Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy implanty antykoncepcyjne wiążą się ze skutkami ubocznymi? Koszt i działanie tej metody
menu
Polub nas na Facebooku

Czy implanty antykoncepcyjne wiążą się ze skutkami ubocznymi? Koszt i działanie tej metody

Lekarz robi zabieg kobiecie

Fot: Lydie / stock.adobe.com

Implant antykoncepcyjny to skuteczna metoda nowoczesnej antykoncepcji. Za jego wszczepienie płaci się od 1000 do 1200 złotych. Stosowanie implantów pociąga za sobą liczne skutki uboczne. Metoda ta ma też swoje wady.

Implanty antykoncepcyjne to nowoczesna metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży. Skuteczność stosowania implantów szacowana jest na 99,95% w skali Pearla. Mimo bardzo dużej skuteczności, także i ta metoda antykoncepcyjna ma swoje wady i prowadzi do niepożądanych skutków. Samodzielna aplikacja implantu nie jest możliwa.

Implant antykoncepcyjny - co to takiego?

Implant antykoncepcyjny to stosowany podskórnie niewielki i giętki pręcik z tworzywa sztucznego, który ma 4 cm długości i 2 mm grubości.

Porównywalny jest rozmiarami do zapałki. Implant umieszcza się na wewnętrznej stronie przedramienia (ważne by implant umieścić na ręce niedominującej, którą kobieta posługuje się rzadziej w codziennych czynnościach). Jest praktycznie niewidoczny

Proces ten odbywa się na początku trwania cyklu (najlepiej w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). Jego działanie opiera się na ciągłym uwalnianiu do organizmu kobiety niewielkich dawek progestagenu. 

Wśród właściwości tego hormonu należy wymienić: zatrzymanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, który uniemożliwia przedostanie się plemników w głąb dróg rodnych kobiety i zahamowanie cyklicznego dojrzewania błony śluzowej. 

Hormon uwalniany jest bezpośrednio do krwi (omijając układ pokarmowy) i szybko rozchodzi się po całym organizmie, uniemożliwiając implantację zarodka, gdyby doszło do zapłodnienia. Właściwości antykoncepcyjne implantu utrzymują się od 6 miesięcy do 5 lat.

Zobacz film: Antykoncepcja - preparaty długoterminowe. Wady i zalety. Źródło: Stylowy Magazyn

Implant antykoncepcyjny - skutki uboczne

Implanty antykoncepcyjne, w porównaniu z większością naturalnych metod zapobiegania ciąży, mają znacznie mniejszą listę niepożądanych skutków ubocznych. Implant antykoncepcyjny jest dość dobrze tolerowany, a towarzyszące mu sporadycznie skutki uboczne związane są zarówno z samym implantem, jak i zawartym w nim hormonem. 

Najczęstszą konsekwencję zdrowotną implantu stanowi zaburzenie cyklu miesiączkowego. Podczas stosowania implantu krwawienie miesiączkowe u niektórych kobiet staje się bardzo nieregularne. Są to tzw. acykliczne krwawienia. Badania donoszą, iż w przypadku aż 1/4 użytkowniczek menstruacja zupełnie zanika albo krwawienie staje się bardzo skąpe. 

Nieregularność miesiączki jest bardzo uciążliwa, a wystąpienie okresu staje się trudne do przewidzenia. Bezpośrednio po wszczepieniu implantu może doskwierać ból. Skóra w tym miejscu będzie zaczerwieniona. Mogą pojawić się siniaki oraz obrzęk.

Pozostałe skutki uboczne tej metody są podobne jak w przypadku jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

Podczas noszenia implantu antykoncepcyjnego mogą pojawić się: 

  • ból głowy, 
  • ból i nadwrażliwość piersi, 
  • mdłości, 
  • wahania nastroju, 
  • przyrost masy ciała, 
  • wzrost apetytu, 
  • trądzik, 
  • ból brzucha, 
  • spadek libido, 
  • dyskomfort w pochwie (upławy i zapalenie pochwy)

Lista przeciwwskazań do stosowania implantu antykoncepcyjnego nie jest długa. Nie poleca się wszczepiania go kobietom: ciężarnym, krwawiącym z dróg rodnych z niewyjaśnionej przyczyny, u których występuje podejrzenie lub chorującym na raka sutka, cierpiącym na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową lub poważne choroby wątroby oraz nadwrażliwym lub uczulonym na składniki implantu. 

Nie powinien być stosowany u kobiet z hiperandrogenizacją (nadmierne wydzielanie przez kobietę męskich hormonów płciowych). Przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentek powyżej 18 roku życia.

Implanty antykoncepcyjne - cena

Implant antykoncepcyjny jest kosztowny - za jego wszczepienie płaci się od 1000 do 1200 złotych.

Implant antykoncepcyjny - wady

Implant, jak każdy inny środek antykoncepcyjny, obarczony jest wadami. Jest stosunkowo nową metodą zapobiegania ciąży - w Polsce stał się możliwy do nabycia stosunkowo niedawno, około 3 lata temu. Dlatego też usługa ta jest dostępna zazwyczaj tylko na terenie większych miast. 

Wszczepienie oraz usunięcie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powinien być bolesny. Zabiegu dokonuje się przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia przez niewielkie nacięcie skóry mierzące około 2-3 mm. 

W nielicznych przypadkach ma miejsce nieprawidłowe umieszczenie implantu (został włożony za głęboko). Po usunięciu implantu należy założyć opatrunek z bandażem uciskowym. Implanty nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak zakażenie wirusem opryszczki, brodawczaka czy HIV. 

Po upływie 3-5 lat od aplikacji implant powinien być usunięty i zastąpiony nowym. Jest to czas, gdy kończy się uwalnianie progestagenu. U kobiet z nadwagą działanie metody może być zmniejszone i implant należy wymienić na nowy wcześniej. Jego pełne działanie następuje po tygodniu od założenia.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
169
11
Polecamy
Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?
Czy warto jest stosować?
Ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Czy warto jest stosować? TVN zdrowie
Jak działa wkładka domaciczna?
Jakie wyróżniamy rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych?
Jak działa wkładka domaciczna? Jakie wyróżniamy rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych? TVN zdrowie
Czy można pozbyć się miesiączki?
Wszystko o antykoncepcji długoterminowej
Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej Dzień Dobry TVN
Badacze:
"antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji".
Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji 
Badacze: "antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji". Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji  Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Kate113
Jak dla mnie rewelacja. To juz moj 4 implant tak wiec od 9 lat jestem na implancie. Zadnych skutkow ubocznych, zero tycia. Polecam w 100%
Czytaj całość
Joanna
Ja właśnie dziś wyjęłam... 3 lata i z 52 kg zrobiło się 73, przy większym wysilku fizycznym i racjonalnym odżywianiu, nie miałam napadów głodu, który zaspokojalam słodyczami ;) Metoda niezawodna, ale myślę że przed włożeniem implantu powinno się przez rok brać te same hormony w tabletkach, żeby zobaczyć czy się tyje, czy libido nie spada( u mnie mniej niż zero) czy nie pojawią się migreny... To co jest zle dopasowane do mnie może być super dla 5 innych kobiet... Ale jest to kosztowny zabieg i po co ryzykować i wyciągać zbyt szybko. Szkoda, że antykoncepcję traktuje się tak masowo... Nie robi się badań na poziomy hormonów tylko jak z kałasznikowa do wszystkich strzela się tymi samymi dawkami ;)
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?