Nerki to naturalny filtr ludzkiego organizmu. Odpowiadają za właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową, usuwają produkty przemiany materii, a także zapewniają równowagą hormonalną. Jak o nie dbać, żeby działały prawidłowo?
Nerki ważą zaledwie 300 gramów. Choć są nieduże to ich rola w organizmie jest niezwykle ważna. Utrzymują równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Do ich zadań należy też regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, humoralnej (rodzaj odporności) i hormonalnej. Dodatkowo filtrują krew, która zapewnia właściwe ukrwienie wszystkich pozostałych narządów.
Kiedy zaczynają chorować – wszystko zależy jednak od rodzaju schorzenia – bardzo długo nie dają żadnych objawów. Spora grupa pacjentów o dysfunkcji nerek dowiaduje przypadkiem, podczas diagnozowani innego schorzenia.
Jak dbać o nerki?
To, co najbardziej szkodzi nerkom to wysoko przetworzone jedzenie z dużą zawartością sztucznych dodatków, konserwantów oraz sól, której spożywamy zdecydowanie za dużo. Warto pamiętać, że jej nadmiar odbija się także na układzie krążenia, sprzyja przybieraniu na wadze i otyłości.
A czego potrzebują nerki? Przede wszystkim zdrowej i zbilansowanej diety. Bogatej w warzywa i owoce, a ubogiej w czerwone mięso. Nie może w niej zabraknąć potasu, który odpowiada za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych. Trzeba pamiętać o wapniu (ogranicza odkładanie się szczawianów, z których bardzo często tworzą się kamienie nerkowe) oraz wypijaniu odpowiedniej ilości wody, bez której oczyszczanie ani filtracja nie mogłyby przebiegać prawidłowo.
Kiedy nerki chorują
Chore nerki można leczyć na wiele sposobów. W przypadku niektórych schorzeń rozwiązaniem może być leczenie farmakologicznie lub po prostu zmiana diety. Są jednak sytuacje kiedy to zdecydowanie za mało. Aby organizm mógł działać prawidłowo, mimo dysfunkcji nerek chorzy poddawani są dializą. Kilka razy w tygodniu podłączani są do specjalnej aparatury, która filtruje krew. Po oczyszczeniu ponownie trafia ona do organizmu.
Tego rodzaju zabiegi to jedyna szansa dla tych pacjentów, których nerki przestały działać i potrzebują przeszczepu narządu. A tych w Polsce ciągle wykonuje się zbyt mało. Ogromna większość przeszczepianych narządów pochodzi od osób zmarłych. Przeszczepy rodzinne zdarzają rzadko. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się tego z filmu: