kaniuli, a następnie elektrody emitującej fale radiowe obkurczające jądro miażdżyste, którego objętość zmniejsza się od 10 do 20%.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
339
38
Polecamy
Na co pomaga leczenie pijawkami?
Na co pomaga leczenie pijawkami? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Konchoplastyka – powikłania, wskazania, przeciwwskazania, przebieg
Konchoplastyka – powikłania, wskazania, przeciwwskazania, przebieg TVN zdrowie
Co to jest kriochirurgia?
Zastosowanie kriochirurgii w dermatologii i ginekologii
Co to jest kriochirurgia? Zastosowanie kriochirurgii w dermatologii i ginekologii TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?