Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest koblacja? Wskazania i przygotowanie do zabiegu. Plusy zastosowania koblacji
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest koblacja? Wskazania i przygotowanie do zabiegu. Plusy zastosowania koblacji

lekarz-dziecko

Fot.: WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com

Koblacja to metoda umożliwiająca molekularne rozdzielanie, redukcję, usuwanie tkanek, a w przypadku zaistnienia ewentualnego krwawienia natychmiastowe łagodzenie go. Wykorzystywana jest do plastyki podniebienia miękkiego, usuwania migdałków czy przerośniętych małżowin nosowych.

Koblacja jest nowoczesną techniką operacyjną, powszechnie wykorzystywaną w laryngologii, którą określa się jako chirurgię plazmową tkanek miękkich. Opiera się na działaniu energii fali radiowej wysokiej częstotliwości oraz niskiej, łagodnej dla otoczenia temperaturze wynoszącej 40–70°C. Większość wykonywanych przy użyciu koblacji zabiegów ma ambulatoryjny charakter i wiąże się z bardzo krótkim czasem rekonwalescencji.

Czym jest koblacja?

Koblacja to nowoczesna metoda leczenia chirurgicznego, która opiera się na użyciu energii fal elektromagnetycznych, wytwarzających w środowisku soli fizjologicznej plazmę o niskiej temperaturze. Do powstania plazmy dochodzi na granicy końcówki elektrody i tkanki. Strumień plazmy powoduje rozbicie wiązań molekularnych i oddzielenie tkanki.

Dezintegrację tkanek uzyskuje się przy użyciu cienkiego, uplecionego z mikrowłókien, izolowanego „drucika” przewodzącego fale radiowe, który wprowadza się delikatnie w pożądane miejsce zabiegowe. Metoda koblacji uważana jest przez specjalistów za niezwykle precyzyjną, a powstała plazma oddziałuje wyłącznie wokół elektrody w polu o rozmiarze 100–200 μm, przez co nie ma wpływu na tkankę sąsiadującą z operowanym miejscem.

Wskazania do koblacji

Koblacja małżowin nosowych, czyli konchoplastyka, jest jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów z użyciem omawianej metody. Podejmowana jest celem plastyki przerośniętych małżowiny nosowych, które powodować mogą niedrożność nosa, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia powonienia, przewlekły katar, zaburzenia drożności trąbki Eustachiusza.

Kolejnymi wskazaniami do koblacji jest plastyka podniebienia miękkiego, likwidująca chrapanie oraz łagodny i umiarkowany bezdech nocny. Zabieg zwalcza wiotkość i nadmierną długość podniebienia miękkiego czy przedłużony języczek. Koblacja zapewnia podniesienie i usztywnienie podniebienia, dzięki czemu zwiększa się drożność dróg oddechowych.

Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków metodą koblacji, jest obecnie jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych. Wskazaniem do koblacji migdałków są m.in. przerośnięte migdałki sprawiające kłopoty z oddychaniem i przełykaniem, nawracające (3–5 razy w ciągu roku) bakteryjne zakażenia migdałków, obecność w migdałkach bakterii stwarzających ryzyko powstania stanu zapalnego serca, nacieki zapalne i ropień okołomigdałkowy, choroby, podczas których przewlekle występujące stany zapalne migdałków nasilają przebieg innych schorzeń, w tym zapalenia nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), cukrzycy. Koblacja znalazła też zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie wykorzystywana jest do usuwania blizn, znamion barwnikowych czy brodawek.

Przygotowanie do koblacji

Koblacja wymaga od chorego specjalnego przygotowania. Na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy wykonać badania krwi: grupę krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych, morfologię, czas kaolinowo-kefalinowy (APTT, z ang. activated partial thromboplastin time) będący jednym ze wskaźników krzepliwości krwi, międzynarodowy współczynnik znormalizowany (INR, z ang. international normalized ratio) wyrażający czas protrombinowy, który służy do oceny zewnątrzpochodnego układu krzepnięcia. W sytuacji, gdy chory zażywa leki na rozrzedzenie krwi, wskazane jest na 7 dni przed i 10 dni po koblacji zastąpić je podskórnymi zastrzykami. Dodatkowo w dniu zabiegu konieczna jest co najmniej 6-godzinna wstrzemięźliwość od jedzenia i picia.

Koblacja – korzyści zabiegu

Specjaliści podkreślają wiele korzyści z użycia koblacji, w tym m.in.:

  • redukcję ryzyka krwawienia w czasie zabiegu,
  • ograniczenie bólu pooperacyjnego,
  • skrócenie czasu trwania operacji,
  • szybszy proces gojenia ran pooperacyjnych,
  • brak ryzyka zniszczenia okolicznych tkanek, brak obrzęku tkanek i ran,
  • wykonywanie bardzo drobnych, precyzyjnych i delikatnych nacięć.

Dodatkowo koblacja wiąże się z krótkim (zazwyczaj 1–2 dni) pobytem w szpitalu w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów, jak usunięcie migdałków, a w przypadku większości pozostałych zastosowań zabieg ma charakter ambulatoryjny.

Koblacja – zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzonym koblacji chory powinien przestrzegać następujących zasad: spożywać duże ilości niegazowanej, chłodnej wody, na 2 tygodnie ograniczyć aktywność fizyczną, gorące kąpiele, przebywanie na zimnym powietrzu i w miejscach zapylonych. Wskazane jest unikanie pikantnych i gorących potraw, napojów gazowanych, alkoholu, soków cytrusowych, w jadłospisie powinny dominować miękkie, letnie potrawy.

Kiedy wycinanie migdałków jest konieczne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy trzeba wyciąć migdałki? Źródło: 36,6.

Ile kosztują zabiegi metodą koblacji?

Oto orientacyjny koszt najczęściej przeprowadzanych zabiegów z wykorzystaniem koblacji:

  • zabieg na podniebieniu miękkim likwidujący chrapanie i bezdechy senne – 3800 zł,
  • korekcja małżowin nosowych – 2400 zł,
  • zabieg łączony na podniebieniu miękkim i małżowinach nosowych – 4800 zł,
  • usunięcie migdałków podniebiennych – 3200 zł.

Co to jest nukleoplastyka koblacyjna?

Nukleoplastyka koblacyjna to jedna z najnowszych technik zabiegowego leczenia bólu dyskogennego kręgosłupa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu do dysku pod kontrolą rentgenu (RTG) cienkiej kaniuli, a następnie elektrody emitującej fale radiowe obkurczające jądro miażdżyste, którego objętość zmniejsza się od 10 do 20%.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
339
38
Polecamy
Na co pomaga leczenie pijawkami?
Na co pomaga leczenie pijawkami? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Konchoplastyka – powikłania, wskazania, przeciwwskazania, przebieg
Konchoplastyka – powikłania, wskazania, przeciwwskazania, przebieg TVN zdrowie
Co to jest kriochirurgia?
Zastosowanie kriochirurgii w dermatologii i ginekologii
Co to jest kriochirurgia? Zastosowanie kriochirurgii w dermatologii i ginekologii TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?