PCOS to dysfunkcja jajników skutkująca nieregularnymi miesiączkami, zaburzeniami owulacji i w efekcie niepłodnością. Bywa, że odstępy pomiędzy cyklami obejmują nawet pół roku lub rok, co oczywiście utrudnia Kobiecie zajście w ciążę.
Jeśli kobieta z PCOS chce w przyszłości zajść w ciążę, to bardzo ważne jest, aby nie rozpoczynać leczenia zbyt wcześnie. Takie rozpoczęcie terapii może bowiem sprawić, że ewentualne ponowne leczenie za jakiś czas (a więc w momencie, kiedy pacjentka zdecyduje się zostać mamą) okaże się dużo mniej skuteczne. PCOS to choroba, która nie zagraża życiu, ani zdrowiu pacjentki, a związana jest przede wszystkim z jej płodnością i wyglądem. Dlatego Panie planujące ciążę powinny poczekać z leczeniem do momentu, kiedy będą na nią gotowe.
Najważniejszą rzeczą przy zespole policystycznych jajników jest uświadomienie sobie, że czas działa na niekorzyść chorej chcącej zajść w ciążę. Im w starszym wieku będzie, tym rokowania będą gorsze. Takie pacjentki raczej nie powinny czekać i w miarę ich życiowych możliwości warto, żeby pomyślały o dziecku, zanim będzie już na to za późno.
Nie zalecam również leczenia PCOS antykoncepcją, co również jest stosowane, a co może być w tym kontekście szkodliwe. Istnieją tabletki antyandrogenne, które posiadają działanie antykoncepcyjne, a jednocześnie powodują usuwanie nadmiaru testosteronu z organizmu Kobiety i regulują miesiączki. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji stanowi jedną z przyczyn powstawania PCOS, łatwo więc o efekt tzw. błędnego koła.
Na pytania odpowiada lek. med. Tomasz Basta – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiej ginekologii estetycznej i plastycznej poprzez prowadzenie licznych badań naukowych m.in. nad skutecznością laserów ginekologicznych lub leczeniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest również twórcą kilku autorskich terapii m.in. pierwszej w Polsce metody leczenia pochwicy. Na pierwszym miejscu stawia dobrostan zdrowia intymnego swoich pacjentek, obejmujący nie tylko brak chorób, ale również komfort codziennego funkcjonowania i satysfakcję z własnej seksualności, dlatego systematycznie podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez uczestnictwo w wielu polskich i zagranicznych szkoleniach oraz sympozjach. Jego kompetencje potwierdzają liczne certyfikaty oraz publikacje naukowe. Jego zamiłowanie do zawodu skłoniło go do założenia krakowskiej Intima Clinic zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.
Kolejne pytania:
Jakie badania trzeba wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników?