Jeszcze do niedawna uważano, że kobieta, która spodziewa się dziecka powinna jeść za dwoje. Współczesna medycyna obaliła jednak to przekonanie i odradza kobietom taki sposób odżywiania. Zdaniem specjalistów kaloryczność posiłków powinna podnieść się tylko nieznacznie. Tych kalorii może być więcej u tych kobiet, które są aktywne fizycznie.
Co powinna jeść kobieta w ciąży?
Dieta kobiet w ciąży niewiele różni się od zaleceń zawartych w piramidzie żywienia. Podstawą codziennego menu powinny być przede wszystkim warzywa i owoce. To właśnie te produkty zawierają najwięcej substancji odżywczych oraz witamin, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Przyszłe mamy powinny wybierać przede wszystkim zielone warzywa. Dlaczego? To one zawierają najwięcej kwasu foliowego. Związek ten zapobiega uszkodzeniu cewy nerwowej, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy dziecka.
W diecie przyszłej mamy powinny się także znaleźć produkty pełnoziarniste, nabiał, ryby (należy unikać dużych ryb, takich jak tuńczyk, w ich mięsie może znajdować się zbyt dużo rtęci) oraz mięso. To ostanie – tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby – powinno pojawiać się sporadycznie.
Dieta wegetariańska – czy warto ją stosować w ciąży?
Dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością. Zdaniem badaczy, takie menu ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na środowisko naturalne. Czy taka dieta jest wskazana także kobietom w ciąży? Zdaniem Katarzyny Siczek, dietetyczki, kobiety w ciąży mogą stosować taką dietę, pod warunkiem, że jest ona prawidłowo zbilansowana. O czym jeszcze warto pamiętać? Dowiecie się tego z filmu: