Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy zespół policystycznych jajników może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy zespół policystycznych jajników może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

Rysunek narządów rodnych kobiety w dłoniach

Fot. SvetaZi / gettyimages.com

Odpowiedź eksperta: Zespół policystycznych jajników może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Co więcej, szacuje się, że zespół policystycznych jajników jest powodem nawet 70% przypadków niepłodności u kobiet. Choroba dotyczy około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym i stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń owulacji. 

PCOS to dysfunkcja jajników skutkująca nieregularnymi miesiączkami, zaburzeniami owulacji i w efekcie niepłodnością. Bywa, że odstępy pomiędzy cyklami obejmują nawet pół roku lub rok, co oczywiście utrudnia Kobiecie zajście w ciążę.

Jeśli kobieta z PCOS chce w przyszłości zajść w ciążę, to bardzo ważne jest, aby nie rozpoczynać leczenia zbyt wcześnie. Takie rozpoczęcie terapii może bowiem sprawić, że ewentualne ponowne leczenie za jakiś czas (a więc w momencie, kiedy pacjentka zdecyduje się zostać mamą) okaże się dużo mniej skuteczne. PCOS to choroba, która nie zagraża życiu, ani zdrowiu pacjentki, a związana jest przede wszystkim z jej płodnością i wyglądem. Dlatego Panie planujące ciążę powinny poczekać z leczeniem do momentu, kiedy będą na nią gotowe.

Najważniejszą rzeczą przy zespole policystycznych jajników jest uświadomienie sobie, że czas działa na niekorzyść chorej chcącej zajść w ciążę. Im w starszym wieku będzie, tym rokowania będą gorsze. Takie pacjentki raczej nie powinny czekać i w miarę ich życiowych możliwości warto, żeby pomyślały o dziecku, zanim będzie już na to za późno.

Nie zalecam również leczenia PCOS antykoncepcją, co również jest stosowane, a co może być w tym kontekście szkodliwe. Istnieją tabletki antyandrogenne, które posiadają działanie antykoncepcyjne, a jednocześnie powodują usuwanie nadmiaru testosteronu z organizmu Kobiety i regulują miesiączki. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji stanowi jedną z przyczyn powstawania PCOS, łatwo więc o efekt tzw. błędnego koła.

Na pytania odpowiada lek. med. Tomasz Basta – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiej ginekologii estetycznej i plastycznej poprzez prowadzenie licznych badań naukowych m.in. nad skutecznością laserów ginekologicznych lub leczeniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest również twórcą kilku autorskich terapii m.in. pierwszej w Polsce metody leczenia pochwicy. Na pierwszym miejscu stawia dobrostan zdrowia intymnego swoich pacjentek, obejmujący nie tylko brak chorób, ale również komfort codziennego funkcjonowania i satysfakcję z własnej seksualności, dlatego systematycznie podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez uczestnictwo w wielu polskich i zagranicznych szkoleniach oraz sympozjach. Jego kompetencje potwierdzają liczne certyfikaty oraz publikacje naukowe. Jego zamiłowanie do zawodu skłoniło go do założenia krakowskiej Intima Clinic zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Kolejne pytania:  

Jakie badania trzeba wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników?

Czy dieta ma znaczenie w leczeniu PCOS? 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Od jakiego wieku można zacząć przyjmować pigułki antykoncepcyjne?
Czy można je przyjmować bez robienia siedmiodniowej przerwy?
Od jakiego wieku można zacząć przyjmować pigułki antykoncepcyjne? Czy można je przyjmować bez robienia siedmiodniowej przerwy? TVN zdrowie
Jakie badania trzeba wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników?
Jakie badania trzeba wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników? TVN zdrowie
Zajście w ciążę - co trzeba wiedzieć?
Szanse, komplikacje, skuteczne sposoby
Zajście w ciążę - co trzeba wiedzieć? Szanse, komplikacje, skuteczne sposoby Dzień Dobry TVN
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna?
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?