Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

paznokcie

Fot. PeopleImages / Getty Images

Paznokcie hybrydowe w ciąży to dość kontrowersyjna kwestia. Zdania na temat bezpieczeństwa stosowania lakierów hybrydowych u przyszłych mam są podzielone. Ciężarne powinny pamiętać, że niektóre środki wykorzystywane do pielęgnacji paznokci mogą wpływać na nie uczulająco i wywoływać mdłości.

Paznokcie hybrydowe w ciąży nie należą do grupy zakazanych dla przyszłych mam zabiegów upiększających. Jednakże podczas wizyty w salonie kosmetycznym należy poinformować kosmetyczkę o stanie, w jakim znajduje się kobieta, aby ograniczyć ryzyko szkodliwego działania innych wykonywanych w tym czasie zabiegów. Dodatkowo warto zadbać o wysoką jakość używanych do robienia paznokci hybrydowych produktów.

Czy manicure hybrydowy może niszczyć paznokcie? Jak popularna hybryda wygląda po zdjęciu? Pora się przekonać:

Zobacz film: Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Paznokcie hybrydowe w ciąży

Stan ciąży nie powinien wiązać się dla kobiety z mniejszą dbałością o wygląd zewnętrzny, który w znaczącym stopniu rzutuje na samopoczucie. W tym czasie w sposób szczególny warto zwrócić uwagę na pielęgnację paznokci, ponieważ oczekującym dziecka kobietom rosną one aż dwa razy szybciej niż przed ciążą (nawet 2–3 mm tygodniowo, a wcześniej maksymalnie 1 mm). Zauważa się to zwłaszcza w drugiej połowy ciąży. Za szybszy wzrost paznokcia odpowiada zwiększona ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów. Dzięki nim wytwarzająca płytkę paznokciową macierz pracuje bardziej efektywnie. Dodatkowo płytka paznokcia staje się twardsza i lepiej ukrwiona.

Jednym z bardziej efektownych sposobów upiększania paznokci jest ich malowanie, a zwłaszcza popularne w ostatnim czasie paznokcie hybrydowe. Są trwałe i pięknie się prezentują przez 2–3 tygodnie. Dodatkowo wyglądają naturalnie, są odporne na uszkodzenia, a lakier nie odpryskuje. Stylizacja paznokci trwa stosunkowo długo, bo około 60 minut. Zniechęcająca może być również wysoka cena zabiegu, która wynosi około 100–120 zł.

Paznokcie hybrydowe a ciąża to dość kontrowersyjna kwestia, którą należy też rozpatrzyć ze strony spodziewających się dziecka kosmetyczek pragnących w tym czasie kontynuować pracę. Mimo że zdania na temat bezpieczeństwa stosowania lakierów hybrydowych u przyszłych mam są podzielone, to nie stwierdzono dotychczas w żadnych prowadzonych badaniach, aby szkodziły one dziecku. Salony kosmetyczne w ramach profilaktyki warto często wietrzyć lub wyposażyć w wentylację. Wdychanie nieprzyjemnych zapachów ograniczyć można przez założenie maseczki, która znacznie zablokuje ich dostęp. Należy o niej też pamiętać podczas wykonywania zabiegów piłowania.

Czy w ciąży można malować paznokcie lakierem hybrydowym?

Przeciwniczki wykonywania hybrydowych paznokci w ciąży argumentują swoje stanowisko szkodliwością niektórych środków wykorzystywanych do ich pielęgnacji. Kobiety w ciąży powinny uważać na skład stosowanych produktów i dokładnie czytać etykiety. Nie wolno używać lakierów zawierający formaldehyd, ftalan dibutylu (DBP) albo toluen. Substancje te mogą doprowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dzieci, w tym uszkodzeń w układzie nerwowym. W produktach do stylizacji paznokci zawarte są też związki chemiczne takie jak:

  • aceton – znany też jako propanon; organiczny związek chemiczny o ostrym, charakterystycznym zapachu, który jest powszechnie stosowanym rozpuszczalnikiem; nie jest toksyczny, ale został sklasyfikowany jako substancja drażniąca; może powodować ostre podrażnienia błon śluzowych nosa i ust, łzawienie oczu, ból i zawroty głowy, wymioty i mdłości; duże stężenie może doprowadzić do utraty przytomności; nie powoduje uszkodzeń DNA i nie wykazuje działania rakotwórczego;
  • alkohol izopropylowy (izopropanol) – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi, stosowany jako odtłuszczacz do paznokci i środek dezynfekujący; może wpływać na przyszłą mamę uczulająco, wywoływać mdłości, wymioty, bóle brzucha i spadek ciśnienia tętniczego;
  • octan etylu – organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, owocowym zapachu, składnik zmywacza do paznokci; obecnie wycofuje się go z użycia w przemyśle z powodu działania drażniącego i toksycznego.

Bezpieczeństwo paznokci hybrydowych w ciąży

Należy podkreślić, że stężenie substancji potencjalnie szkodliwych w produktach do stylizacji paznokci jest bardzo niewielkie, dlatego negatywne konsekwencje ich stosowania są niemalże zerowe. Oprócz wyżej wymienionych substancji szkodliwy wpływ na ciężarną zarzuca się też lampom UV, które stosuje się do utwardzania lakierów. Specjaliści jednak uspokajają, że nie mają one szkodliwego działania. W związku z tym nie trzeba rezygnować z zabiegów upiększania paznokci podczas ciąży.

Polecamy: Lampy utwardzające lakier – czy są bezpieczne? Jak hybryda wpływa na paznokcie?

Rozwiązanie ciąży a paznokcie hybrydowe

Paznokcie hybrydowe i inne rodzaje lakierów do paznokci nie są wskazane w okresie zbliżającego się rozwiązania. Podczas porodu naturalnego pomalowane paznokcie rodzącej nie stanowią żadnego utrudnienia, ale za to okazują się sporą komplikacją w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Podczas tej formy rozwiązania ciąży na palec rodzącej zakłada się pulsoksymetr w celu dokładnego i stałego kontrolowania jej stanu. Jest to elektroniczne urządzenie, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Pokryty jakimkolwiek lakierem paznokieć może zafałszować pomiar. Dlatego w okresie okołoporodowym najlepiej, aby ciężarna zadbała o naturalną płytkę paznokciową, żeby urządzenie podawało wiarygodne dane. Dodatkowo specjaliści podkreślają, że naturalne paznokcie są doskonałym miejscem do obserwowania zmian krążenia.

Warto wiedzieć: Manicure tytanowy – czym jest, jakie są jego zalety i jak wykonać go krok po kroku

Bibliografia:

1. Haynes W.M., CRC Handbook of Chemistry and Physics, Boca Raton, CRC Press, 2014.

2. Gulkowska S., Stylizacja paznokci a ciąża, „Akademia Paznokcia”, 2006, 7(3), s. 30-57.

3. Bień A., Turkosz A.,Stadnicka S., Kasprzak J., Jamróg M., Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, „European Journal of Medical Technologies”, 2014, 2(3), s. 66-71.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka? Dzień Dobry TVN
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę?
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę? TVN zdrowie
Paznokcie akrylowe – czy warto je zakładać?
Paznokcie akrylowe – czy warto je zakładać? TVN zdrowie
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Sonia
Najważniejsze, żeby robić manicure w dobrym, czyli czystym salonie - z autoklawem, jednorazowymi pilnikami, płynem do dezynfekcji.
Czytaj całość
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?