Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki". Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

"Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki". Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci

Getty Images

Dla naszych pociech bylibyśmy w stanie kupić wszystko. Okazuje się jednak, że nie wszystko korzystnie działa na ich zdrowie. A przykładem mogą być leżaki - bujaki. Dlaczego ich wybór to nie najlepszy pomysł? Zapytaliśmy fizjoterapeutkę dziecięcą, Ritę Calderaro - Poczmańską.

Żadną tajemnicą nie jest fakt, że w sklepowych alejkach z akcesoriami dla dzieci półki uginają się od nadmiaru. Producenci różnego rodzaju gadżetów prześcigają się w pomysłach i starają się dostarczać rodzicom mnóstwo rozwiązań – w teorii działających korzystnie i dla najmłodszych i dla dorosłych. Jednym z takich przykładów boże być bujany leżak, do którego chętnie kładziemy maluchy, a w tym samym czasie (mając wolne ręce) zajmujemy się dodatkowymi rzeczami. Nic więc dziwnego, że opcja ta szybko zyskała serca matek i ojców i dziś większość z nich, a raczej ich małych pociech, jest szczęśliwymi posiadaczami tego typu krzesełka. Zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek, czy jest to dobra propozycja dla dzieci? Nas ten temat nurtował, więc postanowiliśmy zapytać o zdanie dziecięcą fizjoterapeutkę.

Przeczytaj też: "Podeszwa powinna przejść trzy testy". Fizjoterapeutka zdradza, czym warto się kierować, wybierając buty dla dziecka

Czy bujane leżaki są bezpieczne dla dzieci?

Gdy sadzamy nasze maluszki do takich leżaczków, nasze pociechy muszą walczyć z siłą grawitacji. Tułów jest ułożony pod dość dużym skosem. Dziecko wtedy zsuwa się na bok, a ciężka główka opada. Występuje ryzyko skrzywienia kręgosłupa. Oprócz tego jest zaburzone harmonijne zgięcie bioder i stawów kolanowych. Jest uniemożliwione swobodne zginanie. Ciężar ciała przemieszcza się na odcinek lędźwiowy, co powoduje dość duże obciążenia na tym odcinku. Leżaczki zaburzają też harmonijną grę mięśniową mięśni szyi, tułowia, bioder i nóg oraz naturalne przemieszczanie ciężaru ciała – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.

Warto wiedzieć, że wkładając dziecko do takiego bujaka uniemożliwiamy mu nawet podejmowane prób rozwojowych. Taki maluch nie ma szans przerzucić się na boczki.

Przeczytaj też: "Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów

W takim leżaczku nie ćwiczy podporów w leżeniu na brzuszku. Są one potem istotnym elementem do dalszego kontynuowania rozwoju dużej motoryki. Z podporu niskiego, następnie przechodzi maluszek w podpór wysoki. Zaczyna pełzać do tyłu, po okręgu, do przodu, potem wchodzi w czworaki i się pionizuje. Takie umiejętności osiągnie wyłącznie leżąc na brzuszku i trenując. Leżenie w leżaczku absolutnie nic maluszkowi nie daje – żadnych pozytywów. Wręcz przynosi negatywne skutki – wyjaśnia nasza ekspertka.

Warto również wiedzieć, że niekorzystnych efektów leżenia w bujaku nie zauważymy od razu. One mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach, a czasem nawet i latach. Gdy po dłuższym czasie pojawia się problemy, zazwyczaj trudno jest wtedy skojarzyć je z leżaczkiem. Czy więc należy odstawić w kąt tego typu leżaki? Niekoniecznie, choć trzeba pamiętać, by ich nie nadużywać.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz ten materiał wideo!

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
6
Polecamy
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko?
Zapytaliśmy eksperta
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta TVN zdrowie
Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry.
Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry. Ekspert radzi, jak przewijać dziecko TVN zdrowie
Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Jak zachęcić je do tej czynności?
Najważniejsze porady dla rodziców
Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak zachęcić je do tej czynności? Najważniejsze porady dla rodziców Dzień Dobry TVN
Ruch to zdrowie - najatrakcyjniejsze zabawy dla dzieci
Ruch to zdrowie - najatrakcyjniejsze zabawy dla dzieci Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?