Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Lekarka bada słuch starszej kobiebie.

Fot. Astrakan Images / Getty Images

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Zaburzenia słuchu w otosklerozie, zapaleniu wysiękowym ucha oraz w innych schorzeniach są wskazaniem do wykonania audiometrii impedancyjnej. Wyniki przedstawia się za pomocą wykresu zwanego tympanogramem, który może być z łatwością zinterpretowany przez specjalistę.

Audiometria impedancyjna: co to jest?

Początki audiometrii impedancyjnej – badania wykorzystywanego w audiologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się zmysłem słuchu – sięgają lat 40. ubiegłego wieku. W praktyce klinicznej metoda ta stała się popularna dopiero w latach 70. XX w. Aparaty służące do jej pomiaru można znaleźć w każdej pracowni audiologicznej i jest to podstawowe narzędzie pracy lekarza audiologa. Badanie jest bardzo proste, nieinwazyjne, czułe oraz dokładne.

Audiometria impedancyjna z tympanometrią polega na pomiarze za pomocą specjalnego aparatu odruchów mięśnia strzemiączkowego i naprężenia błony bębenkowej. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena struktur ucha środkowego, których to stan jest wskaźnikiem prawidłowego przewodzenia bodźca dźwiękowego.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowane ucho: 

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6 

Audiometria impedancyjna składa się z trzech elementów:

  • tympanometrii, która jest pośrednim oznaczeniem ciśnienia wewnątrz ucha środkowego, określanym na podstawie pomiaru wewnątrz przewodu słuchowego zewnętrznego. Warunkiem koniecznym do wykonania tego etapu jest obecność błony bębenkowej,
  • pomiaru odruchu z mięśnia strzemiączkowego, który mówi o ewentualnym uszkodzeniu nerwu twarzowego. Odpowiedź tej struktury na dźwięk uzyskuje się w warunkach prawidłowych powyżej poziomu 70 dB,
  • test trąbki słuchowej służący do oceny jej drożności.

Na podstawie pomiarów wylicza się podatność mechaniczną oraz impedancję. Badanie słuchu opierające się na wykonaniu audiometrii daje obraz, który pomaga w ustaleniu typu uszkodzenia słuchu.

Polecamy: Tympanometria – badanie laryngologiczne. Jak interpretować wynik?

Audiometria impedancyjna – jak wygląda badanie?

Pacjent przystępujący do audiometrii musi wykonać wcześniej badanie otolaryngologiczne, powinien również pamiętać o higienie ucha zewnętrznego. Procedura trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesna, wykonywana w pozycji siedzącej.

Osoba prowadząca badanie wprowadza do jednego ucha sondę akustyczną, natomiast do drugiego słuchawkę audiometryczną, która służy do wywołania odruchu z mięśnia strzemiączkowego. Za pomocą dźwięku o różnej częstotliwości pobudza się do drgań rezonujących błonę bębenkową, która to przekazuje drgania do innych elementów układu słuchowego.

Audiometria impedancyjna – wskazania

O konieczności wykonania audiometrii impedancyjnej decyduje zwykle w pierwszej kolejności lekarz laryngolog. Badanie jest wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób narządu słuchu. Zastosowanie znalazło m.in. w diagnostyce:

Audiometria impedancyjna wykonywana jest również w celu zbadania objawu wyrównania głośności (objawu Metza), który występuje w przypadku uszkodzenia słuchu. Polega on na szybszym przyroście głośności wraz ze zwiększeniem natężenia bodźca względem ucha zdrowego. Wykorzystywane jest to do oszacowania progu słuchowego oraz podczas dobierania protez słuchowych u najmłodszych pacjentów.

Audiometria impedancyjna – interpretacja wyników

Wyniki audiometrii impedancyjnej przedstawiane są w postaci wykresu graficznego – tympanogramu. Widoczne są na nim wartości natężenia odruchu strzemiączkowego na częstotliwościach 500 Hz, 1 kHZ, 2 kHZ, 4 kHZ. Na podstawie wyniku graficznego osoba wykonująca badanie przygotowuje jego opis.

W zależności od wyglądu tympanogramu można wyróżnić jego 3 typy: ucho środkowe pozostające w normie, niedrożność całkowita lub niedrożność częściowa. Dwa ostatnie świadczą o patologii i wymagają leczenia farmakologicznego, fizjoterapeutycznego lub operacyjnego, co jest ustalane przez lekarza prowadzącego.

Brak odruchu z mięśnia strzemiączkowego spotkać można w otosklerozie, natomiast podwyższenie progu (szybsze powstanie odruchu) świadczyć może o neuropatii słuchowej czy stwardnieniu rozsianym.

Należy pamiętać, że prawidłowej interpretacji wyników audiometrii impedancyjnej może dokonać jedynie lekarz specjalista, który zna całość obrazu klinicznego chorego, współistniejące objawy oraz wyniki innych testów i badań. Samodzielna ocena wykresu może doprowadzić do błędnych wniosków.

Bibliografia:

  1. Śliwińska-Kowalska M. (red.), Audiologia kliniczna, Oficyna Wydawnicza Mediton, Łódź 2005.
  2. Śliwa L., Nowe metody audiometrii impedancyjnej, cz. I, Tympanometria wieloczęstotliwościowa (wielokomponentowa), „Nowa Audiofonologia”, 2016, 5(3), s. 9–21.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?