Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca. Specjaliści szacują, że taki problem może mieć ponad 600 tysięcy Polaków. Na szczęście lekarze umieją sobie radzić z tą przypadłością. Zabieg, który pomaga wyleczyć schorzenie to krioablacja. Na czym ona polega?
Krioablacja to nieinwazyjny zabieg chirurgiczny, który polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta specjalnej elektrody w postaci cewnika. Końcówka cewnika jest precyzyjnie sterowana, a jej ruchy są śledzone przez lekarza na monitorze. Końcówka cewnika wybiórczo zamraża i niszczy niewielkie ogniska komórek odpowiedzialnych za dane schorzenie, przy czym nie narusza sąsiadujących zdrowych tkanek. Przez cewnik - pod ciśnieniem - przepływa mieszanina gazów, która ulega rozprężeniu w końcu cewnika, wywołując temperaturę rzędu minus 70 stopni Celsjusza.
Do wykonania zabiegu lekarze wykorzystują ciekły azot. Czy jest on niebezpieczny dla zdrowia? Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek postanowili to sprawdzić. W czasie nagrywania materiału o krioablacji zdecydowali się zanurzyć w ciekłym azocie plastikowe okulary. Co się stało z okularami zanurzonymi w gazie, którego temperatura sięga minus 200 stopni Celsjusza? Dowiecie się tego z krótkiego filmu!
Więcej o migotaniu przedsionków i leczeniu tej dolegliwości dowiecie się już w najbliższą sobotę, 21 września, o godzinie 18.00! A o czym jeszcze, będzie mowa w trzecim odcinku 36,6°C? Pełny opis odcinka znajdziecie tutaj!
Migotanie przedsionków, czyli co?
Migotanie przedsionków to dolegliwość, która może dotyczyć nawet 600 tysięcy Polaków. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach, osłabienie. Co gorsza, nie występują one u wszystkich pacjentów, zdarza się, że choroba przebiega zupełnie bezobjawowo.
Migotanie to nic innego jak nieregularne skurcze. W zdrowym sercu skurcz przedsionków następuje tuż przed skurczem komór i napełnia je krwią, która napływa z płuc i całego ciała. W przypadku migotania przedsionków komory nie są prawidłowo napełniane, co przekłada się na mniejszą wydolność serca.