Spacerowanie wzdłuż wody poprawia zdrowie psychiczne
Na jakiej podstawie wyciągnięto takie wnioski? Chodzi o projekt „BlueHealth”. W badaniu tym wzięło udział 59 osób. Na czym polegał eksperyment? Jego uczestnicy przez tydzień 20 minut każdego dnia chodzili wzdłuż plaży. 7 dni później ta sama grupa ludzi spacerowała po mieście (przez taki sam czas). W kolejnym tygodniu natomiast badani odpoczywali w domu. Po każdym spacerze czy domowym odpoczynku mierzone było ciśnienie oraz tętno. Dodatkowo wypytywano również o samopoczucie i nastrój ludzi biorących udział w projekcie.
Przeczytaj też: 15 minut spaceru dziennie wydłuża życie!
Zauważyliśmy wyraźną poprawę w samopoczuciu i nastroju zaraz po powrocie ze spaceru w błękitnej przestrzeni, w porównaniu do spaceru w środowisku miejskim oraz odpoczynku w domu” – mówi koordynator badania Mark Nieuwenhuijsen z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
Czy poza lepszym samopoczuciem spacer w pobliżu wody przyniósł jeszcze jakieś korzyści? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choć naukowcy twierdzą, że regularne korzystanie z takiej formy relaksu ma wpływ na zdrowie sercowo – naczyniowe.
Nasze wyniki wskazują, że psychologiczne korzyści z fizycznej aktywności różnią się zależnie od rodzaju środowiska, w którym się ją podejmuje, a błękitne przestrzenie są do tego lepsze niż miejskie – dodała Cristina Vert, główna autorka badania.
Przeczytaj też: Czy można źle chodzić? Jak prawidłowo uprawiać nornic walking?
Przypomnijmy, że nie tylko „niebieska przestrzeń” dobrze wpływa na nasze zdrowie. Eksperci już dawno temu wykazali, że również zieleń działa na nas korzystnie – poprawia koncentrację i opóźnia efekty starzenia.
Źródło: PAP
Zobacz też film: Czy spacer może przedłużyć życie?