O związku między grupą krwi a podatnością na zakażenie i przebieg zakażenia badacze z Chin informowali już na początku pandemii. Do podobnych wniosków doszli teraz badacze z Danii i Kanady.
Jak grupa krwi wpływa na ryzyko ciężkiego zakażenia?
Duńscy badacze przeanalizowali dane zebrane od 473 654 osób, które od lutego do lipca miały wykonywany test w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z 7422 pozytywnych wyników niecałe 39 proc. badanych miało grupę krwi 0. Jednocześnie zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 44 proc. pacjentów z grupą krwi A.
Natomiast analiza przeprowadzona przez naukowców z Kanady wykazała, że pacjenci z grupą krwi A oraz AB znacznie gorzej przechodzili infekcję i częściej wymagali podłączenia do respiratora (84 proc.) niż osoby z grupą 0 lub B (61 proc.). Może to wskazywać na to, że u takich osób częściej rozwijało się ryzyko uszkodzenia płuc w toku choroby. Oprócz tego, pacjenci z grupami krwi A oraz AB częściej niż inni wymagali dializowania wskutek zaburzenia pracy nerek.
Co ciekawe, osoby, które miały grupę krwi 0 oraz B w szpitalu spędzały średnio 9 dni. Pacjencji z grupami A i AB wymagali hospitalizacji przez średnio 13,5 dnia.
Czy to oznacza, że osoby z grupą krwi 0 mogą się czuć bezpieczne, a te z A powinny bardziej na siebie uważać? W ocenie badaczy to za daleko idące stwierdzenie. Konieczne są dalsze badania, przeprowadzone na znacznie większej grupie chorych, aby móc jednoznacznie stwierdzić, czy zależność między grupą krwi a zakażeniem i przebiegiem COVID-19 faktycznie istnieje.
Zdaniem badaczy za lżejszym przebiegiem COVID-19 u pacjentów z grupą krwi 0 może przemawiać mniejsza ilość czynników krzepnięcia krwi. Tym samym rzadziej obserwuje się u nich problemy z krzepnięciem, które niejednokrotnie odpowiadają za ciężki przebieg infekcji wywołanej przez nowego koronawirusa.
Jak się chronić przed zakażeniem?
Nawet jeśli uda się dowieść zależności między grupą krwi a przebiegiem COVID-19, nie zwolni nas to z przestrzegania wszystkich obostrzeń i zaleceń. Każdy z nas dalej będzie musiał pamiętać o dokładnym myciu rąk, trzymaniu dystansu społecznego oraz zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dopóki nauka nie znajdzie leku ani szczepionki będziemy musieli się do nich stosować.
Dla kogo zakażenie nowym koronawirusem może być szczególnie groźne? Dowiesz się tego z filmu: