W ostatnim odcinku programu 36,6°C Ewa Drzyzga trafiła na salę operacyjną. Spotkała się tam z dr Bernardem Zającem, anestezjologiem, który opowiedział jej wszystko o narkozie i rodzajach znieczulenia, które stosuje współczesna medycyna.
Jakie są rodzaje znieczulenia?
Sposobów na znieczulenie pacjenta podczas zabiegu jest bardzo wiele. Do tych najczęściej stosowanych należą:
-
znieczulenie ogólne – po jego podaniu pacjent nagle zasypia i całkowicie traci kontakt z rzeczywistością, choremu aplikuje się silny lek znieczulający, który całkowicie blokuje odczuwanie bólu, pacjent dostaje także środki zwiotczające. Po podaniu takiego znieczulenia pacjent musi zostać na noc w szpitalu.
Zobacz także: Czym jest znieczulenie i jak działa? Najważniejsze rodzaje znieczuleń
- znieczulenie regionalne – podawane jest w czasie tych zabiegów, które nie są rozległe i nie wymagają usypiania pacjenta. Aplikacja takiego rodzaju narkozy pozwala zablokować nerwy i wyłączyć jedynie jedną część ciała pacjenta. Podczas zabiegu chory cały czas jest przytomny i wie, co się wokół niego dzieje. Znieczulenie utrzymuje się maksymalnie 3 godziny.
- znieczulenie miejscowe – stosowane jest przy zranieniach czy stłuczeniach. Ten rodzaj znieczulenia może podać sam lekarz lub pielęgniarka, obecność anestezjologa nie jest konieczna. To ile środka trzeba będzie wstrzyknąć w miejsce uszkodzenia czy zranienia zależy od rozległości obrażeń. Tego rodzaju znieczulenie stosuje się także w gabinetach dentystycznych czy medycyny estetycznej.
Narkoza – jakie może wywołać powikłania?
Czasy kiedy pacjentów usypiało się eterem mamy już za sobą. Stosowane obecnie środki są znacznie bezpieczniejsze, mimo to zdarza się, że po ich podaniu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Najwięcej kłopotów może sprawić znieczulenie ogólne. Niektórzy pacjenci tuż po wybudzeniu skarżą się na nudności, wymioty, nadmierną senność, dreszcze oraz dyskomfort związany z przesuszeniem śluzówki jamy ustnej (ból gardła, chrypka, uczucie suchości w ustach). Czasem chorzy odczuwają ból w miejscu, w który zrobiono nacięcie. Na szczęście dolegliwości te szybko ustępują.
U kogo częściej pojawiają się takie nieprzyjemne dolegliwości? Dowiecie się tego z filmu: