Alkohol szkodzi zdrowiu – takie informacje znajdziemy między innymi na butelkach wyskokowych trunków. I choć od dawna nie tylko etykiety napojów procentowych mówią nam o szkodliwości ich spożywania, są naukowcy którzy twierdzą, że picie małych dawek alkoholu może poprawić pracę mózgu w starszym wieku. Jak to możliwe?
Czy picie alkoholu jest korzystne dla pracy mózgu?
W programie badawczym „Health and Retirement Study”, przeprowadzonym w latach 1996 – 2008, wzięło udział 20 000 dorosłych obywateli Ameryki (60% kobiet i 80% osób o białej skórze). Jakie wnioski płynęły z tego badania? Według ekspertów analizujących jego wyniki – małe lub umiarkowane picie alkoholu łączyło się z wyższą sprawnością umysłową. Ponadto rzadziej cierpieli oni na depresję Dodajmy, że biorące udział w badaniu kobiety piły tygodniowo 8 drinków, a mężczyźni 15. Chodziło o napoje do 5% alkoholu lub shot 40% trunku.
Przeczytaj też: Nadużywanie alkoholu a życie rodzinne, zawodowe i zdrowie
Czy warto więc pić regularnie małe dawki alkoholu? Cóż, w tej dziedzinie i temacie trzeba wykonać jeszcze wiele badań. Do tej pory większość naukowców zachęcało zdecydowanie bardziej do abstynencji, a jeśli już ktoś miał sięgnąć po kieliszek – najlepiej by robił to jak najrzadziej. Przypomnijmy bowiem, że procentowe napoje (nawet jeśli korzystnie działają na mózg w starszym wieku) fatalnie wpływają na wątrobę, jakość snu czy kondycję skórę.
Zobacz też film: Czy istnieje bezpieczne picie alkoholu?