Mak jest bogatym źródłem witamin z grupy B: B1, B2, PP, B5, B6, kwasu foliowego i witaminy E oraz minerałów takich jak: wapń, magnez, cynk, fosfor, żelazo, miedź, potas, mangan i selen. Dodatkowo mak zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 i fitosterole. Jest on bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego.
Jakie właściwości zdrowotne ma mak?
- pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu
- wspomaga pracę serca
- zapobiega zmianom miażdżycowym
- poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci
- dba o nasz wzrok
- podnosi odporność organizmu
- zapobiega zaparciom (przez co redukuje ryzyko zachorowania na raka dolnych odcinków układu pokarmowego) i reguluję pracę jelit
- wspomaga układ nerwowy, a więc zapobiega stanom depresyjnym, wspomaga walkę ze stresem
- zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie
Polecamy: Święta Bożego Narodzenia - jak spędzić je zdrowo i spokojnie?
Kto powinien uważać na mak?
Przede wszystkim osoby, które przyjmują leki. Mak może wchodzić w interakcje z różnymi substancjami, dlatego warto zapytać lekarza o możliwość spożywania maku. Mak jest ciężkostrawny, zaostrza problemy trawienne. Nie jest więc polecany osobom cierpiącym na wrzody i problemy z wątrobą.
Maku nie wolno podawać dzieciom przed 2 rokiem życia, a w późniejszych latach jego ilości w diecie dzieci powinny być małe. U osób uczulonych na inne bakalie należy uważać podwójnie, bowiem spożycie maku przez osoby uczulone na niego może skutkować nawet wstrząsem anafilaktycznym. Na ilość spożywanego maku powinny uważać także kobiety ciężarne.
Mak – właściwości lecznicze
W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest mak niebieski, o niskiej zawartości alkaloidów. Tego typu mak nie oddziałuje na układ nerwowy W medycynie wykorzystywany jest jednak mak leczniczy, z którego wysuszonej makówki otrzymuje się opium – wykorzystywane do produkcji morfiny (środek przeciwbólowy i uspokajający, podawana np. w terapii nowotworowej), kodeiny (działa przeciwbólowo, uspokajająco oraz hamuje odruch kaszlu), papaweryny (blokuje bodźce nerwowe powodujące skurcz mięśni gładkich układu pokarmowego, dlatego stosowana jest przy kolce jelitowej, wątrobowej), narkotyny (działa przeciwkaszlowo).
Mak polny ma niewielkie zastosowanie w medycynie. Z jego płatków można przygotować napar stosowany przy napadach kaszlu, biegunkach, bolesnej menstruacji czy bezsenności.
Świąteczna kuchnia z makiem. Przepisy Sebastiana Olmy - zobacz wideo: